Prietenii forum

30-06-2017
utilizatornew10
Nu este medic/terapeut
utilizatornew10
as vrea sa imi fac prieteni din „„bransa„„ asta ca sa zic asa, fete, baietii, nu conteaza, e altceva cand discutii cu persoane ca si tine te inteleg mult mai bine chiar ne-am putea ajuta...astept un fb de la fiecare in privat si va dau eu add, o seara placuta in continuare
10 comentarii
0
01-07-2017, ora 01:01
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Salut,
Ai putea sa incepi tu... sa spui ceva despre tine, ca sa incurajezi pe ceilalti sa iti scrie.
Din ce am observat eu pe aici, cei cu boli psihice le cam este teama sa socializeze. Probabil din cauza ca fiecare dintre noi tinem secret aceasta boala fața de cunostintele din viata reala si ne este teama sa nu afle si sa ne considere nebuni.
Eu sincer va spun ca m-am saturat. De exemplu, am intrat pe un site de matrimoniale sa-mi gasesc si eu un suflet dar nu indraznesc sa imi pun poza sau sa spun cine sint eu cu adevarat de frica sa nu afle ceilalti si sa rada de mine...
0
01-07-2017, ora 17:55
vioreli
Nu este medic/terapeut
vioreli
Intai stai pe forum mai posteaza ceva de problemele tale etc! Sa stie lumea cine esti.
0
02-07-2017, ora 07:59
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Putem discuta si aici pe forumul asta despre problemele noastre medicale.
3
02-07-2017, ora 11:31
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Buna dimineata!
Nu totdeauna ceilalti au dreptate ce spun, de aceea e bine sa ne obisnuim sa nu mai absorbim ca un burete tot ce auzim. Fiecare trateaza un subiect sau o persoana prin prisma experientelor sale de viata sau pe baza caracteristicilor individuale de care dispune. O persoana impacata cu ea insasi, nu jigneste, nu umileste, nu incearca sa-si impuna propriile reguli, ii face si pe cei din jurul ei sa se simta bine. Important e sa ne cunoastem cu adevarat, sa ne pretuim pentru ceea ce suntem, sa constientizam cat de valorosi suntem, iar persoanele sa nu le mai vedem prin prisma problemelor care le au, sa stim sa separam problema de persoana. Iar atunci cand avem o problema sa invatam sa nu ne dam invinsi si sa luptam cu ea astfel sa dovedim ca suntem mai puternici si nu ne lasam infranti. Conteaza foarte mult modul cum gandim si cum percepem situatiile. Uneori prin modul de gandire ne inducem singuri problemele. Sa-nvatam sa crestem lucrurile pozitive si sa nu ne mai canalizam pe ce nu reusim sa facem.
Postand pe forum informatii despre tine, despre ce-ti place, ce te preocupa, poti gasi persoane cu aceleasi afinitati, si atunci poti lega prietenii, pentru ca prieteniile de obicei functioneaza cand persoanele au preocupari comune, au scopuri de viata identice, se pot imbogati cu informatii reciproce.
Succes!
1
12-07-2017, ora 16:36
Arnold7
Nu este medic/terapeut
Arnold7
Sunt total de acord cu 28-yul. De asta e facut forumul romedic ca sa discutam unii cu altii. Pentru ce sa vorbim pe FB daca nu ne cunoastem? Nu e bine sa te imprietenesti cu necunoscuti pe FB ! Daca ne dam datele personale, ma refer la comunicarea dintre 2 useri in privat riscam sa ajunga pe internet si sa ne facem de bacanie adica sa stie toti cine suntem si ce probleme avem!
Sa ne punem problema ca unul din cei doi care vorbesc pe privat se decompenseaza sau cine stie ce i se mai nazare ; va dati seama ce poate patzi celalalt, care poate a fost om de buna credinta sau poate putin naiv. Risca sa i se cunoasca identitatea si datele personale.

Fiti foarte precauti cu necunoscutii, deci !
0
12-07-2017, ora 17:13
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Si eu sunt total de acord cu tine clozapin_
Nimeni nu poate sa stie dinainte ce fel de intentii are persoana. Pe alte forumuri straine nici nu e permis astfel de comportament, adica la astfel de persoane li se da ban, ii scoate din joc adminu'. Mie mi se pare putin ciudat sa ceri FB unor persoane cu diverse afectiuni de sanatate si sa vb in privat. E cel putin ciudat
0
12-07-2017, ora 19:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca ati stii voi cati mi-au cerut mailul si Facebook-ul pe privat si cati prieteni mi-am facut de-a lungul timpului pe Romedic...
Nimeni nu mi-a facut nici un rau.
0
12-07-2017, ora 19:54
Arnold7
Nu este medic/terapeut
Arnold7
Da Clara, dar astfel nu isi mai are rost romedic. De ce sa ne batem gura aici de pomana daca unii dintre noi discutam pe privat( mail, FB). E la fel ca la plecarea din tzara, nu ne mai place Romania si o depopulam (inainte se scria enorm pe romedic adica prin anii 2007-2008) astfel depopulam si romedicul. Nu e corect !
0
12-07-2017, ora 22:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cei care vor sa se informeze citesc postarile vechi de pe Romedic si de pe alte site-uri si nu mai intra in discutii. Putini sunt azi cei care mai comunica.
0
13-07-2017, ora 00:46
vioreli
Nu este medic/terapeut
vioreli
Nu stiu de ce sunt mai putini pe forumul romedic, asta am observat si eu! Sursa de informare asemanatoare nu exista!

Cei plecati in strainatate se pot uita si ei pe romedic! Totodata nr de "alfabetizati" sa le zic asa in calculatoare de pe la sate etc tot creste deci nu stiu de ce nu si nr pe forum, sau macar sa se tina constant!

In alta ordine de idei apropo de utilizatori/discutii din trecut,... in general sunt cred oameni reali ce isi discuta pobleme reale. Un caz interesant, o femeie care scria pe forum in 2010 cu numele sabrina05 in topicul "schizofrenie de patru ani". Nu a urmat cred toate sfaturile. Fiul ei a intrerupt tratamentul. Anul urmator a ajuns torturata apoi strangulata impreuna cu mama ei. E real a aparut si in ziar puteti da google la numele Luminita Tecuta sau a fiulii Silviu. un caz tragic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul