Preeclamsie la cea de-a treia sarcina | Forumul Medical ROmedic

Preeclamsie la cea de-a treia sarcina

05-04-2018
Bbf
Nu este medic/terapeut
Bbf
Buna ziua!Am 38 de ani si doi copii frumosi si sanatosi de 12 si 8 ani.Tot timpul am visat la o familie mare si mi-am dorit al treilea copil.Am amanat pana anul trecut(sotul meu nu era hotarat).Totul a decurs normal.Incepand cu saptamana 30 au aparut simptomele de preeclamsie(cu toate ca la primele sarcini nu au fost probleme).Desi urmam tratament cy Dopegyt(3-4/zi) tensiunea urca noaptea pana la 21/12.In sapt 36 au inceput pregatirile pt cezariana.Aveam proteinuria 7 g dar analizele de sange erau inca normale(ac uric, Got, Gpt, cratinina)Cu cateva zile inainte cordonul ombilical s-a innodat de doua ori si copilul a murit(aveam lichid f putin, probleme cu placenta, era f mica cu toate ca nu au fost restrictii de crestere).
Au trecut 4 luni de atunci.Imi doresc in continuare(parca mai mult)inca un copil.Am inteles ca exista un test care depisteaza din primul trimestru riscul de preeclamsie si ca administrarea de Aspirina in doze mici (pana in sapt 16)previne aparitia acesteia.Mentionez ca am tiroidita autoimuna cu tratament incepand cu perioada sarcinii(am inceput cu 25 microgr Euthyrox si am ajuns la 75, acum sunt iarasi la 25).Rinichii sunt bine, sunt hipotensiva.
As avea nevoie de sfatul unui medic.Multumesc mult!
4 comentarii
0
14-04-2018, ora 13:00
Comy21
Nu este medic/terapeut
Comy21
Îmi pare rău de cele întâmplate! E groaznic! Eu m am confruntat cu aceași problema din săpt 34 până în săpt 38 când am născut cu cezariana, tratament cu dopogyt 3 pe zi și internare în spital. Bebe e sănătos și s a născut cu 2600 Gr...însă problema e ca a trecut două săptămâni și tensiunea nu a scăzut merg pe aceași schema cu dopegyt 3-4 pe zi. Dvs după cât timp v a scăzut tensiunea? Îmi e teama sa nu rămân cu ea.
0
14-04-2018, ora 15:44
Bbf
Nu este medic/terapeut
Bbf
Buna ziua!Tensiunea s-a reglat cu alt tratament(Tritace)dupa aproape 3 luni.Eu aveam in continuare proteinurie 1 g la 3 luni dupa.Si asta crestea tensiunea.Eu zic sa va faceti si o proteinurie.Tritace este unul din medicamentele care regleaza proteinuria.Cel mai bine mergeti la un cardiolog
0
14-04-2018, ora 17:09
Comy21
Nu este medic/terapeut
Comy21
Buna, eu nu am proteine in urina, analizele au fost bune insa nu îmi scade tensiunea...după naștere...cardiologii îmi spun sa am răbdare însă îmi e frică să nu rămân cu ea
0
14-04-2018, ora 19:33
Bbf
Nu este medic/terapeut
Bbf
Incercati si la un medic homeopat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Risc crescut de complicaÈ›ii la gravidele cu astm
  • Dieta mediteraneană în sarcină poate reduce riscul de preeclampsie
  • Un dezechilibru al nivelurilor a două proteine placentare poate fi un indicator important al riscului de preeclampsie
  • Hipertensiunea arterială în timpul sarcinii se asociază cu un risc crescut de apariÈ›ie a problemelor de gândire mai târziu în viață
  • Studiu privind relaÈ›ia dintre tulburările hipertensive ale sarcinii È™i demență
  • Disgravidia tardivă
  •