prietenul meu este dependent de heroina?!?

02-02-2010
silema
Nu este medic/terapeut
silema
am sa incep prin a va povesti cum a inceput totul...am fost impreuna cu prietenul meu timp de 1 an de zile in 2007, dupa care ne.am despartit din anumite motive si ne am impacat acum 6 luni...totul bn pana aici...cand ne am impacat prietenul meu tot timpul imi spune ca este racit...dar asta in fiecare zi, vedem ca ia cate 6, 7 pastile p zi dintr.un borcanel fara sa stiu ce ia..erau metadoane...incerca sa se lase dar fara rezultat,.niciodata nu m am gandit ca se drogheaza, dupa 2 luni am hotarat sa ne mutam impreuna, zis si facut, dar el in fiecare seara pleca cateva ore bune la un amic unde statea si se droga tragea heroina la folie...eu habar nu aveam ce se intampla cu el, tot timpul ma mintea ca face anumite lucruri numai sa se scoata in fata mea...cand venea acasa de la amicul lui dupa cateva ore era ciudat, adica.era nervos, discuta f mult pe un anumit subiect, avea gura uscata si cu un miros ciudat, ii curgea nasul, fuma foarte mult, adormea chiar cu tigara aprinsa in mana, are si un tic de a si sterge nasul chiar daca lui nu ii curge...si inca ceva care eu chiar nu stiam si mi am dat seama p parcurs...in timp ce faceam dragoste era foarte nervos si exigent adica.se enerva f repede ca si cum nik nu era bn.si durata actului sexual era f mare dar cateodata fara finalizare la el.din cauza ca era drogat...de acest lucru mi am dat seama abia acum cand am inceput sa fac diferenta intre a fi tras si a nu fi...pana aici toate bune eu habar nu aveam ce se intampla cu el...pana intr o zi cand nu a mai rezistat si mi a spus in ce sa bagat...a inceput sa mi povesteasca cum a tras pt prima oara heroina acum 2 ani dupa ce ne am despartit si cum ajunsese un om fara nimik...el are bani are tot de la familia lui dar anturajul la stricat, umbla cu niste drogati care l au convins sa traga o data dupa care a inceput sa ceara singur...acum imi spune ca vrea sa se lase de heroina de tot deoarece se distruge treptat, el a slabit f mult sa skimbat fata de familia lui si sa saturat.de la craciun mi a promis ca se lasa si ca numai trage, eu personal i am luat medicamente metad ca sa se lase ca imi spusese ca numai asa se poate lasa fara sa simta raurile...zis si facut...a stat cam 20 de zila fara sa traga nik dupa care a tras iar fara ca eu sa stiu, se ferea sa imi mai spuna.am aflat ca a tras iar de vreo 4 ori si acum de maxim 4 zile nu a tras deloc...a inceput iar sa ia metad tot ca sa i ia raurile.nu stiu ce sa i mai fac ca sa il fac sa se lase...vrem sa facem un copil asta e motivul pt care el vrea sa se lase de heroina...si as vrea sa stiu dupa cat timp ii iese heroina din sange????el mi a spus ca intr un an scapa de ea si putem face un copil fara riscuri...nush ce sa fac...eu sunt alaturi de el am vaz ca are cat de cat vointa dar prietenii il strica mult...pt ca atunci cand sta cu mn aproape non stop nu trage dar daca apuca sa iasa cu amicii riscul este mare...ajutati ma cu un sfat cum as putea sa il mai ajut fara spitale pt ca parintii nostri nu stiu ce se intampla cu el...si as vrea sa stiu daca un an este suficient sa asteptam casa pot ramane insarcinata.va multumesc si sper ca nu v am plictisit cu povestea mea care este doar o mika parte, dar sunt disperata si nu stiu ce sa fac cu el.astepr raspunsuri va rog
26 comentarii
0
02-02-2010, ora 10:51
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Trebuie sa aleaga nu atat intre dv si heroina, cat intre viata si moarte. Trebuie sa inteleaga ca nu altii, nu "anturajul", pe care dau vina toti cei ce se drogheaza este de vina, ci el insusi. A face un copil, in aceste conditii, e o decizie grea. Va fi un copil care, la varsta la care va merge la scoala, nu va mai avea tata.
Metadona nu reprezinta o solutie. Este ea insasi drog din aceeasi clasa, numai ca il loc sa fie facuta din opium este facuta prin sinteza chimica. Singura deosebire de actiune dintre heroina si metadona este ca metadona da un mai slab sindrom de sevraj. adica te face mai putin sa simti ca te dor toate oasele. Dar, pe termen lung, nu asta e solutia, nu inlocuirea unui drog tare cu un drog slab, dupa cum nu am vazut pe nimeni sa se lase de fumat cumparandu-si tigari mai slabe, ori vodcangiu să se lase de alcool prin trecerea pe vin.
1
02-02-2010, ora 12:54
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Mergi cu el la un medic homeopat bun, iti pot recomanda pe cineva.
Exista insa 2 remedii homeopate care ajuta la detoxifiere si la lasarea de droguri si care se pot lua de orice om care a folosit drogurile in general cu mare folos si fara nici un risc deosebit. In caz ca nu fac bine se lasa, dar este putin probabil
Natrium sulphuricum CH7 zilnic se suge cate o granulea dimineata sau la pranz
Avena sativa CH7 zilnic se suge cate o granula seara.
In rest se mai poate lua Nux vomica CH15 pt. detoxifiere de 2-3 ori pe saptamana, seara (atunci se lasa Avena sau Avena se ia mai inainte cu 2-3 ore)
Remediile le gasiti numai la farmacii homeopate, un tub costa 6 lei si are ca. 90 de granule.
0
15-03-2010, ora 10:12
pisi_82
Nu este medic/terapeut
pisi_82
Si prietenul meu se drogheaza cu heroina, vrea sa se lasa chiar a inceput niste bai cu uleiuri esentiale care il linistes, il calmeaza, dar tot mai se intalneste cu un tip din anturajul lui.Nu mai stiu ce sa fac, i-a suboxona.ii fac baile stau f mult de vb cu el, e stresat si cu serviciul vreau sa-l duc la munte si sa-l fac sa scape si de fratisu care mereu il coruope, numai eu pot sa sp ca sunt cea care il ajuta, il sprijica si care sunt langa el si ii vrea binele.i-am vb si sa-si schimbe nr de telf si sa nu se mia intalneasca cu tipul acela dar sp ca eu nu pot sa-i impun asta si ca nu trebuie sa fuga dde situatie ci trebuie sa-l infrunte.Incerc sa-l scot din starea asta sa-l duc la teatru la plimbari.La un moment dat i-am sp ca-l internez, nu vrea asta pt ca acolo il indoapa cu medicamente.Va rog dc se poate sa-mi dati un sfat ce pot sa mai fac.Multumesc
0
04-05-2010, ora 05:43
silema
Nu este medic/terapeut
silema
buna...am revenit din pacate cu vesti proaste...au trecut cateva luni bune de cand nu v am mai scris si nu sa intamplat nik bun de atunci, prietenul meu a continat sa traga heroina dar nu asa des ca inainte, oricum el nu tragea mult nici pana acum, tragea 2bile cu 2 sau 3 amici, dar acum a mai rarit o putin, adica numai trage in fiecare zi, tragea de cateva ori pe saptamana...dar de 4zile nu a mai tras deloc pt ca a aparut o problema...a aflat familia lui, lucru care la afctat foarte tare si la facut sa vrea sa se opreasca cu adevarat, sper din tot sufletul sa aibe vointa macar de data asta si sa poata sa se abtina ca sa nu ajunga mai rau, si as avea o intrebare, la testul de urina pt depistarea drogurilor in cat timp numai pot fi depistate urmele de heroina????ca vrem sa mergem sa isi faca un control dupa care sa urmeze un tratament...ma intereseaza ca sa stiu la cat timp trebuie sa merg cu el la doctor ca sa vad rezultatul tratamentului.va rog sa imi raspunde ti ca sunt disperata numai stiu ce sa mai fac cu el, numai stiu cum sa il mai ajut...sper ca de data asta cu ajutorul lui dumnezeu sa reusesc sa il aduc pe drumul cel bun pt ca vad ca si el isi doreste asta si numai suporta viata care o are...si a inceput sa realizeze ca ceeace face nu este bine, eu incerc tot timpul sa il fac sa ii intre in cap ca nu este bine si vad ca incepe sa dea rezultatesunt alaturi de el si il ajut sa treaca prin tot ce simte si stiu ca nu ii este bine.urmatorul pas este sa il fac sa renunte si la metadoane, o sa l las sa ia o saptamana maxim dupa care o sa vedem cum facem sa renunte si la ele pt ca duc la dependenta si nu rezolvam nik.ajutati ma cu sfaturi va rog
0
28-05-2010, ora 11:17
TLE79
Nu este medic/terapeut
TLE79
Bai MD sau daca am inteles bine Dr MD sau chiar Dr Mihnea Dragomir cum poti sa scri aberatiile respective si sa te lauzi ca esti doctor?Indiferent de specializarea ta n-ai voie sa spui prostiile care le-ai spus.Cum spui ca toti dau vina pe anturaj, la citi de aici ai citit asta?Ca trabuie sa inteleaga ca e vina lui. Ca un copil ar ramine fara tata cind ar avea virsta de scoala.Vb de met si dupa dai exemple de fumator, alcoolist exemple care nu au cum sa se asemene vreodata si asta o spun la tratament, nu la dependenta.Dependenta e clar exista la toti dar tratamentul e acelasi?Tu ajungi sa compari metadona cu heroina.Compari medicament cu drog?si ca exemplu dai un alcoolis care cind se lasa de vodca bea vin.Cum tu ca Dr nu faci diferenta?Imi e frica de ce-i asteapta pe pacientii tai!Anturajul doar iti face cunostinta cu drogul da dependenta te face sa tragi nu anturajul.Sa inteleaga ca e vina lui, La asta se gindeste un drogat care nu vrea sa se lase?La asta se gindeste cind se lasa si ii e rau?Si tu spui ca alegerea care trebuie facuta nu este intre el sau ea ci intre viata si moarte.Afla ca un drogat ca sa scape alege moartea si nu odata ci in mod repetat.Un drogat care vrea sa se lase o face pt el nu pt ceva anume.Si tu ajungi sa vb de copil la virsta de scoala?Pai daca il fac, intii sa nu se nasca mort sau sa moara dupa nastere, sa fie sanatos si multe altele pina sa ajunga la virsta de scoala fara tata.Crezi ca tatal apuca sa-si vada copilul la scoala daca nu renunta?Daca o sa citesti mesajul sa fi inteles macar acum aberatiile care le-ai spus, sti tu esti Dr totusi, nu?
0
28-05-2010, ora 11:45
TLE79
Nu este medic/terapeut
TLE79
Pt SILEMA.Am citit mesajul tau si este de admirat ca sti de problema prietenului si ca inloc sa fugi(asa cam fac toti) ai ramas linga el.Eu la inceput nu am stiut ce sa cred.Am crezut ca nu sti simtomele sau ca te-a pacalit cind ti-a zis de heroina si ca e pe altceva.Nasul intradevar iti curge de la hero dar atunci cind iti e rau, dar cind ti-l tragi sau te stergi repetat e in mod normal de la altceva etc.Nu vrei sa-ti spun ea ce-am crezut sau altele ci vrei un sfat care sa te ajute.Intii iti spun ce va face si de ce si dupa iti spun parerea mea ca sa dau sfaturi e prea mult pt mine.El acasa o sa tot aibe tentative de renuntare dar n-o sa poata sa le duca la capat fizic scapa dar psihic nu si psihicul te omoara.Eu iti spun sa nu ti cont de scuze, motive si sa-l comvingi prin orice mijloace posibile sa se interneze, internare nu inseamna doar perioada care o stai in spital ci consiliere psihologica pe tot cursul tratamentului.Constringe-l, ameninta-l ca le spui parintilor, chiar sa o faci daca nu gasesti altceva si asta cu cit mai devreme mai bine.Crede-ma ca si daca se va supara pe tine o sa inteleaga pina la urma ca-i vrei binele.Acum poate iti dau si un ex, iar cel mai bine il stiu pe al meu.Am incercat sa ma las acasa de 3, 4 ori cu meta si crel mai mult am stat3 sau 4 luni dar am tot recidivat pina la urama dupa multi ani m-am hotarit, m-am internat iar acum intr-o luna fac 6 ani de abstinenta totala.Nu stiu daca te-am ajutat foarte mult sper sa te ajute ce ti-am povestit si sa-ti faci un plan ca sa-l poti sa-l duci la capat si sa-ti reuseasca.ITI DORESC MULT SUCCES!!!
0
28-05-2010, ora 11:52
TLE79
Nu este medic/terapeut
TLE79
Inca o mentionare.Conteaza mult.Nu te lasa incintata cind spune gata ma las dar o face doar cind e tras sunt efectul drogurilor, sau cind ti-a spus ma las de la Craciun n-o s-o faca.Trebuie sa-l faci sa realizeze si sa vrea si o sa sti ca vb foarte serios cind spuna gata.de acum ma las adica nu spune "miine.de miine". ex de Craciun drogatii ca sa scape o dau pe alta data.
0
28-05-2010, ora 12:09
TLE79
Nu este medic/terapeut
TLE79
Pt SILEMA.Am citit acum mesajul 2.Eu iti spusesem ca o sa recidiveze din primul mesaj pe care ti l-am scris.Nu mai crede tot ce-ti spune.Drogatii mint mult si nu oricum ci au talent.Iti spun ce tu vrei sa auzi dar au comvingerea asta pt ca pe moment si ei cred ce spun.Faptul ca au aflat parintii nu-l afecteaza pe el la modul:"mama!au falat! m-am facut de ris!" gata ma las ci lui ii este frica sa nu il lase fara bani acolo il doare pe el.Sfat nu pot sa-ti dau dar pot sa-ti spun ca internarea este singura solutie si nu dispera ca meta dau dependenta si sa nu i-a mai mult de 7 zile ca totusi meta este un medicament, se foloseste in intreaga lume si cu succes iar tot ce s-a mai inventat pe parcurs si este nou nu ajuta ca meta.Heroina nu mai iese la test dupa 3 zile.Disperi degeaba! Incearca sa-l internezi!!!Succes!!!
0
28-05-2010, ora 12:15
TLE79
Nu este medic/terapeut
TLE79
Acum din pacate m-am uitat si la datele mesajelor tale si am vazut ca era feb la primul dar al2lea este mai recent si sper sa iti treaca prin minte sa te mai uiti odata pe forum sa nu stai dezamagita de raspunsurile primite si sa ai speranta ca raspunsul care-l astepta-i o sa vina.Si e foarte important sa nu-ti pierzi speranta!
0
28-05-2010, ora 12:23
TLE79
Nu este medic/terapeut
TLE79
Pt PISI_82.Nu i-a suboxona si se droghiaza in acelas timp.Astea 2 nu se pupa.Si tie pot sa-ti spun ca internarea e solutia.Problema e ca daca el chiar nu vrea sa fuga de problema si vrea s-o infrunte este semn bun dar la modul in care tu spui ca infrunta probalema minte.Adica ca tebuie sa ma intilnesc cu el, n-o sa stau ascuns toata viata, nu?Se intilneste pt hero.
0
02-06-2010, ora 10:15
andr33a22
Nu este medic/terapeut
andr33a22
SILEMA te inteleg perfect..tot prin aceeasi situatie trec si eu. si iubitul meu este dependent...nu vrea sa auda de internari si medici..a luat suboxona o perioada apoi a spus ca i face rau ca nu se simte bine de la ea...mereu spune gata ma las...si dureaza cateva zile apoi iar e rupt... mie nu-mi ramane decat sa ma rog ca va realiza ca isi face rau si ca va avea puterea sa lupte sa iasa din cosmarul asta alaturi de mine...depinde doar de ei... noi nu putem face prea multe..oricat ne am chinuii..daca ei nu vor...degeaba
0
13-12-2010, ora 23:19
kristiana21
Nu este medic/terapeut
kristiana21
imi pare rau ca nu a mai scris silema ce sa intamplat intre ea si iubitul ei.dar indraznesc sa zic ca tot se mai tine de prostii...desi sper opusul... !! cat despre simptome la heroina astea sunt care a zis silema : nervos, agitat, vb f mult, se scarpina sau se sterge la nas in mod repetat fara sa fie racit sau orice altceva, se scarpina chiar si pe tot corpul (are mancarimi).. are ochii mari, rotunzi si putin rosi, pupila se micsoreaza, il ia somnu cu tigara in mana, ii curg bale, i se usuca gura si ii miroase in acelasi timp. fumeaza mult, bea coca-cola, n are pofta de mancare, nu vrea sa faca baie si se fereste de LAPTE ca de DREAQ.
0
16-01-2011, ora 02:04
Creatza1
Nu este medic/terapeut
Creatza1
Si eu ma lupt cu aceeasi problema.A fost prostia noastra ne am apucat impreuna.eu m am lasat acum un an si in fiecare zi ma lupt cu el.Suntem impreuna de 4 ani iar acum simt ca ma lasa puterile.Din pacate la noi s a ajuns foarte grav.A dat in mine de cateva ori m a inselat m a mintit de nenumarate ori ma injura de toata familia.Il iubesc enorm de mult la inceput a fost minunat pe parcurs lucrurile s au inrautatit.A incercat sa se lase tot prin metadona sau suboxona dar fara nici un efect.De multe ori lua metadoane sau suboxona in fata mea iar seara se ducea si tragea. Astepta sa adorm si evadeaza.El este un baiat minunat dar din pacate de 4 ani in fiecare zi s a drogat iar asta a daunat mult.Din baiatul care era a ajuns foarte rau.Problema lui e ca are bani si nuºl impiedica nimic.Eu stiu ca ma iubeste si de multe ori a icnercat sa se lase pt mine dar eu stiu ce inseamna davaua si nu e deloc simplu sa te lasi.Credetima ca nici eu nu stiu ce sa mai fac parca nimic nu iese bine.De sex nici nu mai vorbesc ca n am mai avut orgasm de aproape 6 luni.Si cu toate astea am fost doar a lui.Am incercat toate metodele am plecat cateva zile poate intelege dar niciun rezultat din contra baga si 10 bile pe zi.Mi e frica de viitor dar singur nu pot sa l las.A fost o saptamana care nu a mai tras iar ieri neºam certat dintr o prostie (sta foarte prost cu nervii), a plecat si a bagat 6 bile.Azi nu mi a vorbit deloc iar la un moment dat a zis ca el pleaca sa si ia 2 bile ca ii este rau.Am inceput sa plang m am pus in usa am ascuns cheile iar el a inceput cu amenintari a luat un cutit si zicea ca si taie venele a inceput sa se dea cu capu de pereti a dat in mine si pana la urma a plecat sa si ia bilele.E foarte greu de de 1 an si ceva ma lupt cu el si singur nu pot sa l las pentru ca ar cadea mult.Sunt singurul lui sprijin.Sunt singura de care tine cont.Mi as dori mult sa fug in lume sa mi traiesc viata sa simt viata dar inima mea ii apartine si as face cea mai mare greseala daca l as lasa.Fara mine sunt convina ca nu s ar lasa niciodata iar daca l as lasa acum as fi un nimic.Am vorbit cu el si i am propus sa ne mutam in brasov..Cand este limpede imi zice ca vrea sa se lase si ca o sa facem orice sa fie bine dar davaua il comanda. El e cel mai bun si inimos om care l am cunoscut vreodata dar din pacate acum vorbeste davaua pentru el.Sper sa rezist si chiar cred ca o sa reusesc.Daca nu in relatia mea cu el macar sa stiu ca s a lasat de dava.Si fetelor care aveti aceeasi problema nu i lasa ti ca mai rau face ti.Daca il iubiti cu adevarat luptati pt el.Singur nu o sa reuseasca niciodata.Fi ti alaturi de el cum puteti lasa ti orgoliul si ganditi va in primul rand la el si la lupta asta cu davaua.Nu este deloc usor crede ti ma ca am trecut prin asta.am bagat 3 ani de zile.E greu dar cu putina speranta in Dumnezeu o sa fie bine..Au fost multe lucruri bune nu va ganditi numai la perioada de acum.si sa l citez pe Nimeni altu care il ador :
" Cand primesti, doar vesti proaste-si nimeni nu te intelege
Cand vezi ca femeia care a stat cu tine atat de mult vrea sa plece
pai de ce plm cum plm cat plm sa stea langa tine
cate suspine, nici ea nu mai crede cand spune ca totul va fi bine
Cand a fost bine, a fost cu tine
La greu, nu tine...te lasa
O alta tarfa proasta spune "Destul" si pleaca acasa

Respect celor care inteleg si plecati cu premiza ca o sa fie bine si asa va fi
0
16-01-2011, ora 22:37
kristiana21
Nu este medic/terapeut
kristiana21
Draga mea Creatzza.. tin sa iti spun ca eu am fost intr o situatie identica cu a ta. si cand spun identica. este ca si cum as scrie eu cuvintele de mai sus. tot timp de 3 anii am suportat situatii de astea sau mai grave.. ajunsese sa faca crize de genul asta. iar la el deja dupa atata timp ramasese si fara banii... ceea ce insemna k eu nu aveam telefon niciodata, aur sau mai stiu eu ce bunuri ptr k el le a vandut pe toate.intr un final am ajuns sa trag si eu de atata suparare.. dar nu cu el k el nu mi ar fii dat niciodata.de altfel cand a auzt ce fac am mancat si prima bataie adevarata sa spunem asa de la el. dupa un timp sa obijnuit cu ideea k trag si trageam impreuna. pe urma eu am vrut sa ne lasam.. eu am reusit si el..dar dependenta psihica..la facut sa recidiveze in scurt timp. si pe mine ma tot inselat..L am iertat orice mi a facut si ptr ce? sa isi bata joc de viata mea? pana la urma sa aflat si la mine in familie si mi au oferit sansa sa plec inafara la mama mea. si ce crezi? m am gandit de 2 ori oare? NUUU.. am plecat manacand pamantul k anii tineretii nu ii mai intalnesti niciodata. ptr k el nu se va lasa nici ptr tine si nici ptr altcineva. am vrut sa il i au cu mine si nu a fost posibil. el si a continuat reprizele si era cu altcineva.. iti dai seama ce mare mai era iubirea lui ptr mn..nu? dupa 1 an cand ne am revazut ptr k a auzit cand am venit in tara si ma cautat imediat... era cu o tipa (insurat cum s ar zice, stateau impreuna) eu o cunosteam pe respectiva.. si au venit acolo unde stateam eu sa ma vada. el nu se mai droga, se ingrasase, arata bine..era imbracat bine. m am bucurat ptr el..dar eu nu il scosesem inca din inima mea si pe undeva regretam k n am ramas cu el..dar am zis k e mai bine. dupa inca 1 an jumate ce crezi vb cu respectiva pe mess cu care sa insurat si are un copil de 1 an..si imi spunea k se drogheaza rau, ca se cearta si daca ii spune ceva o ia la bataie si o injura, iar dupa jumatate de ora vine inapoi si regreta f tare, ii cere iertare.. din cauza k trage heroina de atata timp si a ajuns probabil la o cantitate mare deja e tot timpul adormit si cand e treaz deja ii este rau si cauta sa se duca sa ia bila. k numai are grija de persoana lui, k aproape ii este scarba de el. ca a slabi ingrozitor.e ca un skelet ambulant si multe altele. dintre care k regreta amarnic ca sa luat cu el si a facut si un copil si are de gand sa il paraseasca. SI acum 2saptamanii cine crezi k intra pe mess si ma baga in seama? EL... Ma intreba dak "sotia"" a intrat pe mess intr una din zile.. si mi am dat seama..zic a plecat? si spune DA. zic bv ai reusit sa ramai singur si de data asta din cauza unui vicii care continua de 5ani. si va mai continua cu siguranta :( ce concluzie ai luat? k a fost sau nu cu mine? cu alta sau ca a facut un copil...nimic nu la motivat sa lase droguriile.. :( :( :(
0
17-01-2011, ora 17:02
Creatza1
Nu este medic/terapeut
Creatza1
Buna Eleny mersi pentru raspuns :). Stii de asta imi este si mie frica dar singur nu o sa poata niciodata iar intre noi s au intamplat prea multe lucruri. Intr un fel ma gandesc ca si eu poate mi as face mult bine daca as pleca...dar plec si ce o sa se intample?persoana care a facut enorm de multe pentru mine si care fara ajutorul lui nu ajungeam unde sunt azi, persoana pentru care ma trezesc dimineata a ajuns un ratat si asta o sa ramana toata viata?ca e pierdut ca nu stie ce sa mai faca si singura refugiere este davaua?prefer sa ma sacrific o perioada.Am incredere totala in asta, in Dumnezeu ca o sa-l ajute.O sa plecam pana la urma la munte, departe de toata rautatea din bucuresti si sunt convinsa ca o sa fie bine, Niciodata sa nu i pierzi increderea in visul tau, iar visul meu este el.Iti doresc o zi frumoasa te am pupat
0
20-01-2011, ora 16:30
kristiana21
Nu este medic/terapeut
kristiana21
Creattzza nu stiu c sa iti spun draga mea.. doar am vrut sa iti explic k nu sa lasat si nu se lasa.. orice ar fii inapoi la ele ajunge. Aceste persoane dupa cum sigur stii... ajung de mint f mult. pana la urma nu regret k am plecat ptr k desi a facut f multe ptr mine si impreuna am trecut prin multe clipe de neuitat.. care sigur n am sa le uit niciodata.. nu am de ce sa ma sacrific.. ptr k viata este scurta si acele vremuri n aveu sa se mai intoarca niciodata.. plus k o data ce-a ridicat mana la tine.. o sa o faca la inceput rar si pe urma de cate ori are nervii... de cate ori il apuca paranoia si etc. acum am inteles cum e sa ai o viata linistita, armonioasa.. fara minciunii, bataii sa spunem.. fara sa te nsele si multe altele. treb sa te gandesti si la pers ta si a celor din jurul tau. cu tine sau fara tine nu o sa se lase mai ales dak a ajuns sa traga atat de mult. nu stiu de ce ai zis k singura pers de kre mai tine cont esti tu... din moment ce ai zis k atunci cand a spus k se duce sa isi faca 3 bile tu te ai pus in fata usi si ai inceput sa plangi... si pana la urma el te a lovit si a luat keile si a plekt in treaba lui.!!!
0
16-02-2011, ora 05:16
sabyn
Nu este medic/terapeut
sabyn
frate...heroina e heroina, nimeni nu se lasa atunci cand spune ca se lasa...sa fim seriosi, nu putem scapa si gata, poate cei care au prea mare ambitie, sa ne culcam si peste noapte sa nu mai stim ce inseamna cuvantul heroina, poate asa.Un dependent de heroina nu o sa poata niciodata sa uite de drogul asta, e greu frate fiti seriosi, ce metadoane ce tratament, treaba cu tratamentu este ca stai departe de ele atat, dc atunci cand un dependent iese din spital si da fuga sa si ia marfa?ia explicati va asta...! e un blestem pt unii, chiar si pt mine sunt dependent de 2 ani, stiu prin ce trec toti cei care sunt asa, doar cu o mare ambitie, de rauri scapi in maxim zece zile frate, dar...cum ne mananca in cur dam fuga la marfa ca ne e rau cica...e mai mult pe psihic ca de rauri putem scapa in 10 zile...hai ca stiti ce zic...motii masii, ar trebuii sa mai impuscam din dealeri...! va pup.
0
17-02-2011, ora 04:41
sabyn
Nu este medic/terapeut
sabyn
imi spune si mie cineva ce efect are un tramadol?sau cum se poate face rost de asa ceva?nu am luat niciodata asa ceva..
0
19-02-2011, ora 23:11
kristiana21
Nu este medic/terapeut
kristiana21
sabyn nu te supara frate dar nu sunt devina dealeri...parerea mea. ptr k dak n ar fii consumatorii... n ar mai exista nici dealeri. asa k sa nu incercam sa dam vina pe altii.. cand defapt, vina ne apartine in totalitate. estE? eu inteleg ce inseamna dependenta asta kiar dak numai trag de mult marfa. dar am impresia, defapt sunt aproape sigura k nu trag k nu am de unde.. sunt plekta din tara. k si eu sunt k consumatorii kre scapa de printr-o clinica dau fuga rpd sa isi ia cateva linii, cum ajung in tara in ele ma infig. dar na k D-zeu sa gandit si la mn si totii prietenii kre faceau de astea sau evaporat si nici in tara numai am leg cu ele.. unii sunt luatii la puscarie, altii sau dat pe etnobotanice si altii pe iarba. deci vreau..nu vreau sunt cuminte si cand vin in tara :)
0
20-02-2011, ora 00:54
sabyn
Nu este medic/terapeut
sabyn
eleny stiu ce zici, e prea tentant mai, prea are ceva care ne atrage mereu si mereu, am zis de dealeri pt ca, daca ei sa r imputina nici noi nu am mai avea intrari, corect?dar nici asa nu ar fi bine pt ca cine stie ce ne mai bagam prin vena si uite asa dam coltu, oricum dam coltu, eu unu stiu ce sunt cum sunt!pacat de cei tineri, nu doresc la nimeni ce simte un dependent de heroina! acum e iar criza in bucuresti, se dau tepe peste tepe, iar noi dam banii ca fraierii doar doar sa ne luam si noi raul...!
0
20-02-2011, ora 18:14
Creatza1
Nu este medic/terapeut
Creatza1
frate depinde de tine si de caracterul tau. De heroina te poti lasa fii convins.Am fost consumatoare 2 ani 3 iar raul pe care mi l a facut m a facut sa renunt.Crede ma ca e minunat sa te trezesti dimineata si primul tau gand sa nu fie heroina sau sa nu mai ai pic de rauri.Esti slab la fel ca prietenul meu, sunteti condusi de o porcarie, asa caracter aveti.
Sunt din Bucuresti si stau aici in mijlocul ei iar de cand m am lasat in nicio dimineata nu a fost sa ma trezsc sa zic ca.ma duc sa bag si mi vad iubitul mereu tras.Este o lume prea urata ca sa ma mai poata ispiti.Ce sa zic iti doresc mai multa tarie de caracter si nu fii slab in fata jegului asta nu se merita. Tine doar de tine si de respectul pentru tine.In rest numai bine si fii tare
0
20-02-2011, ora 20:55
sabyn
Nu este medic/terapeut
sabyn
e aiurea, si stiti de ce? degeaba vorbiti ca nu mai aveti legatura cu marfa cu raurile pt ca voi sunteti aici! ceva tot va atrage sa vedeti ce se mai spune despre HEROINA! sincer sa fiu eu intru aici doar cand nu sunt tras si doar cand am rauri ca sa mai uit, citesc coment voastre! am luat muulte suturi in fund stai linistita creata...!stiu sa gresesc si singur acum, cred eu! nu vb cu rautate sa nu se inteleaga gresit! FRATE! bafta..
0
11-04-2011, ora 14:46
cipu2007
Nu este medic/terapeut
cipu2007
incearca la Spitalul Floreasca se face o "operatie" pt dependenta de heroina.(procedura Weissman). Eu asa m am lasat..
0
04-05-2011, ora 14:50
kristiana21
Nu este medic/terapeut
kristiana21
SABYN ai dreptate. Eu nu ma pot contrazice. si stiti de ce.. ptr k nu sunt in bucuresti. daca eram in bucuresti nu stiu daca m-as fii lasat definitiv. ptr k stiti f bine totii consumatori sau fosti consumatori cand dau de prbl de orice fel.. primul gand este drumul spre cateva linii... cine poate sa recunoasca sa o faca. cine nu sa se minta in continuare.
0
26-09-2015, ora 16:44
Dani5m
Nu este medic/terapeut
Dani5m
Buna.. Şi eu mă aflu în situatia ta...sunt într-o relaţie de 3ani cu un baiat..(numit monstru).se injectează cu heroina vreau sa spun ca viata mea a devenit un iad.. Nimeni nu stie din familia mea ce mi-se întâmplă m-am îmbolnăvit..am intrat într-o depresie foarte urata... Zi de zi imi da'teroare'batai, injuraturi, etc..comprtamentul lui este de nedescris.. Vb mult.. Are nervi şi-o cauta din orice etc.. Problema este ca eu as vrea sa ma despart de el... Dar ma ameninţă.. Îmi ameninţa familia.. Am încercat să mă duc şi la politie nimeni nu-mi da atentie. A şi să nu uit orice exista in casa frigider TV etc sau dus.. Pe droguri..
0
22-10-2015, ora 00:22
Moose
Nu este medic/terapeut
Moose
'Operatia' asta care e de fapt o stare de coma indusa timp in care ti se curarta sangele de droguri si se administreaza naltrexona, un antagonist opiaceu care iti blocheaza receptorii si anihileaza efectul oricsrui opiaceu intra ulterior in organism.
Procedura nu e de mare folos decat in cazul in care pacientul are cat de cat o hotarare sa se lase pentru ca procedura asta te scapa in 24 de ore de sevraj si dependenta fizica insa dependenta psihica si problemele de ordin psihic, psihologic, social, etc. raman si iti vor da de furca in continuare, ducand la pofte/craving si tot ce stiti fosrte bine ca simtiti ca si dependenti de heroina.
Procedura asta e mai mult pentru a te scuti de saptamanile de chinuri fizice extrem de greu de suportat dar stim cu totii ca nu ramanem in consum doar pentru ca avem rauri daca nu tragem ci pentru ca pur si simplu ne trage ceva intr-acolo, ceva ne posedeaza si ne intuneca mintile incat pana metalul nu e-n vena si drogul in sange nu ne lasa demonii sa avem liniste.
Bravo celor care au reusit sa fie abstinenti dupa interventia asta. Asta nu arata ca procedura functioneaza ci doar ca v-a ajutat doar sa evitati suferinta mare a sevrajului (chisr daca ceva rauri tot ati experimentat si dupa procedura) pt ca munca grea tot voi o faceti, aceea de a lupta cu demonii vostri si craving-ul/poftele, nelinistea, tentatia, trecutul, problemele, anturajul, stimulii negativi, etc., etc.! Eu sunt departe de asa performanta, cu atat mai mult apreciez reusita celor care au izbandit, insa candva poate ma voi alatura si eu cumva si voi vorbi din postura de consumator recuperat. Totul e posibil!
Succes tuturor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: