Presiune urechi

17-07-2014
Tony_Jaa
Nu este medic/terapeut
Tony_Jaa
Salut.

Am o problema de 2 saptamani cu urechea dreapta. Am fost la strand, mi-a intrat apa in urechea dreapta si am stat asa cateva zile cu ea infundata, nu a intrat foarte multa apa, d-aia nici nu am bagat de seama ca e infundata. Dupa cateva zile ma trezesc dimineata cu o ameteala, imi trece ameteala in ziua respectiva dar am ramas cu o presiune in urechi si simt ca nu mai aud bine cu urechea dreapta. Nu ma doare nimic, doar simt acea presiune. Mi-am luat AudiClean dar mi-e frica sa-l folosesc poate se agraveaza problema. Oricum voi merge la ORL, dar as vrea sa stiu dinainte care ar fi problema.
3 comentarii
0
17-07-2014, ora 08:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un simplu dop de ceara care sa umflat de la apa si trebuei scos la ORL
0
17-07-2014, ora 21:31
Tony_Jaa
Nu este medic/terapeut
Tony_Jaa
Am fost astazi la un cabinet ORL, i-am explicat doamnei problema, i-am spus ca nu ma doare nimic, doar simt putin infundata urechea dreapta si presiune in ambele urechi. Mi-a spus ca e inflamat timpanul si ca am otita medie. Am o nelamurire, daca aveam otita medie nu trebuia sa ma doara urechea? Mi-a dat o reteta, am inceput tratamentul de astazi: NOSTAMINE ; Alcool boricat, un Inhalant si nurofen.

Acum 20 min am pus 5 picaturi de alcool boricat in urechea dreapta, unde simt eu ca am probleme, si acum simt de parca as avea ceva in ureche de imi vine sa-l scot. Nu stiu de ce am impresia ca diagnosticul nu a fost dat bine si ca as avea doar un simplu dop de ceara.
0
18-07-2014, ora 08:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. poate fi o otita seroasa..cu lichid in spatele timpanului.., care NU doare
2 dar poate fi si un simpu dop.. mia mic, aproape de timpan.. care NU a fost vazut
e bine sa vada urechea si un alt medic ORL
3 pana ajungi la ORL
usuca interiorul urechii cu aer cald de la uscatorul de par cam 3-5 min sa simti cald in interior
dupa pui un deget in ureche si incepi usor sa apesi...repede si des.. spre timpan, se produce un masaj indirect a timpanului..si o sa ai senzatia de eliberare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: