prietenul meu nu vrea sa renunte la fumat

26-07-2010
alinutza5
Nu este medic/terapeut
alinutza5
am o problema!!!! il rog mereu pe prietenul meu sa nu mai fumeze...el spune ca deja nu mai poate. Apoi ajungem la intelegera sa nu fumeze in prezenta mea, dar CULMEA!! el fumeaza si in prezenta mea cit demult nu l-as ruga. Poate problema e in aceea ca stie ca sunt prea buna cu el ca sa il las din cauza asta, cum pot sa-l fac sa renunte? cum sa-l conving? ce replici sa-i zic??
6 comentarii
0
20-03-2011, ora 17:56
utilizator_97952
Nu este medic/terapeut
utilizator_97952
Nu trebuie sa ii spui nicio replica, el ar trebui sa o faca pentru tine asa cum si prietenul meu a facut-o pentru mine cand i-am spus doar o data si nici nu eram impreuna atunci, daca il fortezi nu ai sa reusesti, fa-l pe el sa-si dea seama ca nu e bine ceea ce face.
0
20-02-2013, ora 03:04
axlmoshu
Nu este medic/terapeut
axlmoshu
Ca fost fumator ti-as recomanda sa nu il fortezi sa faca nimic pentru tine. Dai dovada de mult egoism daca ii ceri asta si cred ca mai tare il ambitionezi sa nu renunte la viciu. In primul rand trebuie sa o faca pentru el si daca ii doresti binele cauta sa il incurajezi si sa fii alaturi de el iar in nici un caz sa ii impui tu unde si cum sa fumeze. Cand spui ca "esti prea buna cu el ca sa il lasi din cauza asta" cred ca de fapt confunzi ingrijorarea autentica pentru sanatatea partenerului tau cu egocentrismul tau deloc subtil. Ai un conflict acolo undeva.

PS. pe langa problema asta mai ai si o problema gramatica limbii romane.
0
25-06-2014, ora 22:42
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
@ Alinutza

Ti-a spus el ca nu vrea sau nu poate(=recunoaste in sinea lui ca ii este f greu sa faca asta fara ajutor specializat)?
Cum decurg discutiile pe tema asta?
0
25-06-2014, ora 22:44
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
Pe tine, de fapt, ce te supara cel mai mult? Ce semnifica faptul ca el fumeaza, desi l-ai rugat sa nu fumeze in prezenta ta? Ce aspect e cel mai deranjant?
0
29-06-2014, ora 10:37
yeah123
Nu este medic/terapeut
yeah123
Dna psiholog va zic eu ce o supara cel mai mult: faptul ca nu iese totul cum vrea ea, vrea sa comande nu sa il ajute. Mi-a placut maxim comentariul lui axlmoshu. I-a aruncat-o subtil si foarte la subiect.
0
20-08-2016, ora 03:10
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
@yeah123. Ai dreptate ce spui.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  •