Pret operatie sinuzita

07-05-2015
vali1990
Nu este medic/terapeut
vali1990
Buna seara! Am facut operatie acum cateva luni de sinuzita maxilara, am avut mucocel.Acum sinuzita a reaparut dar la frunte si nas care mi s-a umflat sus, la baza.Intrebarea mea e : Care este pretul unei operatii de sinuzita frontala/etmoidala?
Multumesc!
31 comentarii 12 Înainte ›
0
07-05-2015, ora 21:18
vali1990
Nu este medic/terapeut
vali1990
Cu aproximatie sau exemplu de la un spital doua...
0
07-05-2015, ora 21:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 nu cred ca este o noua sinuzita.. poate fi o complicatie de la prima operatie si trebuie sa te intorci la medicul care a operat
2 logic.. in spital de stat, daca esti asigurat... NU costa
3 in clinici private.. intreaba la tine in oras..fiindca difera mult de la oras la oras
0
07-05-2015, ora 22:19
vali1990
Nu este medic/terapeut
vali1990
Multumesc! Operatia a durat foarte putin - cateva minute.E normal?
0
07-05-2015, ora 22:39
vali1990
Nu este medic/terapeut
vali1990
a fost facuta cu anestezie locala
0
08-05-2015, ora 11:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sigur NU a fost operatie pe sinus
posibil doar o punctie sinusala.. daca sa introdus cu seringa lichid...si sa spalat sinusul
dar ar fi bine sa te documentezi sa stii ce sa facut
0
08-05-2015, ora 12:19
vali1990
Nu este medic/terapeut
vali1990
Pe bon scrie sinuscopie maxilara, dar mai am o singura intrebare.Daca ar trebui sa fac din nou operatie, ar fi contraindicat sa o fac vara?
0
08-05-2015, ora 14:50
pintilie petronela
Nu este medic/terapeut
pintilie petronela
Buna ziua domnul doctor am o fetita de 2 ani si3 luni si avem rinita alergica care se manifesta doar prin stranutat fara nas înfundat, secretii nazale.Am incercat multe tratamente cu aerius.zirtec apa de mare chiar ultimul tratament a fost cu xyzal apa de mare quixx si suntem la fel am auzit de picăturile colargol ce parere aveti pot sa le incerc si cat timp??? Multumesc múlt!!!
0
08-05-2015, ora 21:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt. vali1990
sinusscopia..este doar o investigatie
NU si trtament sau operatie
Cauta un medic ORL.. care sa.te clarifice ce ai si sa.ti administreze si tratamente corecte
0
08-05-2015, ora 21:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt. pintilie petronela
1 aveti o abordare total gresita a problemei
2.tratamentele nu se incearca... se fac tratamente corecte indreptate asupra cauzei problemelor..si tratamente locale
3 aici pe forum gasiti ce am mai scris despre rinite alergice
cauza este la nivelul tractului digestiv si alimentatie incorecta sau care n.o tolereaza copilul
tratamente locale se fac cu aerosoli, inhalatii, salinoterapie, aromoterapie..si inclusiv tratamentull corect cu colargol
dar cauza repet..sunt alimentele.. poate fi laptele de vaca, fructele citrice..s.m.a
trebuie excluse treptat si o sa vedeti diferenta
0
09-05-2015, ora 12:56
vali1990
Nu este medic/terapeut
vali1990
Doar atat vreau sa mai stiu - Se face operatie de sinuzita vara sau sa astept pana la toamna?
0
11-05-2015, ora 11:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cuvantul operatie.. inseamna ca este vorba de o urgenta medicala, de o secretiie purulenta care poate urca si facemeningita
NU se asteapa si nu depinde de sezon.. nici o operatie
0
16-05-2015, ora 22:11
vali1990
Nu este medic/terapeut
vali1990
Nu imi vine sa cred...Am fost la un ORL-ist care a spus ca singura problema pe care o vede el este o deviatie de sept nu prea grava.Mi-a recomandat sa fac o radiografie la fata dar cel care a facut-o a spus clar ca nu am sinuzita.Mi s-a recomandat sa fac un tomograf cranio cerebral si la el a rezultat "rectitudinea coloanei cervicale".Pe mine ma doare foarte tare intre ochi si tot nasul.Rectitudinea coloanei cervicale am inteles ca inseamna spondiloza cervicala dar ea nu ar justifica durerile din zona aceea.Am facut operatia doar ca sa fie mai rau...Chiar as dori sa stiu ce m-ati indemna dvs.
0
17-05-2015, ora 21:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 NU ai facut operatia
sinusoscopiaN U este operatie..doar investigatie
2 dureri la frunte pot fi si de a dantura si de la ochi..si o gastrita da dureri de frunte...
asa ca rabdare si cauti cauza durerilor
0
18-05-2015, ora 13:39
pintilie petronela
Nu este medic/terapeut
pintilie petronela
Buna ziua domnul doctor toate tratamentele încercate au fost prescrise de medicul pediatru al fetiţei si au fost de maxim 10 zile fiecare fara inbunatatiri ma refer ca tot stranuta...acum am facut si panelul 4 alergenic si a iesit un nivel usor crescut ( valoarea 2.0 )de alergie la praful de casa..laptele de vaca albus de ou si alune...saptamana asta ajunge la alergolog.va multumesc pentru timpul acordat
0
18-05-2015, ora 20:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
foarte bine
1. copilul NU mai mananca niciodata produse din lapte de vaca
incercati de capra, Atentie la acel de soia..fiindca cine are reactie la laptele de vaca are si la soia
2 cu timpul poate sa aiba reactie s la Gluten
asa ca mare atentie la alimentatie
daca reusiti.. o sa faceti mai putine drumuri la medici
0
01-06-2015, ora 20:04
CORINA D
Nu este medic/terapeut
CORINA D
Domnule doctor va rog sa ma ajutati si pe mine.Totul a inceput la sf lunii martie ac, cand am avut o laringita-traheita, tratata cu antibiotic si alte medicamente 7 zile.Apoi dupa 2 sap am obs ca imi apar iar secretii galbene care imi cadeau in gat din nas, si ca sa nu mai ajung la laringita pentru ca asa a inceput si data trecuta, am fost la Orl si Mi-a zis ca am rinosinuzita si am urmat 10 zile tratament cu zinnat, ciprofloxacina, aerosli, avamys, sinupret.A decurs bine numai in timpul acestui tratament a inceput sa ma doara ochii, ce nu am mai avut asa ceva decat secretii care cadeau in gat.Am fost la oftamologie si e o iritatie altceva nu vede.Acum la 2 luni de la primul episod am stat in vant si au inceput Iar secretiile, sunt mult mai putine si ma dor ochii, dar Putin, capul nu ma doare.Vazand ce ati scris si pe forum am luat inititiva sa fac un *SAF, unde scrie ca as avea sinuzita maxilara si etmoidala bilaterala.Nu am probleme cu dantura, si pana acum 2 luni nu am avut acest gen de probleme.E posibil ca aceasta sinuzita sa fie subacuta si se vede la SAF, sau sa o fi facut din nou?scrie ca ocupa destul spatiu din sinus.Spuneti-mi va rog ce probabilitate exista sa fie gresita radiografia, avant in vedere ca m-am miscat.Tin sa precizez ca m-am operat de deviatie de sept stanga si nu am mai avut probleme, mai Putin rinita cronica pe care o am.Din cate am inteles rinita e cauza sinuzitei?Va rog sa ma indrumati ca nu stiu ce sa fac sa mai urmez tratament pentru sinuzita sa vad daca mai dreneaza, sa fac un ct sa se vada mai bine? Macar sa imi spuneti ce sanse am sa dreneze, imi este teama de punctii si operatie, dar mai ales de recidiva deoarece am si rinita cronica Iar doctorul unde m-a operat de deviatie a zis ca nu are ce sa imi faca decat sa folosesc avamys din cand in cand.Va rog sa ma ajutati.Va multumesc
0
02-06-2015, ora 09:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. rinita crnica se rezolva foarte usor si elegant prin micsrarea cornetelor i volum cu radiofrecventa
2 pentru confirmarea sinuzitei se face CT..si se merge cu rezultatul in Clinica ORL.. unde medicii decid ce trebuie de facut punctii sau operatii endoscopice
0
02-06-2015, ora 12:24
CORINA D
Nu este medic/terapeut
CORINA D
Va multumesc pentru raspuns.
Sa inteleg ca chiar daca as rezolva rinita cu radiofrecventa nu exista nicio sansa sa mai scap de sinuzita, sa se dreneze si sa se curete infectia?daca pot respira bine si intra aerul sa vindece infectia?
Sincera sa fiu nu stiu la ce doctor sa ma mai duc, nu mai am incredere parca nici in doctorul care m-a operat de deviatie si rinita.In 2008 m-am operat si mi-a zis ca nu mai are ce sa imi faca pt rinita, deci va dati seama?Desi operatia pentru deviatia de sept a decurs bine si am mers o luna la curatat, poate mai bine.Sunt tare suparata pentru ca nu m-a informat bine si nu mi s-a explicat ca din cauza proastei respiratii nazale pot ajunge la sinuzita.
Puteti sa imi recomandati pe cineva in bucuresti?
Sincera sa fiu imi este teama mai mult de complicatiile care pot aparea dupa operatie si de recidiva.Imi puteti explica, va rog, care sunt acestea mai in detaliat pentru ca am incredere in dumneavoastra si dupa tot ce am citit pe forum am vazut ca ati ajutat multa lume.
Mii de multumiri
0
04-06-2015, ora 11:50
CORINA D
Nu este medic/terapeut
CORINA D
Buna ziua,

Am consultat doi doctori orl, unu mi-a zis ca nu e inca de operat, celalat ca as putea face o interventie minima pe sinusuri cu un fibroscop care are un cateter cu balon, si se sparg niste fragmente mici de oase in ostium si aceasta interventie ar curata sinusuriele ulterior, si ca se face cu interventie locala si ca as pleca acasa in ziua respectiva.
Sper ca m-am facut inteleasa ca altfel nu stiu sa va explic.
Dezavantajul e ca dansu nu face si nu cunoaste un doctor care sa faca asa ceva.O sa mai incerc la alti doctori.
Intrebarea mea ar fi daca acest doctor are dreptate si aceasta intervente se practica la noi, ca in afara am vazut ca se practica cu succes.

Va multumesc,
0
11-06-2015, ora 16:46
alinuta b
Nu este medic/terapeut
alinuta b
Buna ziua.am fost diagnosticată cu sinuzita cronica(fara mucozitati) si ma tot doare capul, ochii, cateodata si greata, mi se infunda si nasul.mi sa facut si o punctie dar nu am eliminat nimic (a zis domnul doctor ca nu am avut nimic in sinusuri).sa merg la medicul de fam.sa imi scrie reteta sau mai bine la orl?mulţumesc
0
13-06-2015, ora 13:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial tre sa faci investgatii la oftalmologie fund de ochi, consult neurologie, verificare tensiune arteriala, ecografie abdominala
cauzele durerilor de cap sunt multiple si ce ma mica probabil este de la acesta sinuzita
asa ca cauta adevarata cauza a durerilor de cap
0
13-06-2015, ora 23:43
alinuta b
Nu este medic/terapeut
alinuta b
Mulţumesc pentru sfat.vreau sa va mai zic ca sinuzita aceasta a fost depistata anul trecut si atunci am fost si la oftalmologie si la neuro. (Domnul doctor a zis k nu e nici o problema neurologica) tensiunea mi-a luato medicul de fam.si e buna120/80.si la psihiatru am fost si totul e ok.la orl mi sa dat sa iau sinupret drajeuri si picaturi in rest nimic
0
02-07-2015, ora 21:29
alinuta b
Nu este medic/terapeut
alinuta b
Buna seara.am fost diagnosticata cu sinuzita si am primit tratament cu zinat 500mg.movalis si biorinil.as dorii sa va intreb daca ar trebuii sa imi curga nasul dupa 4 zile de tratament sa mi se curete sau nu neapărat?
0
02-07-2015, ora 21:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
depinde de forma sinuzitei..si daca intradevar este sinuzita confirmata Radiologic
0
03-07-2015, ora 09:20
alinuta b
Nu este medic/terapeut
alinuta b
E confirmata si radiologic.dupa 4 zile de tratament mai simt cateodata si un pic de ameteala e normal?mulţumesc
1
04-07-2015, ora 21:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ameteala NU este simptom al sinuzitei
o sinuzita congestiiva, cu ingrosarea mucoasei.. practic NU este sinuzita si nu da aceel simptome/
sinuzita adevarata este cu puroi in sinus care necesita punctii sau tratament chirurgical
restul este doar o reactie locala cu cauza la distanta
cauta adevarata cauza a ametelilor
0
04-07-2015, ora 23:25
alinuta b
Nu este medic/terapeut
alinuta b
Dar de la spondiloza cervicala pot aparea ameţelile?multumesc.
0
06-07-2015, ora 12:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da
0
22-09-2017, ora 23:33
Nr.nume 003
Nu este medic/terapeut
Nr.nume 003
Buna ziua ! As dori si eu o informatie Domnule Doctor.Am facut joi un RMN fiindca cauzam dureri groaznice de cap si rezultatul este:
a) Mucocel intrasinusal maxilar drept infero-anterior-16 mm, asociind discreta ingrosare de mucoasa la nivelul unei celule etmoidale anterioare drepte;

b) Concha bullosa dreapta
c) Deviatie catre stanga de sept nazal.

Ultima o inteleg insa primele doua nustiu ce sunt si ce am..as dori daca aveti onoarea sa imi detaliati tit ce am si ce ar trebui sa fac si cum.Va multumesc. Astept raspunsul Dumneavoastra.
0
24-09-2017, ora 19:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 initial se merge la un medic stomatolog sa faca o radiografie de calitate a radacina dintilor de sus sub sinusul cu chistul ( cea mai frecventa cauza a chistului din sinus.. problemele la radacina dintilor de sus)
2 dupa consult ORL.. in clinica ORL spital universitar
Adaugă un comentariu / răspuns
31 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •