Pregabalin.Lyrica.

02-10-2017
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Salutare.Astazi am primit ca tratament lyrica(pregabalin) de doua ori pe zi cate 75 mg pt fobie sociala severa.As vrea sa stiu va rog frumos cat de eficient este pt fobie sociala.Lyrica am inteles ca se gaseste greu si ca e mai scump ca pregabalinu.Oare este si vreo diferenta intre aceste medicamente ?
47 comentarii 12 Înainte ›
0
02-10-2017, ora 21:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
E acelasi lucru. Depinde cat de bine il tolerati. Reactiile difera de la o persoana la alta.
0
02-10-2017, ora 21:14
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Ii rog frumos pe cei care au luat acest medicament pt anxietate sau pe cei care au cunostinte sa mi spuna cat de eficient este.Eu am inceput de azi sa l iau.Doza pe care o iau este de 150 mg pe zi.
1
03-10-2017, ora 21:49
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Cred ca am pus intrebarea putin gresit.Cand intreb despre eficienta pregabalinului in cazul anxietatii ma refer la o aproximare pe o scala de la 1 la 10.Sau pregabalinul este slab, bun, etc.
1
04-10-2017, ora 00:33
plumb
Nu este medic/terapeut
plumb
Depinde de pacient, se gasete si sub numele de pregabalin. Depinde de farmacie si depinde de doza. Mai intrebati la farmacii. De asemenea depinde si ce luati pe langa, un aantidepresiv trebuie neaparat. Doar pregabalin singur nu va va ajuta decat doar atat timp cat il luati.Si trebuie sa luptati si dvs, sa incercati treptat sa iesiti in public, sa vorbitit cu persoane, incetisor, treptat, sa va expuneti la multimi. Sa mergeti la magazine unde sunt cozi, supermarketuri..si to tasa pana la zone aglomerate.Niciun medicament nu o sa va rezolve complet problema.Nu exista o pastila magica. Trebuie sa luptati si dvs.
0
05-10-2017, ora 23:17
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Salutare.Folosesc de de 4 zile pregabalinul si pot spune ca este cel mai bun anxiolitic pe care l am luat.Imi da o stare de euforie si de plutire si as putea spune ca imi reduce destul de mult teama.Si deocamdata iau doar 150 mg.Vorbesc cu psihiatrul meu si poate mai imi mareste doza ca simt ca se poate si mai bine.Am citit pe prospect ca daca doza pare pre mica se poate creste maxim pana la 600 mg.Acum am o speranta in plus.
0
06-10-2017, ora 15:13
plumb
Nu este medic/terapeut
plumb
Nu o mari! Scopul este sa scapi de fobie sociala, nu sa ai stari de "euforie sau plutire". Ramai asa sau incearca cu 75 mg. Nu creste doza. Las-o asa sau ia doar 75 mg.
0
06-10-2017, ora 17:35
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Eu sufar de o fobie sociala foarte grava.Sunt foarte entuziasmat datorita acestei pastile deoarece mi a scazut foarte mult senzatia de frica.Simt cum imi intsreste psihicul.Sufar de fobie sociala de 10 ani.Este groaznica sceasta boala credeti ma.Nu imi pasa ce fel de efecte imi da atata timp cat ma ajuta.Poate lucrand cu un psihoterapeut treptat treptat voi scapa si de pregabalin.Referitor la doza : eu i au pastila la 6 cand plec la serviciu si pastila isi face efectul naxim pe la 11 30 si dureaza pana pe la13.Apoi scade fosrte repede.Ma gandesc ca daca imi mareste doza poate efectul pastilei dureaza toata ziua. Am incercat multe anxiolitice si nici unul nu m a ajutat ca acesta.
0
16-10-2017, ora 02:13
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Si mie pregabalin imi dadea o stare de euforie dar nu avea treaba cu anxietatea, deci depinde de pacient, prietenul meu a luat, si pe el il seda si tot asa nu l-a ajutat pe anxietate.
La unii merge, la altii nu.
Daca nu merge asta, dupa aia as recomanda sa discuti cu medicul tau de Spitomin sa vezi ce zice, este un anxiolitic foarte bun fara sa sedeze, fara prea multe efecte secundare.
0
16-10-2017, ora 16:27
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Cred ca am laudat cam mult pregabalinul.Inainte de a lua pregabalin am luat diazepam 20 mg pe zi.Dupa ce am redus diazepam la 10 mg pe zi am inceput sa iau pregabalin.Eu am luat pregabalin 75 mg in combinatie cu 10 mg diazepam(dimineata) timp de o saptamana apoi cu 5 mg de diazepam tot timp de o saptamana tot 75 mg pregabalin(dimineata).Am luat in acea perioada si iau in continuare pregabalin 75 mg(1-1-1).De 4 zile am terminat tratamentul cu diazepam.Doctorul psihiatru mi a scos din schema diazepamul.Mi a recomandat sa il scad treptat.Astazi am inceput sa am aceleasi stari de anxietate pe care le aveam inainte de a lua pregabalin.Concluzia pe care o pot trage de aici este ori ca in combinatie cu diazepamul pregabalinul ajuta mai mult pe anxietate ori am redus diazepamul cam repede.Astazi am fost nevoit sa iau 10 mg diazepam ca sa rezist la serviciu binenteles la sfatul psihiatrului(mi a spus sa iau 10 mg diazepam la nevoie).Am revenit la 5 mg de diazepam pe zi.Incep de maine timp de o saptamana asa dupa care reduc la zero diazepamul.Sper sa fie bine asa.Sufar de o fobie sociala severa :( .
0
16-10-2017, ora 17:51
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Cat timp ai luat 20 mg diazepam inainte de pregabalin? Ca daca ai luat mult timp, este posibil sa fi redus prea repede.
Daca nu si nu, discuti cu medicul si vezi ce zice, va consultati si ajungeti la o concluzie.
Poate ti-a dat diazepam in primele doua saptamani dat fiind ca Pregabalin nu isi face efectul imediat, iar pana isi intra in efect, sa fi acoperita treaba de diazepam, deci poate pregabalinul nu si-a intrat inca in efect.
Ca asta nu isi face efectul rapid, mi se pare ca abia dupa 20 zile in colo incepe, ca si antidepresivele.
0
16-10-2017, ora 18:01
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Din ianuarie iau diazepam 20 mg.Pregabalin iau de la inceputul lunii octombrie.Psihiatrul mi a recomandat sa scad cate 5 mg la doua saptamani dar eu am scazut cam la o saptamana.Iau pregabalin de cand am ajuns cu diazepamul la 10 mg.
0
16-10-2017, ora 22:53
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai de ce nu ai facut ca medicul ? Deci iei de destul de mult timp ! Stai doua saptamani cum a spus, stai acum cu 5 mg doua saptamani, ai putina rabdare, ca asa este la astea.
Daca reduci prea rapid, poate aparea sevraj printre care si anxietatea mai sus.
Insa..vom vedea dupa ce faci asa, am mai zis, poate nu a intrat inca in efect pregabalinul ! Tocmai faci o luna de pregabalin si daca si atunci e la fel, e clar, te duci la medic, discuti, vezi ce zice.
0
17-10-2017, ora 01:00
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Da.Este adevarat, este vina mea probabil.In sensul ca poate nu am facut bine sa nu il ascult pe medic.Am vrut sa scap mai repede de diazepam pentru ca ma seda puternic.O sa iau diazepam 5 mg inca doua saptamani cum mi ai spus si daca nici atunci nu sunt bine ma duc la medicul meu.Poate este asa cum mi ai spus ca nu si a facut inca efectul pregabalinul.Iti multumesc frumos pentru sfat.Iti multumesc chiar foarte mult.Dumnezeu ajuta oamenii si prin cei din jur.Nebanuite sunt caile Lui cum stiu cei ce cred prea bine.Poate nu sunt printre ei.Eu sunt un caz disperat.Ma simt rau de tot in lume multa si suferinta asta, mai mica sau mai mare depinzand asta si de efectul pastilelor pe care le iau si de momentele zilei o indur de 10 ani.Sunt multe de spus despre suferintele pe care le am indurat.Eu am facut intai fobie sociala si apoi schizofrenie.Iau 11 pastile.Teama de oameni e groaznica.Am ajuns sa nu imi pese de cate pastile iau.De extrem de multe ori m am intrebat ce pastila este mai buna pt. fobie sociala sau ce schema de tratament.Inca nu am gasit formula :) Am incercat cu o gramada pastile :(.Daca stie cineva formula(stiu ca nu exista formule 'magice' pt. asa ceva dar sa ma ajute acest tratament cat de cat mai mult poate ca acum) o incerc si pe asta.Inca mai cautam eu si medicul meu.
0
17-10-2017, ora 14:53
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Si eu am o depresie care nu trece si tot asa am incercat tot ce se putea, deci medicul nu avea ce face mai mult, dor pe anxietate m-a mai rezolvat Lamotrigina.
La tine ce sa zic, hai sa zic ca eu am luat-o prea tarziu sa ma tratez si de aia, dar tu ? Ma mir cum de 10 ani nu esti bine mai ales ca ai testat si tu n tratamente.
Stai cu 5 mg diazepam doua saptamani si vezi cum e cu pregabalinul in timp, ca daca medicul zice una, si tu faci alta, ce rost mai avea sa te duci la el ?! Respecta ce zice el.
Daca ai schizo, nu iei si antipsihotic ?! Sau doar ai crezut tu ca ai schizo ?
Cu dumnezeu e cam vrajeala, se vede dupa fapte, murim cu zile, aia e asa o iluzie sa se minta aia care-s bine cum ca de acolo vine desi real ei s-au nascut sanatosi genetic si sunt de la sine asa, dar cand apar probleme din astea, abia atunci vezi ca e vrajeala si ca nu te ajuta nimic asa cum se credea.
0
17-10-2017, ora 15:38
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Da, o sa urmez sfatul medicului adica tocmai ce mi ai recomandat si tu.O sa iau 2 saptamani 5 mg diazepam si voi vedea cum ma simt dupa ce il il intrerup.Sper ca pregabalinul sa isi faca mai bine efectul pana atunci.Apoi daca nu e bine, ma duc la medic.Referitor la schizofrenie iau si antipsihotic.M ai intrebat daca am crezut doar eu ca am schizofrenie.Nu.Sunt schizofrenic cu acte in regula :)..Iau urmatoarele pastile:Leponex 100 mg(1-0-2), Depakine 300 mg(1-0-1), Abilify 15 mg(1-0-0), Cipralex nu mai stiu de cate mg este(1-0-1), Pregabalin 75 mg(1-1-1), diazepam 5 mg(1-0-0).Am fost diagnosticat cu schizofrenie in 2007 la 23 de ani.Internat in spital am fost de 4 ori cel mai mult 42 de zile.Cel mai putin am stat doua saptamani.A fost groaznic.
0
17-10-2017, ora 17:48
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Doamne Dumnezeuleeeeee cate medicamente bagi in tine !! N-am pomenit asa ceva ! Asta e bataie de joc din partea medicilor. Ce poti sa ai frate atat de grav de te indoapa cu atatea medicamente ?? Pai la cate iei ar trebui sa fii leguma complet. Fobie sociala ? Aia nu cred ca se vindeca cu medicamente.
0
17-10-2017, ora 18:30
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Pai sa stii ca sunt cam leguma dupa 14 cand vin de la serviciu.A incercat unul din medicii la care am fost sa imi scada din medicamentatie.Ajunsesem sa iau : Leponex 100 mg(1-0-1), Depakine 300 mg(1-0-0), Abilify 15 mg(1-0-0) si nu mai stiu ce mai luam si ma simteam rau de tot.Nu mai puteam sa ies din casa.In magazine ma simteam extrem de rau.Asta se intampla cam acum 3 ani.Treptat, treptat dupa ce am mai fost la doi medici am ajuns la medicamentatia din mesajul anterior.Credeti ma, fara pastile astea nu m as descurca.Nu am de ce sa ii invinuiesc pe medicii la care am fost.Au incercat sa ma ajute cum au putut.
0
17-10-2017, ora 22:36
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai asa, zi-ne tot tratamentul, ca eu credeam ca iei doar pregabalin si diazepam, deci trat pentru schizo e ok, dar de ce nu te simti bine ? De ce nu ai zis la medic cum te simti ? Si daca ai zis, ce a zis ?
Nu poti sta asa ! Si cum lucrezi daca esti asa ? Cum ai putere, motivatie, concentrare ? Foarte interesant.
Eu cu depresia asta moderata nu am nici o motivatie, merg asa din inertie doar, nu am putere de lupta si nici dorinta de lupta pentru a merge mai departe, daca nu erau parintii, eram dus de mult si n-as fi regretat.
De multe ori nu am chef sa fac ce-mi placea, dar sa ma mai duc si la servici.
Inseamna ca tu nu ai depresie deloc, inseamna ca te simti cat de cat din moment ce dai din coate. Ca a avea anxietate nu inseamna neaparat ca ai si depresie.
1
18-10-2017, ora 15:34
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Lucrez la o ruda apropiata la un magazin.Cand ma simt rau ma tirez acasa :).In ultimul timp am plecat mai rar dar dupa ce termin tratamentul cu diazepam cred ca o sa revin la vechiul obicei.Eu sper sa fie bine.Oricum cand sufar mai tare imi amintesc ca toate trec.Asta i viata.Cred ca suferinta este o taina pe care doar Dumnezeu o stie.Nu vreau sa fac pe filozoful dar imi amintesc acum un citat din jurnalul lui Tolstoi care poate fi folositor:Cel mai fericit om este cel care face bine celor mai multi oameni.Stiu ca in mesajele mele cam sar de la una la alta dar asta mai putin conteaza.
0
18-10-2017, ora 17:56
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Da, am intrebat cum muncesti, de fapt ma mira de unde ai motivatia de a face asta ! Asta denota ca inca nu esti foarte nasol si e bine, ca altfel iti pierdeai motivatiile si nu te mai interesa mai nimic.
Suferinta nu vine de la nimic in legatura cu nici un dumnezeu, s-a intamplat sa avem gene defecte si sa fim cu probleme, de acolo vine, si in natura e asa, doar ca acolo cei asa nu traiesc si mor repede, de aia avem impresia "dar animalele astea cum de nu sunt asa bolnava ca noi ?".
Ca si noi daca am fi in natura am fi disparut de mult, se reproduceau doar cei sanatosi si asa si la oameni nu mai vedeai prea multi cu probleme.
Asa ca...asta e.
Eu de mult nu mai cred in iluzii din alea cu nu stiu ce credinta si altele, caci realitatea a aratat ca nu e nimic.
0
18-10-2017, ora 19:02
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Pai sa iti explic cum.Ma asteptam la intrebarea asta.Deci fobia de care sufar e groaznica.Eu lucrez intr un magazin.Acolo ma ocup de descarcat marfa, le mai dau vanzatori(cu acestia m am obinuit cat de cat) din vitrine bauturi cand acestia imi cer, adica cand clientii cumpara.Deci am noroc ca:vitrinele cu sucuri sunt in spatele meu si in fata sunt casele la care lucreaza vanzatorii.Intre mine si vanzatori respectiv de casele de marcat stau clientii.Intre mine si clienti de cele mai multe ori sunt asezate standuri cu sucuri.Aceste standuri sunt inalte de cele mai multe ori cam peste nivelul privirii mele.Standurile respective se modifica in functie de promotiile care se fac la bauturi.Standurile acestea sunt mai tot timpul in aceste locuri mai putin cand se termina anumite promotii la sucuri.Ele sunt puse pt publicitate.Fara sandurile astea nu as putea sta in acest magazin.La contactul mai scurt cu oamenii ma descurc cat de cat.Fratele mamei este patronul si asta conteaza enorm.In alta parte nu m as fi descurcat.La vanzare cred ca nu m as descurca nici 1 minut.M ai mai intrebat cum merg la serviciu cu atata medicamentatie.Am mutat leponexul la pranz.Acesta ma sedeaza cel mai tare.Pastilele care ma sedeaza mai tare le iau dupa ce vin de la serviciu.Adevarul este ca m am cam saturat de atata sedare.Dorm aproape incontinu cand vin de la serviciu.
0
18-10-2017, ora 20:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da. Se intelege in cazul asta. Oricum, te descurci. Ai un loc de munca. Felicitari!
Nu ai zis daca ai facut psihoterapie sa scapi de fobia sociala.
0
18-10-2017, ora 23:46
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Tocmai asta face depresia, iti ia motivatia, dorinta de a trai prin faptul ca-ti ia bucuria vietii in mod artificial adica desi tu ai avea de ce sa te bucuri, nu te mai bucura ce te bucura inainte, adica te tine intr-o suferinta cam continua.
netsky e un norocos ! Din moment ce se duce la servici, doreste asta, e clar ca este cat de cat, dar poate el nu are depresie de fapt, si atunci este de inteles, ca si daca are doar anxietate si schizo tot nu avea motivatiile luate neaparat.
Mie cand mi-e nasol poate sa vina si razboiu ca nu ma mai intereseaza, stau in pat si cel mai bine mi-e cand dorm sau dormitez, cel mai bine facand doar comparatie cu, cum sunt daca nu stau in pat, dar normal ca nu e bine, adica cand am raul ala ca durerea aia de cap tampita, nu am chef de nimic si asa mai departe, ce motivatie am sa fac ceva daca n-am.

M-am intalnit cu cineva de pe forum prin August 2016...si ca sa ma duc,..am luat suboxona aia ca sa fiu in stare sa ma duc, m-am dus, chiar primele 10 minute nici nu am vorbit ca aveam aia sub limba (se ia asa), am mancat ceva la McDonald, am stat de vorba, am plecat catre autobuz, ca eu plecam cu metroul, si deja incepusem sa intru intr-o depresie de abia am venit acasa, o lentore din aia, ganduri de suicid, dezamagire grava, in general nu ma asteptam ca suboxona sa faca asta, ea trebuia invers sa ma urce pe toata ziua si ceva din a doua zi, dar uite ca a facut, ce naiba sa imi mai arda sa mai fac altceva ?! E o loterie si cand aia isi face efectul.
0
19-10-2017, ora 05:43
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
@clara_p
Nu am facut inca psihoterapie dar vreau neaparat sa o incerc de luna viitoare.
0
19-10-2017, ora 14:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ netsky1984

Trebuie sa cauti un psihoterapeut bun. Iti doresc mult succes. Noi suntem alaturi de tine.

@ costy

Imi pare rau ca s-a intamplat asa. Ma bucur ca ai revenit iar pe forum.
Ma bucur si pentru persoanele noi care au intrat pe forum.
Salutare tuturor!
0
20-10-2017, ora 01:40
plumb
Nu este medic/terapeut
plumb
Netsky lasa un mesaj mai detaliat cum/cand te simti (aici ma refer in timpul zilei..ce iei, cum iei..cum te simti ) pe parcursul unei zi.Ti-am si scris ca pregabalinul neinsotit de un antidepresiv bun nu "face minuni"!!!!. Cred ca Citalopramul ar fi trebuit inlocuit cu sertralina sau mai degraba cu seroxatul care ajuta mult pt fobie antisociala, citalopramul este unulpreferat de medici deoarece da putine efecte adverse spre deloc si este mai nou dar dpdv meu actioneaza mai mult pe depresie decat pe anxietate sau fobie sociala. Si diazepamul ar trebui sa fie inlocuit cu clonazepamul(acesta ar fi cel mai potrivit opt fobie sociala). Asta ca sugestie. Daca nu merge sa scapi usor de ele. Clonazepamul ajuta mult pt curaj cum ii spun unii. Totusi tine seama ca unele din simptome pot fi date si de schizofrenie, sau de antipsihotic...Cand ai postat prima data nu ai mentionat nimic de schizofrenie!Ma bucur ca lucrezi, este bine sa te simtit util si sa-ti castigi existenta intr un fel. Dupa cum ti-am scris si in post-urile trecute nu te baza doar pe medicamente, nu ajunge sa te lamentezi precum unii, nu exista tratament minune, trebuie sa tragi de tine!Ai mai incercat si alte antipsihotice inafara de leponex?Abilify cand il iei, adica in ce perioada a zilei ?
0
20-10-2017, ora 02:33
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Plumb, este o prostie sa tragi de tine, o mare tampenie, cu tratament bun de la sine trece si automat nu e nevoie sa tragi de tine, degeaba tragi daca chimia e dereglata, efortul ala inutil te doboara, mai rau te oboseste, te chinuie si tot aia e in final.
Nu exista tratament minune ca el nu e tratat bine probabil ca nu a dat de un medic bun, daca era tratat corect era foarte bine, nu mai era nevoie sa tragi de tine ca te simteai bine in mod automat ca orice om cat de cat sanatos, iti zic asta si din experienta dar si din studiul medical (nu ce zic astia niste unii ca se pricep si se mai dau medici doar ca au facut o facultate asa derizoriu, dar faptele arata ca nu), am zis doar unii, ca sunt multi medici okey.
Nu poti spune ca daca un medicament nu merge la unul, nu merge si la altul, e relativ, la multi pregabalinul merge singur pe anxietate fara antidepresiv, mie nu mi-a mers nici cu nici fara, deci nu e un standard.
Dar el daca are si schizo, se complica treaba, asta este adevarat.
Tratamentul se personalizeaza in functie de persoana si cum reactioneaza la medicamente pentru afectiunea respectiva.
De exemplu sora prietenului meu calma anxietatea cu haloperidol dupa cate spunea, la altii nu merge asta.
Nu e tratat bine, asta e concluzia, de aia se simte asa.
Putini medici isi dau interesul cu adevarat, deci nu ma mira.
0
20-10-2017, ora 12:49
plumb
Nu este medic/terapeut
plumb
Ohh am scris un mesaj si vad ca nu s-a postat, ma rog. Costy gandirea ta este eronata. Nu te poti astepta ca medicamentul sa faca totul. Acel dereglaj chimic la nivelul creierului, acei receptori, ma rog nu vreau sa ma lungesc cu termeni medicali este dat si de mediu si de situatia in care suntem de gandirea noastra.

Pentru ca o persoana cu probleme psihice sa se vindece are nevoie de un mediu bun, de suport din partea celor din jur, un tratament care sa-l puna pe picioare, activitati care sa-i distraga atentia de la gandurile negre, o alimentatie buna etc.
Nu exista medicament perfect, si nici medicii nu sunt perfecti, si unii oricat de buni ar fi dcaa pacientul este necomunicativ si omite sau ascunde simptome primeste deseori o schema de tratament care nu-l ajuta sau il ajuta dcaa este norocos. De obicei medicii prescri un anumit medicament pt ca stiu ca a ajutat multi pacienti ccu aceleasi simptome. Seroxatul in general ajuta pe fobie sociala de aceea i l-am si sugerat.Sunt multi pacienti care s-au tratat cu acesta si i-a ajutat. Eu fiind un pacient dificil am incercat multe scheme de tratament.Si conteaza ca si tu ca pacient sa te documentezi, cum actioneaza acest medicament, n cat timp isi face efectul, daca nu iau medicamentul acesta si -l iau doar pe celalalt cum ma simt?!Oare ma ajuta acest medicament sau este apa de ploaie.
Stii, si doctorii sunt oameni nu te astepta ca daca sunt buni gata, sigur o sa te puna pe picioare, e relativ cum ai spus si tu.
1
20-10-2017, ora 16:36
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
La recomandarea lui plumb o sa scriu despre boala mea.Nu as vrea sa scriu asta dar o fac doar cu speranta ca poate ma ajuta sfaturile voastre.Nu ma astept sa raspunda un medic(psihoterapeut, psihiatru, psiholog).Poate tot cei ce raspund mai des pe forum o vor face adica cei care au suferit de o boala psihica care stiu mai bine ce inseama asta care dau sfaturi din experienta lor.Imi pare rau sa spun dar am fost la multi psihiatri care imi spuneau: ''Nu are de ce sa iti fie teama'', ''Totul este in capul tau'', ''Intareste te'', ''Fa nu stiu ce fel de respiratie'', ''Mai vino si peste o saptamana la mine''.Dupa asta imi dadeam seama uneori daca e medicul bun.Un medic bun intelege suferinta.Un medic bun isi doreste sa te ajute si iti spune adevarul.La cine am cerut asa des ajutor decat laTine Doamne?Cine ma tine pe mine la serviciu 8 ore pe zi?Cine imi cunoaste mai bine durerea decat Tu?Cine vrea sa ma ajute mai mult ca Tine?Cine este Medicul medicilor?Stiu ca o simpla rugaciune la Tine facuta din toata inima face mai mult decat toate sfaturile lor de doi lei si decat tot tratamentul dat de ei pe o saptamana.Nu vreau sa invinuiesc pe nimeni de nimic.dar o fac. inimile noastre s au racit.Am inceput sa masuram ajutorul dat altora in bani.O sedinta de 45 de minute la un psihoterapeut este 160 de lei.Iar acesta iti cere sa vi daca poti de doua ori pe saptamana.Poate ca acesta este tot ajutorul pe care tratamentul din ziua de azi pentru boli psihice o poate face.Poate ca pentru fobia mea sociala nu s a inventat inca tratamentul.Iti mentionez numele aici Doamne ca sa te laud.Tu existi Doamne si mi ai spus o de atatea ori.Imi pare rau ca nu pot modifica ce am scris decat timp de 15 minute.Poate intr un timp mai lung m as fi gandit mai bine.Poate in acest timp dat de Forum o voi face.Sau poate nu...
0
20-10-2017, ora 18:02
plumb
Nu este medic/terapeut
plumb
Poti cauta alt medic unde sedinta sa dureze mai putin si costul sa fie mai mic. Documenteaza te despre medicamente. Totusi eu te-am intrebat in ce doze iei medicamentele, Cand le iei ! Cum te simti dupa ce le iei? Ai omis sa iei o pastila si te-ai simtit altfel? Daca da cum ? Scriu aceste randuri ca sa mi dau seama ce te ajuta si ce nu. De ce ar putea fi cauzata acea fobie sociala. Traume in copilarie ai avut? Sau traume cand erai adult ?
S-a intamplat ceva ce te-a adus in starea asta ?Cum te intelegi cu familia?
Adaugă un comentariu / răspuns
47 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul