presiune usoara, o apasare la cap, frunte si spatele ochilor, in special in partea stanga

13-01-2013
Kaylina84
Nu este medic/terapeut
Kaylina84
Vreau sa aflu si eu pentru mama mea.O sa va spun exact ce simte.De seara simte o presiune usoara, o apasare la cap, frunte si spatele ochilor, in special in aprtea stanga.A doua zi dimineata incep durerile de cap puternice.De multe ori daca ia algocalmin ii trece, de multe ori nu...iar atunci cand nu-i trece apar si stari de voma(dar nu vomita), friguri, lipsa de aer. Daca resuseste sa adoarma ii trece dar a doua zi este foarte obosita. Ce v-am spus pana acum dureaza de ceva ani, iar in ultimul timp durerile de cap apar insotite de ameteli.Ametelile ii mai apar din cand in cand si fara dureri. Daca se aseaza sa se linisteasca ii trec, daca nu...in scurt timp apar si durerile. Va multumesc si astept un raspuns cat mai repede daca se poate.
9 comentarii
0
13-01-2013, ora 19:56
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
precizeaza daca stie ca:
- are fierea lenesa?
- are tensiune mare?
daca NU,
sa-si verifice tensiunea, se poate sintr-o farmacie.
intrebare:
zici ca dureaza de ani buni,
CE a zis de de familie?
0
13-01-2013, ora 20:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa faca si un control oftalmologic mai amanuntit. Nu unul doar cu dioptron simplu.
0
13-01-2013, ora 22:00
Kaylina84
Nu este medic/terapeut
Kaylina84
Ca sa raspund la ambele mesaje odata...de fiere nu stie nimic iar de tensiune...ultima oara, adica acum vreo 2 saptamani, o avea 9 cu un pic si ultima intrebare, cu familia, nu inteleg intrebarea.Iar de control oftalmologic...are ochelari deja si urmeaza ca saptamana viitoare sa se duca la un alt control.
0
14-01-2013, ora 07:48
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
scz.
CE a zis DR de familie?..vroiam sa scriu

ok...am inteles pai..tocmai tensiunea 9 cu un pic.si cealalta valoare??????
tensiunea ARE 2 valori.mica si mare
0
14-01-2013, ora 08:19
Kaylina84
Nu este medic/terapeut
Kaylina84
nu stiu valoarea cealalta dar stiu ca zicea ca are tensiunea mica...iar dr de familie zice ca ar putea fi de la tensiune dar nu e de speriat si nu i-a dat absolut nimic, si mamei mele ii este in continuare rau, este un medic de familie mai "deosebit"
0
14-01-2013, ora 10:07
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Hipotensiunea este termenul medical ce desemneaza o valoare scazuta a tensiunii arteriale (mai putin de 90/60).
Tensiunea arteriala normala este situata de obicei in jurul valorii de 120/80 (sistolica/diastolica).

Nu apa produce hipertensiune.

Dimpotriva!

Ea este tratamentul de urgenta al hipotensivilor, al celor care cad de pe picioare, pentru ca au tensiunea arteriala mica.

In mare masura, ne imbolnavim si pentru faptul ca nu ne preocupam sa avem apa suficienta in organism.

Multe persoane spun: "De ce sa beau apa daca nu mi-e sete?", fara sa stie ca senzatia de sete apare abia dupa ce in corp lipsesc peste trei litri de apa, cand sangele deja are o vascozitate mai crescuta, fapt ce ingreuneaza circulatia in micile arteriole si capilare ce hranesc toate celulele corpului.

Hipertensiunea arterială se defineşte a fi creşterea tensiunii arteriale maxime (sistolice) peste 160 mmHg şi a tensiunii arteriale minime (diastolice) peste 95 mmHg.
Între 140/90 mmHg şi 160/95 mmHg, valorile tensionale indică o hipertensiune de graniţă.

= intrebare: bea suficiente lichide??
cele bune!
0
14-01-2013, ora 10:31
Kaylina84
Nu este medic/terapeut
Kaylina84
pai nu prea, nu stiu daca bea 1 litru pe zi.
0
14-01-2013, ora 17:14
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
ACUM stii CE are de facut.si
va scapa de dureri de cap.
NU are nimic..doar e hipotensiva.
sanatate
0
15-01-2013, ora 09:18
Kaylina84
Nu este medic/terapeut
Kaylina84
Multumesc mult pentru sfaturi si...deci...sa inteleg ca nu trebuie sa ma gandesc la vreo tumoare sau ceva de genu?spun asta ca am mai citit si eu pe ici pe colo, pe net, si de asta mi-era frica...Multumesc mult si sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.