Presiune pe piept si disconfort

13-02-2017
alin01
Nu este medic/terapeut
alin01
Buna ziua
Am o problema mai ciudata si anume simt o presiune pe piept insotita de o senzatie de lipsa de aer plus ca trebuie sa imi curat gatul foarte des. E ca o senzatie ca caile aeriene de la nivelul gatului sunt mai inflamate(nu plamani sau bronhii). Partea ciudata este ca acest fenomen se intampla numai duminica noaptea, niciodata in alta zi din saptamana. Luni dimineata toate revin la normal. Asta este lupta mea in ultimele 10 luni. Sunt o persoana foarte activa cu o conditie fizica excelenta. Merg mult pe jos, merg la inot, fac sport destul de des si nu am avut niciodata nici un simptom la efort.. Am presupus ca sunt alergic la ceva in casa si am dezinfectat la propriu fiecare camera + baie, dar degeaba. Unicul lucru in comun este ca petrec mai mult timp in casa sambata si duminica comparativ cu alte zile. Imi e de-a dreptul groaza cand ma pun la somn duminica seara. De ce se intampla in aceeasi zi din saptamana?
Am fost la medic unde m-a ascultat la plamani si a zis ca e totul ok si nu am nevoie de raze. Am facut si o spirometrie in urma cu 2 ani care a fost ok.
De cate ori am aceste probleme verific pulsul (60-70), frecventa respiratiei(12/min), tensiunea arteriala(125 / 80) care sunt toate normale. Pana si procentul de SPO2 l-am verificat de cateva ori si a fost minim 97%.
Am 44 ani, 185cm si 74kg si nu stiu sa am vreo afectiune.
Va multumesc pt orice sfat
4 comentarii
0
17-02-2017, ora 03:55
DaniellNicolae
Nu este medic/terapeut
DaniellNicolae
Salut alin exact aceeasi problema am si eu, am 20 de ani si am fost la control mi sa zis ca am o alergie apoi o perioada a disparut presiunea / apasarea in pieept dar acum de vreo 4 zile a reaparut si e foarte urat... nu stiu ce sa ma mai fac nici eu ! Sper sa ne facem bine amanadoi Doamne ajuta !
0
18-02-2017, ora 23:54
Daniel_214
Nu este medic/terapeut
Daniel_214
Intrati in panica, ca vine ziua de luni si trebuie sa va duce=ti la servici !
0
25-03-2017, ora 10:05
Alinca
Nu este medic/terapeut
Alinca
Salut. Am 40 ani, 1.77 inaltime si90kg. De ceva timp am problema cu respiratia, durere in piept, ma astup, obosesc foarte repede, ameteli tot timpu si stare de lesin. Am facut controale la inima, plamani, tiroida si au iesit bine. Ma puteti ajuta cu in raspuns? Multumesc
0
17-05-2017, ora 14:02
Daniel_214
Nu este medic/terapeut
Daniel_214
Face-ti o spirometrie !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce să faci când simți că nu ai suficient aer (probleme de respirație)
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  •