prezent ureaplasma urealyticum>10-4

31-05-2008
gafton
Nu este medic/terapeut
gafton
Analiza ex. secretie col uterin UREAPLASMA -prezent Ureaplasma urealyticum>10/4 - ce trebuie sa fac?
3 comentarii
0
05-06-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Trebuie sa urmati tratament cu antibiotic sensibil la Ureaplasma.Acesta il gasiti pe antibiograma care s-a facaut odata cu analiza.
Toate cele bune
0
21-07-2008, ora 00:00
alinaploae
Nu este medic/terapeut
alinaploae
Buna ziua!

Sunt insarcinata in 26 de saptamani si la analizele din primul trimestru am fost diagnosticata cu Ureaplasma urealyticum <10.000.
Dupa primul trimestru de sarcina, prin saptamana 13, eu si partenerul am facut tratament conform antibiogramei cu azitromicina - Azitrox 500, timp de 7 zile, 1 la 12 ore. Din pacate dupa ce am repetat analizele, infectia nu a disparut, iar doamna doctor ne-a recomandat, tot conform antibiogramei, claritormicina - Klacid 500 (cam la o luna dupa primul tratament). Din pacate, nici dupa acest tratament, Ureaplasma nu a disparut, dar conform ultimei analize si antibiograme, Ureaplasma este sensibila la toate antibioticele.
Tocmai ce am revenit din concediu din Spania de unde am procurat Josamicina - Josamina 500 si am inceput tratamentul tot una la 12 ore timp de 7 zile. Insa doamna doctor ne-a spus sa incercam si varianta aceasta, doar sa nu zicem ca nu am incercat, desi dumneaei nu crede ca ne vom vindeca.
Doresc sa precizez ca in timpul tratamentelor am folosit si Gynozol 400 mg capsule vaginale pentru candida.

Va rog sa ma sfatuti ce as putea face, in care nici dupa acest tratament cu Josamicina, nu ne vom vindeca. Cat de riscant este pentru bebe?
Astept raspunsul Dvs. Va multumesc.
0
28-09-2009, ora 22:10
DrAgu
Nu este medic/terapeut
DrAgu
daca este, de 10.000 stai linistita. nu este in cantitate patologica, nu te va afecta de nici un fel
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: