prietenul meu se drogheaza?

30-04-2009
SKIPERDEE
Nu este medic/terapeut
SKIPERDEE
de ceva timp am inceput sa cred k prietenul meu se drogheaza. la un interval de 2-3 saptamani , se uita in gol , e trist or vesel , se enerveaza din orice ori, e prea calm si isi trage nasul , k si cum ai fii racit si nu-ti poti sufla nasul ; ai nasul infundat. el da vina p polipi , ... dar stiu k nu- asa ! nu m-am drogat nicodata. ce-as putea sa fac ?
11 comentarii
0
01-05-2009, ora 02:18
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Parerea mea este sa vorbesti cu el, sa ii spui ceea ce crezi, iar daca nu recunoaste si spune ca nu este adevarat, roaga-l pentru siguranta ta sa mearga sa-si faca analize la sange!Daca refuza inseamna ca ceva este in neregula!Daca vrea sa te lase sa il ajuti este ok, ajuta-l, dar daca refuza categoric, rupe-te de relatia cu el ca te vei duce la vale...
0
02-05-2009, ora 18:31
user42557
Nu este medic/terapeut
user42557
Urmareste-l sa stii sigur daca se drogheaza sau nu ca poate e o simpla banuiala.
0
02-05-2009, ora 21:01
neronero
Nu este medic/terapeut
neronero
simptomele spre asta se indreapta...imi pare rau ca tre sa-ti spun asta, dar cred ca este vb de heroina.nu cred ca e cea mai buna solutie sa-i intorci spatele, cred ca tre sa-ncerci sa-l ajuti.stai de vb cu el, incearca sa aflii ce l-a determinat sa faca asta, ce-i lipseste sau e anturajul.de cele mai multe ori, anturajul e principala cauza.oricum, nu cred ca este totul pierdut.ai timp, daca-l iubesti si DOAR si cu vointa lui, sa reveniti la normal.
0
10-05-2009, ora 23:23
agnana manole
Nu este medic/terapeut
agnana manole
Daca intradevar vrei sa fii sigura de acest lucru poti lua servetelul care il arunca cind isi sterge nasul si il poti duce la un laboratot care se ocupa de problema drogurilor si poti afa imediat ce se intimpla.
-din cite zici poate fi vorba de un drog
- rani in nas
-singerari ale nasului la suflatul nasului
-bufnitul singelui pe nas fara motiv
--activitate sexuala violenta
--consum de duciri in excesivitate
-anumite ticuri sau gesturi care normal nu le are (la unele persoane)
-voma
-tremurat
-pupile mici
-ochi rosii si sralucitori
-scaderea in greutate brusca
toate aceste ar putea sa te asigure ca ceva nu e intradevar in regula
AI GRIJA SA NU TE TRAGA DUPA EL TE ROG AI GRIJA!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nu fa prostia sa rami gravida pentru ca nu este prea sanatos pentru copil in cele mai multe cazuri
Incearca sa afli ce se intimpla intradevar, ai grija cum abordez subiectul ca poate deveni violent si dac il iubesti si iti pasa ajutal sa scape dar nu va fi usor , plus ca majoritatea persoanelor rediciveaza in aceasta dependenta. E bine totusi cineva foarte apropiat sa stie acest lucru cel mai bine familia ta daca poti face asta ar fi bine
sper ca intr-o zi sa intri pe pagina asta si sa zici ca totul e bine acum bafta
0
09-08-2009, ora 17:08
dan781
Nu este medic/terapeut
dan781
Vrei sa stii sigur daca se drogheaza? I-al pe neasteptate si stai cu el 1-2zile dar sa nu pleci de langa el.Daca are rauri: curge nasul, dureri de oase sau spate, nervi, curg ochii atunci e nasol.Intr-o dimineata fara sa fi apucat sa iasa afara dupa ce s-a trezit, propunei sa stati in casa toata ziua.Daca incearca sa se eschiveze ai grije sa nu amani pt. a nu putea sa-si faca provizii.
0
10-08-2009, ora 02:20
nessuno
Nu este medic/terapeut
nessuno
Poate prietenul tau nu a fost inteles niciodata de tine, la asta nu te ai gandit?
Incearca sa vb cu el nu sa tragi de una singura concluzii...deci gandestete bine.
0
17-08-2009, ora 23:46
ambre
Nu este medic/terapeut
ambre
Agnana si daca nu trage pe nas ? Femeia nu a zis ca-i sangereaza nasul ca sa-i faci analize la sange...
Atunci daca-i ia servetelul cu care-si sufla omul nasul, laa ce face analize la muci ? :)))
Vad ca spui in lista si despre TICURI, pai la 1 luna de consum de unde ticuri ? Astea se implementeaza in timp nu intr-o luna de consum (indiferent de ce drog e vorba).

Un singur lucru pot spune femeii, ca vad ca e speriata si a primit numai sfaturi de 2 lei.
ori stai cu el 2-3 zile cum a zis Dan, fara sa pleci de langa el (cu toate ca la o luna de consum se poate lasa cu 2 aspirine, si aici repet - INDIFERENT DE DROG), ori anunta-i familia fara frica.
Daca-l iubesti cu adevarat si vrei sa nu-l pierzi printre drogati, alegi ori sa fie sanatos chiar cu riscul de a-l pierde, ori il lasi sa se duca pe "drumul fara intoarcere". Pentru ca ce ajunge sa faca o MAMA, nu vei face tu intr-o viata pentru el. Poate gresesc, sfatuindu-te astfel dar este tot ce pot sa spun pentru binele lui personal pe care cu siguranta nu-l realizeaza pe moment.
Toti incepatorii au impresia ca a te droga e smecherie si se cred buricul pamantului. Cel mai optimist scenariu ar fi ca drogul consumat de el sa nu fie HEROINA.
Am 14 ani de consum pusi cap la cap, am avut o pauza de 4 ani dupa care dintr-un motiv de rahat am recidivat si acum am iar o luna de cand sunt abstinent de heroina cu ajutorul Revia (Naltrexona).
ce sa zic, problema e de gandit, si caile de urmat pot fi diversein ce-l priveste si TE priveste. depinde de extrem de multe lururi. La cum vad ca scrii, mai mult de 20 de ani nu ai si faci parte din generatia YAHOO MESSENGER, dar asta nu inseamna ca probleema cu care te confrunti nu este grava, sau mai putin grava ca a tuturor. Heroina injectabila a depasit de mult pragul unei probleme de ordin national este la nivel global. Heroina este denumita uneori "drogul saracului" deoarece si-o poate procura orice tigan fara sa munceasca, ce ajungi sa faci pt. a iti procura doza MINIMA zilnic, mai bine nu-ti spun. Decat sa te ingrozesc, mai bine tac. Realitatea este foarte dura si nu are preferinte in ce priveste omenirea. Cand ai probleme, ca esti baiatul lui Tiriac sau ca dormi sub poduri intr-un final tot OM esti.
Iti urez succes, si tine cont ca in problema cu Heroina mai ales...fiecare alearga singur. Nu poate fii ajutat decat de prropria sa vointa.

Bafta !
0
17-08-2009, ora 23:48
ambre
Nu este medic/terapeut
ambre
Nessuno, nu are ce sa vorbi cu el, si-ti zic de ce... Asa cum nu exista betiv sa recunoasca ca e beat sau sa-si recunoasca problema cu alcoolul, la toxicomani e de multe ori mai rau. Nu va recunoaste in fata ei NICI MORT ca a inceput sa consume droguri :)))
0
17-08-2009, ora 23:50
ambre
Nu este medic/terapeut
ambre
Agnana inca ceva: daca nu te pricepi, mai bine TACI si nu mai fa pe inteligenta.
In cazul Heroinei, TATAL poate sa se drogheze pana in ultima zi, MAMA nu e voie sa consume droguri.
Doamne cat de interesata esti tu de o femeie necunoscuta ! De ce nu-i ceri numarul de telefon sa-i dai sfaturile astea personal mai bine ?
0
17-08-2009, ora 23:52
ambre
Nu este medic/terapeut
ambre
Si Greece Woman are dreptate, poate-i pui omului pielea-n bat gratuit :))
0
19-08-2009, ora 14:33
SKIPERDEE
Nu este medic/terapeut
SKIPERDEE
Ms pentru sugestii. s-a rezolvat .
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anumite trăsături din adolescență pot crește riscul consumului de droguri la maturitate
  • Obiceiul de a căuta droguri, un factor de risc pentru recidivă în rândul foștilor consumatori de droguri
  • Muzica indigenă ajută persoanele care se recuperează de dependența de droguri sau alcool să se vindece mai repede
  •