Presiune pe nas, ameteala, vedere intetosata si urechii care se blocheaza

29-06-2016
Slapciu
Nu este medic/terapeut
Slapciu
Buna ziua !

Domnule Valeriu, va rog sa ma ajutati cu o parere.

De 7 luni de zile ma confrunt cu o stare de ameteala si de confuzie( uit de la mana pana la gura ce vreau sa fac ) presiune pe nas, nas cu senzatie de infundare, vedere incetosata, urechii care se blocheaza si de deblocheaza dar nu pentru mult timp; am facut vizite la Neurologie si test pt ochi, ambele bune; test pentru vertigo la Clinica Urechii in Bucuresti; am facut CT frontal cu rezultat minina sinuzita sfenoidala cu hipertrofia conurilor nazale; RMN cu nimic anormal; tensiunea este in parametrii normali iar analizele de sange au fost in regula; audiograma si timpanograma au fost in regula, tocmai ce le-am refacut acum 2 zile; de-al lungul celor 7 luni am facut tratament 2luni cu Sinulan pastile si constat Paracetamol si Clarinase mentionez ca sunt insotitor de bord si nu pot lua orice medicamente; constant fac spalaturi cu sare si bicarbonat care imi iau presiunea nazala si-mi revine limpezimea gandirii !! Din cand in cand la spalaturi ies scurgeri purulent, dar repet, foarte raaaar!!!
Situatia nu s-a imbunatatit deloc !
Recent, doctorul care ma are in grija, mi-a spus ca dupa toate simptomele pe care le prezint, este vorba de o alergie, ca oarecum la controlul telescopic a iesit ca am mucoasa nazala imflamata si lichidele din sinusuri nu se scurg bine si drept urmare iau Nasonex combinat cu Allergodil; la nevoie Xylo-Comod.

Simptomele se amelioreaza pe moment de la Nasonex; dar imediat ce efectul trece simt iarasi presiune la baza nasului si durere de cap si automat ameteala si confuzie
Ce as mai putea face ? Am sugerat antibiotic dar doctorul a zis ca nu este cazul din moment ce analizele sunt in regula
14 comentarii
1
29-06-2016, ora 13:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e cazul de antibiotic
este cazul de...
1. reducerea cornetelor in volum cu radiofrecventa.. pentru a avea o respiratie nazala permanenta fara a depinde de picaturi
2 schimbarea stilului alimentar fara Lactate, mezeluri, citrice, otet./ PLUS consum suficient de apa plata si ceaiuri pentru circulatie
pentru a normaliza vascozaitatea sângelui. fiindca chear pe o tensiuen normala.. un sange.. gras, vascos.. nu circula si nu oxigeneaza corect
0
29-06-2016, ora 14:16
Slapciu
Nu este medic/terapeut
Slapciu
Va multumesc pentru raspuns ! Momentan stilul meu alimentar nu contine mezeluri, citrice sau otet ! Doar lapte ce pun in cafea si cam atat !!!

Picaturile de nas tocmai ce am inceput sa le folosesc de 7 zile la recomandare doctorului orelist care sustine ca este o alergie rinita; am senzatia de nas blocat dar in spate, nu stiu cum sa explic; il simt ca este greu si de acolo presiunea si durerea de cap si ameteala, confuzie
1
30-06-2016, ora 21:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am intalnic cazuri cand..de la un reflux gastro-esofagian in somn..se irita si se inflameaza coada de cornet care ajunge in rinofaringe si poate sa fie afectate de acea iritatie..
0
01-07-2016, ora 19:35
Slapciu
Nu este medic/terapeut
Slapciu
Momentan iau la recomandare doctorului medicamente pt a controla refluxul esofagian
0
01-07-2016, ora 19:38
Slapciu
Nu este medic/terapeut
Slapciu
Plus pe data de 4 Iulie voi merge pt un nou CT sa vad daca sunt modificari; doctorul a zis sa incepem cu un nou CT si de acolo sa vedem ce tratament iese
0
10-07-2016, ora 10:19
Slapciu
Nu este medic/terapeut
Slapciu
Revin cu unreferitor la CT; rezultatele sunt iarasi normale; urechiile tot le simt parca infundate si cand incerc sa le desfund deschizand maxilarul imi pocnesc usor si senzatia persista; chiar daca repet manevra de mai multe ori, pocnesc si tot se blocheaz; starea de ameteala inca o am, plus dezechilbru, nu ma pot concentra sau sa citesc normal; orice imi distrage atentia ; presiunea pe nas n-o mai am; cateodata doar presiune pe tot capul; rezultatul Ct actual este total diferit de cel initial, unde aparea o hiperteofie a conurilor nazale si o minina sinuzita sfenoidala; acum totul este curat; ns ce sa mai inteleg
0
11-07-2016, ora 21:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un medic ORL.. a vazut rezultatul CT, nasul, gatul si urechile
ai facut audiograma si timanograma?
0
11-07-2016, ora 22:15
Slapciu
Nu este medic/terapeut
Slapciu
Dap; totul vazut si facut ; am
Primit pastile Betarsec sa amelioreze simptomele si sa continui cu pufurile nazale; ma tot spal in nas cu apa cu sare si am urechiile cu senzatia de infundare si pocneala cand deschid maxilarul; vedere incetosata; auz un pic slab, probleme de concentrare si dezechilibru si ameteala persista; doctorul mi-a spus ca chiar daca am facut teste vestibulare in Ianuarie si daca luam Clarinase sau Betarsec, testul nu este afectat de aceste lucruri; eu doream sa repet testele astea din cauza ametelii; doctorul nu a avut decat dispozitivul acela telescopic pt controlat nasul nu cel fibroscopic; ma gandesc ca este probabil o disfunctie vestibulara si/ sau o infundare a trompei lui Estachio din moment ce am simptomele acestea
0
13-07-2016, ora 07:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cel ami sigur ai si una si alta
problema cu nas infundat si pocnitul in urechi..este o problema separat
dara celelalte probleme cu ameteala si vederea incetosata tine de circulatia cerebrala proasta
aici conteaza si tensiunea arteriala si regimul alimentar si hidratarea corecta
tratamentul trebuie corelat intre un ORL si un neurolog
0
16-07-2016, ora 20:17
Slapciu
Nu este medic/terapeut
Slapciu
Am raspuns la tratamentul cu Betarsec; dupa 2 zile nu a mai dat randament si acum iau Alervert ; imi dispare ameteala si starea de confuzie; ma pot concetra si vederea este normala; nu mai am stare de dezechilibru si nesiguranta; urechiile imi pocnesc dar nu mai am senzatia de infundare; doctorul a fost uimit ca a functionat si mi-a dat bilet de trimitere pt testare vestibulara dar tocmai pe data de 20Iulie am programarea; nu stiu la ce sa ma astept in continuare..
0
09-07-2017, ora 17:58
AngelaO
Nu este medic/terapeut
AngelaO
Buna ziua! Am aceleasi probleme cu nasul, presiune la baza lui, nas infundat, ameteala si stari confuze. Mentionez ca m-am operat de hipertrofie de mucoasa si deviatie de sept iar starea mea nu s-a ameliorat absolut deloc. Vroiam sa va intreb daca ati gasit o solutie la problemele dumneavoastra?
0
13-09-2017, ora 22:09
ane25
Nu este medic/terapeut
ane25
Ati primit vreun diagnostic clar? Si eu am o situatie asemanatoare. Un fel de tulbureala in crestetul capului. scurt, foarte scurt. Chiar si cand stau in pat... Dar in special cand misc capul. Am sesizat ca si daca stau de vorba si confirm sau infirm prin miscarea capului imi poate aparea aceasta stare scurta. Acum fac doppler si urmeaza RMN. Medicul neurolog spune ca ar putea fi un vertij central. Dar m-am speriat ce poate determina un vertij central. Am facut analize, cu exceptia colesterolului putin crescut toate sunt f. bune. Chiar cele de glanda. Nu am alte simptome. decat ca atunci cand imi apare aceasta stare simt nevoia sa imi tin capul sau eventual sa misc mainile sau picioarele un pic,..
0
18-10-2017, ora 21:20
Alina Stef
Nu este medic/terapeut
Alina Stef
Va rog sa-mi spuneti daca ati gasit raspuns la problemele dumneavoastra si eu am cam aceleasi simptome di nu stiu incotro sa apuc. M-am operat de hipertrofie de cornet fara rezultat. Multumesc.
0
10-03-2021, ora 23:51
johnnyzzz
Nu este medic/terapeut
johnnyzzz
Va rog frumos, care ati rezolvat, sa scrieti si rezolvarea. Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •