Presiune cap, urechi infundate, ameteli

25-08-2017
Ionel Petre
Nu este medic/terapeut
Ionel Petre
Buna ziua,

Pe scurt, istoricul medical:
- din octombrie 2016, am o gaura in amigdala stanga. S-a umplut o singura data cu o substanta alb galbuie. Un doctor mi-a zis ca trebuie sa scot ambele amigdale, altul mi-a zis ca nu e nevoie, asa ca nu le-am scos.
- din mai 2017, senzatie de balonare si uneori diaree. Aparent nu sunt declansate de ceva anume, sau cel putin nu-mi dau seama de ce ar putea fi declansate. Au fost facute analize de urina, de scaun si de sange - toate iesind ok.
- de la sfarsitul lunii iulie 2017, urechi infundate, presiune in cap, gat rigid, ameteli, dificultati de concentrare - uneori dureri de cap
- acum 2 saptamani, durere si presiune pe partea dreapta a gatului - s-a ameliorat in cateva zile, acum nu prea mai e nimic in neregula
- observ ca nasul mi-e cam infundat mai tot timpul si uneori simt o presiune si in zona nasului

Toate ca toate, dar senzatia de presiune in cap ma nauceste. Parca as fi intr-un acvariu, intr-un balon. Nici nu pot gandi coerent uneori. Chiar si acum, mi-e dificil sa concep post-ul asta..
Medicii au suspectat tensiune crescuta, insa n-a fost cazul. Dupa au spus ca poate fi de la tiroida - mi s-au facut analize, care au iesit ok iarasi.

Dupa multe cautari pe internet am ajuns sa cred ca poate fi ori sinuzita, ori candida.

Sunt in contact si cu medicul meu, dar orice ajutor este binevenit.

Multumesc pentru atentie si pentru faptul ca va rapiti din timpul personal pentru a raspunde unor..necunoscuti, la urma urmei :)
7 comentarii
1
26-08-2017, ora 22:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 sunteti o persoana cu problme gastro intestinale
2 problemele trctului digestiv si alimentatia incorecta afecteaza organismul prin 2 cai
3.una este REfluxul gastro esfagian.. care duce la iritatii in gat, amigdalele raman marite si faringele iritat
4... doi digestia proasta duce la malabsorbtie intestinala, calitatea proasta a sangelui..si de acolo si suferinta diferitor organe
0
27-08-2017, ora 15:51
Ionel Petre
Nu este medic/terapeut
Ionel Petre
Multumesc pentru raspuns.

Cred ca ar fi trebuit sa scriu si cateva informatii despre mine. Am un stil de viata sanatos, nu beau, nu fumez, mananc ceea ce trebuie (in limita a ceea ce gasim in zilele noastre). Am 30 de ani, am un job ok, surse de stres nu exista, momentan, in viata mea.

Ceea ce ma deranjeaza cel mai mult este senzatia de presiune in cap - urechile infundate.

Acum 1 an, cand mi s-a descoperit gaura in amigdala stanga, medicul mi-a spus ca daca nu scot amigdalele, o sa se infecteze.
Credeti ca sinuzita ar putea cauza aceasta senzatie de presiune in cap ? Daca nu, puteti sugera cateva cauze posibile ?

Multumesc, sunteti de mare ajutor.
0
31-08-2017, ora 20:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am scris mai sus
alimetele acre, acide, citrice, otete, lamai, rosii, usturoi, fructe si duciuri mancate seara.. duc la aciditate in somn
asat este cauza de ce ai amigdalee marite cu risc de cazeum
Presiune din cap e semn de proasta circulatie cerebrala
calitatea sangelui..se face in intestine din ce puneti Dvs in farfurie si cat de bine Va hidratati
0
16-09-2017, ora 09:23
Alexandra 89
Nu este medic/terapeut
Alexandra 89
Buna ziua! De trei zile ma confrunt cu niste dureri ciudate...durere de cap, vajait in urechi si durere in gat. Mentionez ca am toate analizele la zi si toate sunt perfecte, chiar si cele de tiroida. Am fost si la un consult ORL si mi s-a spus ca totul este in regula si in niciun caz nu poate fi vorba despre un vertij, asa cum fusesem diagnosticata inainte cu o zi, cand mi s-a prescris si betaserc pentru ameteala, intrucat nu am mai mers nici la serviciu, pentru ca nu ma pot concentra si totodata exista probleme de dezechilibru. Ciudat este faptul ca in momentul in care imi acopar urechile, acel vajait se intensifica, se aude de parca ar intra trenul in gara, asa ca, atunci cand nu mai suport zgomotul, imi las urechile libere... Care credeti ca ar putea fi cauza? Ce investigatii ar trebui sa mai fac? Este adevarat ca am si tensiunea foarte mica...zilele acestea am avut 10 cu 6 si 11 cu 7... Va multumesc frumos!
1
16-09-2017, ora 20:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.daca e cazul de ceva investigatiii doar la gastrologie
ca sa se clarifice de ce nu se asimilieaza ceia cu ce te alimentezi
asta in cazul ca te alimentezi si te hidratezi corect
in rest sa faci analize asa aiurea.( la zi ).dupa cum vezi nu arata nimic
2 cand o persoana cu tensiunea mica..consuma alimente greu digerabile...sau alimente care ingroasa sangele
circulatia cerebrala sufera si mai mult
asa ca cauta pe google acele alimente si NU le mai consumi
0
17-09-2017, ora 23:16
Alexandra 89
Nu este medic/terapeut
Alexandra 89
Este posibil să fi fost o criză de spasmofilie? Doctorul de familie mi-a recomandat să fac calciu injectabil, iar astăzi, la prima doză, am leșinat...probabil de teamă.
0
22-01-2022, ora 23:52
Cautatoru
Nu este medic/terapeut
Cautatoru
Bună ziua! Am o întrebare domnului Ionel Petre dacă simptomele sau ameliorat sau a urmat un tratament în concret? țin să menționez că mă confrunt cu aceleași simptome de aproape doi ani de zile! Mulțumesc dacă mi-ati putea răspunde!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •