preot, psihiatru sau sinucidere?

28-03-2008
ancam
Nu este medic/terapeut
ancam
am 21 de ani si sunt studenta.am avut si inca am o viata f grea si o familie dezbinata cu mama alcoolica si tata nepasator, practic nu am avut parte de copilarie, de niciun lucru minunat in viata mea, ci doar de certuri, batai nemeritate, injuraturi, si momente de groaza in care nu mai stiam ce sa fac, eram mica nu aveam cum sa ripostez, sa ma revolt, am incercat sa 'rezolv' singura asta si am avut zeci de tentative de sinucidere fara exagerare.am baut o de multe ori pumni de pastile, ce prindeam, ori sa ma sinucid ori sa-mi fac rau(sa le atrag atentia, am avut atata nevoie de ei..)acum de cand am prieten m simt bine, ma sustine, insa in ultima vreme, am inceput sa am ameteli, atacuri de panica, am devenit f irascibila, la orice cuvant rau ma aprind si as fi in stare chiar sa omor, si in plus, am stari de anxietate, mi-e frica sa dorm intr-o camera desi mai sunt vreo3 pers in ea, mi-e frica de spirite, satu noaptea treaza cu becurile aprinse si plang si nu inchid ochii de frica sa nu fie vreun mort in fata mea..am luat calmante dar nu prea ma ajuta.nu pot dormi doar daca sta cineva langa mine pana adorm...
13 comentarii
0
29-03-2008, ora 00:00
stancorina
Nu este medic/terapeut
stancorina
psihiatru, autocontrol si mult curaj.succes!
0
29-03-2008, ora 00:00
silvi 77
Nu este medic/terapeut
silvi 77
solutia este ca tu trebuie sa mergi si la un preot sa-i spui de ce iti este frica, te-ar ajuta mult.dar important este sa mergi si la un psihiatru cat mai urgent.si ff mult curaj si vointa, numai bine
0
29-03-2008, ora 00:00
arten
Nu este medic/terapeut
arten
Imi pare foarte rau pt tine.Crize ca ale tale le-am avut si eu intr-un timp(somn cu lumina aprinsa, etc). No sa-ti dau sfaturi, dar o sa-ti spun cum le-am depasit eu(nu m-a ajutat nici preotul, nici psihiatru).Mi-am creat o viata foarte ordonata, echilibrata, in care ma simt minunat.Mananc extrem de echilibrat(caut cea mai optima varianta de alimentatie, mananc la ore fixe, consum ceaiuri, vitamine si imi creez tot confortul necesar, in casa mea este foarte mare ordine si ma simt minunat.Este necesar sa elimi stresul si sa te autoanalizezi.Sunt foarte importante somnul, sexul, lecturile si cel mai important este sa-ti pese de tine.Mult succes.
0
29-03-2008, ora 00:00
Maryuss
Nu este medic/terapeut
Maryuss
Am ajuns la concluzia ca numai preotul este cel care te poate descarca de energie negativa, spre deosebire de psihiatru, dar este si el de folos!
0
29-03-2008, ora 00:00
pirina
Nu este medic/terapeut
pirina
mergi la un preot, sunt anumite rugaciuni pe care le face si care te ajuta mult. Deasemeni trebuie sa incerci sa te controlezi si sa fii optimista/
0
30-03-2008, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
AsA este, in cazul tau ai nevoie si de medic, nu numai de preot.
Sa iti mai spun ceva. Tu te poti ajuta si singura. Nu mai incerca sa te sinucizi, si eu am facut-o de trei ori mai demult, dar nu as mai repeta pentru nimic gestul. Si mie imi este greu uneori. Lasa-i in plata Domnului pe parintii tai, daca nu au fost parinti buni asta este trist.
Acum ai o varsta cand poti sta pe picioarele tale. Stiu ca esti marcata, reiese din ceea ce ai scris.
Incearca sa fii senina, nu te mai speria de nimic pentru ca Dumnezeu este foarte puternic. Trebuie sa ai grija de tine, sa duci o viata ordonata, cu odihna si hrana buna, echilibrata.
Este bine sa mergi si la biserica, dar sa nu te chinui sa stai mult in picioare la slijba sau sa tii posturi drastice. Suferinta ta este ea insasi o asceza.
Te pup si sa ai multa pace in suflat.
0
30-03-2008, ora 00:00
Cami85
Nu este medic/terapeut
Cami85
Nu-ti pierde speranta! Ai incredere in Dumnezeu si in tine si vei vedea ca soarele va rasari si pe strada ta! Da, ar fi bine sa mergi si la un preot, dar si la medic. Amandoi te pot ajuta sa treci mai usor peste suferinta ta. Nu trebuie sa lasi nimic sa te doboare. Zicala "ce nu te doboara te face mai puternic" e foarte adevarata. Fii convinsa ca vei avea viata linistita pe care o meriti! Multa bafta si...incredere!
0
04-04-2008, ora 00:00
voicu nicolae
Nu este medic/terapeut
voicu nicolae
frica ! esti o fiinta deosebit de puternica din moment ce ai reusit sa fi studenta dupa tot calvarul prin care ai trecut.poti realiza in acest moment al vietii tale cita energie benefica ai si ce protectie divina..ridicate acum cind citesti acest mesaj la propriu hai ridicate sa vezi ca poti invinge orice dar o teama provocata de propriati minte.te-ai ridicat de fiecare data, ridicate si acum.hai.o lume intrega te va ajuta, traiesti intr-un univers psihic benefic.uitate injurul tau si ai sa vezi viata.vom fi toti alturi de tie.sanatate
0
07-04-2008, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
eu zic sa renunti la partea cu sinuciderea caci pe cuvantul meu de onoare iti spun ca viata este minunata cand Dzeu te ajuta.Din momenta ce spui ca ai avut atatea tentative de suicid si din moment ce au esuat si inca esti in viata, asta nu iti pune anumite semne de intrebare;nu cumva Cineva acolo sus te-a ajutat si a fost alaturi de tine in momentele grele????crede-ma Dzeu te ajuta intotdeauna.Nu ezita sa ceri ajutor mai ales acum cand suntem in post cred ca ar fi un moment prielnic sa faci ceea ce trebuie pt a=ti inbunatati viata.Mergi la un preot la o biserica unde iti place tie sau iti vine cel mai aproape si vorbeste sincer cu un parinte care ti se pare tie de incredere si care are timp sa te asculte asa cum trebuie.El te va indruma si iti va spune ce sa faci.Crede-ma ca Sfanta Spovedanie si Impartasanie fac miracole nevazute in momentele cand nu mai crezi ca poti fi salvat.O zic din proprie experienta.Si foarte important sa nu uiti sa ceri ajutor si celor apropiati sau cei care sunt alaturi de tine.Iti recomand cu incredere sa apelezi si la un psiholog si probabil acolo vei fi lamurita daca este cazul si de psihiatru sau nu.Sfatul meu este o medicatie cat mai usoara orice ar fi.In rest un stil de viata echilibrat si armonios cu mult sport, alimentatie corespunzatoare, fructe legume, suplimente nutritive si incearca oricat ar fi de greu sa te bucuri de placerile simple ale vietii.Daca ai un iubit care iti este alaturi asta e minunat.Exista deasemenea multe forme de terapii alternative(naturista, homeopatie, pilates, aromaterapie, tehnici de relaxare, etc) ai fi uimita sa vezi cate remedii exista, important sa-ti deschizi ochii si inima si sa iti doresti sa traiesti.Multa sanatate si Dzeu sa fie alturi de tine,
k_clausss adresa mea de messenger daca vrei sa mai discutam, mi-ar face placere sa conversam asta bineinteles daca doresti si tu
0
01-05-2008, ora 00:00
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
Ar fi bine sa consulti un psihiatru, ti-ar da toate raspunsurile de care ai nevoie.
0
12-06-2008, ora 00:00
leea_2008
Nu este medic/terapeut
leea_2008
Incearca si seminarul despre "Iertare" al Maicii Siluana. Este o maica din Craiova, care conduce un centru social si imbina metode moderne de psihterapie cu spiritualitate ortodoxa. Mai jos iti dau linkul seminarului online, sunt niste lectii, care iti propun sa te analizezi si sa iti rezolvi problemele care iti dau simpromele pe care le ai.
-
PS Sa te mai uiti si la raspunsurile la scrisori. Apoi, ai rabdare, persevereaza, sigur ca e foarte important sa mergi la un preot si sa vorbesti fata in fata, si trebuie sa fii sub control medical. Doamne ajuta sa gasesti un medic bun
0
13-06-2008, ora 00:00
an
Nu este medic/terapeut
an
Sa te chinui cu statul in picioare la biserica? (la cate concerte in aer liber nu stai in picioare fara sa te plangi?) si cu posturile lungi si drastice?
(cati medici nu recomanda postul ca metoda de purificare a organismului?) Si... de ce este un chin?
pentru ca atunci cand mergi la biserica tii postul pentru suflet si nu pentru trup? Nu va ajuta cu NIMIC mersul la biserica doar asa pentru a-ti crea tie senzatia ca esti un om mai bun! mersul la biserica trebuie sa fie insotit de o indreptare a vietii tale! Du o viata mai morala, incearca sa-ti pese mai mult de cei din jur!
Draga ancam daca ai trecut prin atatea in familie, inseamna ca ai sensibilitate deosebita fata de persoanele care trec prin aceleasi situatii ca si tine... imagineaza-ti cat bine poti imprastia in jurul tau!
Daca ai posibilitatea sa mergi, ti-as recomanda locul unde eu m-am regasit ca si crestin ortodox... Putna :)
-daca vrei te pun in legatura cu cineva de acolo (parintele meu duhovnic)
0
19-06-2008, ora 00:00
Edina
Nu este medic/terapeut
Edina
Draga mea si eu vin dintr-o familie cu probleme, probleme si de o vreme am inceput sa am aceste atacuri de panica si spasmofilie.Desigur analizele imi sunt ok, dar imi este o stare de rau de a numa.nu am chef de nimic si stau numai in casa.
Am inceput de o luna psihoterapia si un neurolog mi-a perscris ceva medicamente pentru anxietate si depresie.
Desigur imi era greu sa iau medicamente pt tot timpul spuneam ca nu sunt nebua sa le iau, dar in momentul de fata am nevoie de ele.
Iti sugerez sa te duci la un psihoterapeut si sa mergi si la un neurolog
Boala aceasdta nu poata sa dureze o vesnicie, dar depinde de tine daca vrei sa te faci bine.
Sanatate.:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: