preputul penisului

04-03-2007
victorr
Nu este medic/terapeut
victorr
am si eu o problema, pielea de pe penis este prea stransa pe capul penisului, si atunci cand se "scoala" nu se "beleste" (scuzati limbajul) cred ca e o boala dar nu stiu cum se numeste si la ce medic sa ma duc plsss answer
6 comentarii
0
05-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Se numeste fimoza si trebuie sa te adresezi unui chirurg sau unui urolog!
0
21-04-2007, ora 00:00
raduxzk2006
Nu este medic/terapeut
raduxzk2006
victor, nu este nici o boala. esti virgin. asa se nasc toti baietii, cum fetele se nasc cu himen. unii ii mai spun "fimoza". preputul stramt poate sa fie tot asa pana chiar la 20 de ani. nu cauzeaza nici o problema. daca vrei sa incepi viata sexuala si nu reusesti sa il retragi, si doresti sa realizezi acest lucru, foloseste o crema de la farmacie cu steroid (propionat de clobetasol, dermovate, glaxo, etc). nu ai ce cauta la chirurg sau urolog. daca totusi ajungi vreodata acolo ai grija ca unii vor incerca sa te pacaleasca sa iti faca circumcizie - care de fapt este contraindicata si are efecte secundare (impotenta pe termen lung, desensibilizare erotica drastica a penisului si altele...)
mai citeste detalii aici despre chestiunea asta:
http://www.circumcizia.org/fimoza.html
http://www.circumcizia.org/pierde.html
http://www.circumcizia.org/mituri.html
http://www.circumcizia.org/preputfunctii.html
Ai grija de tine.
Radu
0
18-12-2009, ora 00:27
lancome44
Nu este medic/terapeut
lancome44
buna ziua!
am 14 ani si akm 1 saptmana mi-au aparut niste bubitze rosi pe capul penisului... poorma au disparut dar knd despic penisul ma doare rau de tot. si am observat ca sau facut niste gauri pe pielea de la capu la penis. id meu este urmel_10 va rog ajutatzima.. vreau sa stiu dak trebuie sa merg al doctor sau e vb de cv minor care se va reface la lok. va multumesc anticipat
0
19-12-2009, ora 18:06
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
victorr, dupa mintea lui raduxzk2006, toti barbatii de religie musulmana sau toti evreii, care practica circumcizia din motive religioase (dar si de igiena!!), sunt impotenti "pe termen lung" si au o "desensibilizare drastica a penisului " !!!
Fimoza in niciun caz nu estre asociata cu virginitatea la barbati !!!
Dupa cum vezi, sunt unii care simt nevoia sa spuna lucruri tembele pe net si cauta diverse forumuri pentru a-si expune "inteligenta" !!
0
04-10-2011, ora 23:18
Dacian Purcarita
Identitate neconfirmată
Dacian Purcarita
Conform tabloului clinic si al simptomatologiei descrise de tine ( si atunci cand se "scoala" nu se "beleste" (scuzati limbajul) ) este posibil sa prezinti diagnosticul sau de parafimoza.
Fimoza reprezinta incapacitatea retragerii complete a preputului la baza glandului manifestata atat la copii cat si la adulti. In vreme ce aceasta conditie medicala are baze fiziologice daca se manifesta la copii, fimoza este cu siguranta de natura patologica daca se manifesta la adolscenti si adulti.
Pe de alta parte, parafimoza se manifesta prin incapacitatea retractarii preputului astfel incat sa acopere glandul penian. Spre deobedire de fimoza, care nu implica nici un fel de dureri, parafimoza este o conditie medicala dureroasa, manifestata prin umflarea glandului penian, precum si blocarea vascularizarii acestuia (ceea ce va duce la modificarea culorii glandului in vinetiu inchis).
Cauzele si simptomele fimozei
Pentru a putea vorbi despre cauzele care duc la dezvoltarea aceastei conditii medicale trebuie mai intai sa stabilim faptul ca exista doua forme de fimoza: cea "normala" si cea dobandita. Finmoza normala, este de natura fiziologica, si se manifesta doar la baietii mici, a caror dezvoltare normala implica separarea incompleta a preputului de glandul penian. Pe de alta parte fimoza dobandita se manifesta doar in cazul copiilor mai mari sau a adultilor si poate avea diferite grade de severitate.
Cauzele care duc la aparitia fimozei sunt:
- incapacitatea preputului de a se dezvolta odata cu glandul penian;
- balanita, inflamatie a mucoasei glandului penisului datorata unor paraziti, microbi, mici traume mecanice sau chiar igienei precare;
- malformatii datorate anumitor traume sau leziuni;
- anumite afectiuni ale organelor genitale.

Cu deosebita condescendenta,
Colectivul Centrului de Consultanta Naturopata : Primum Non Nocere"
0
22-08-2012, ora 13:34
trifanovidiu
Nu este medic/terapeut
trifanovidiu
buna ziua... am 35 de ani si in urma unui contact sexual am simtit o usturime la baza preputului.. care ulterior s-a transformat intr-o ulceratie foarte dureroasa la atingere sau urinare... Initial am crezut ca e o rana mecanica si trece de la sine dar dupa cateva zile am observat ca situatia se agraveaza si am incercat sa ma tratez cu bepanthen dar fara succes.. apoi si eu si prietena am dat probe se analize genitale si ni s-a gasit ureaplasma spp.. Au trecut deja 10 zile si ma simt din ce in ce mai rau imi este frica sa mai urinez sau sa am erectie. am usturimi cumplite
... nu pot merge la medic pt ca nu sunt in romania si nu ajung prea curand. ce imi recomandati sa fac? va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  •