prima data anticonceptionale

03-07-2011
cristinaradu
Nu este medic/terapeut
cristinaradu
buna...am si eu o rugaminte cine stie sa imi spuna!!!!am inceput sa iau anticonceptionale incepand de la 1 iulie desi am citit comentariile voastre ce trebuie sa le iau cand sunt la menstruatie!!eu leam luat nefiind la menstruatie!e vreo problema?dauneaza ceva?daca am luat asa knd imi vine acum menstratia ce fac?sunt 3 folii de pilule..knd termin una trebuie sa iau o pauza sau nu??va multumesc!!ast sa scrieti dar numai cine stie sigur!!!multumesc
10 comentarii
0
03-07-2011, ora 13:47
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ce contraceptive iei ?
0
03-07-2011, ora 14:41
cristinaradu
Nu este medic/terapeut
cristinaradu
Trinoridol.sunt din franta..nu stiu daca sunt si in romania!!!
0
03-07-2011, ora 14:45
cristinaradu
Nu este medic/terapeut
cristinaradu
TRINORDIOL
0
03-07-2011, ora 14:47
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Trebuia sa iei din prima zi de menstruatie, nu stiu de ce le-ai luat asa, daca cauti pe google la prospect, spune cum sa le iei si apoi pauza de 7 zile, nu cred ca este grav, dar te-ai dereglat, nu o sa-ti mai vina cand trebuia, ci dupa cele 21 de pastile, apoi faci pauza de 7 zile, si apoi in a 8 a zi incepi a doua folie si tot asa...trebuia sa-ti spuna medicul ce sa faci, cum sa le iei.. sper ca nu le-ai cumparat dupa capul tau..
0
03-07-2011, ora 14:48
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Si trebuie sa te protejezi suplimentar luna asta...
0
03-07-2011, ora 14:52
cristinaradu
Nu este medic/terapeut
cristinaradu
Nu, au fost date de catre un medic nu leam luat de capul meu..deci acum daca tot leam luat trebuie sa continui nu pot sa ma opresc!oricum leam luat pt deregrale de menstruatie pt k nu aveam regulat...am cautat prospectul dar scrie in franceza si nu prea am inteles!!!akm o sa le iau asa.dar dupa ce termin tableta ma opresc 7 zile si dupa accea iau din nou dar trebuie sa astept sa imi, vina sau nu?sper ca nu este ceva grav..
0
03-07-2011, ora 14:57
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Asa ar cam trebui, sa-ti vina in pauza acea de 7 zile, daca nu-ti vine, mergi din nou la medic..
0
03-07-2011, ora 15:01
cristinaradu
Nu este medic/terapeut
cristinaradu
pai cred k o s imi vina in curand pt k ma dor sanii maxim 1 sapt..nu pot sa ma opresc si knd imi vine sa incep s iau dar incep alta tableta?akm abia 2 pastile am luat
0
03-07-2011, ora 17:08
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sunt contraceptive similare ca si compozitie cu Rigevidon sau Mycroginon, dar mai putin dozate hormonal...E bine si cum ai inceput tu, dar in primele 7 zile trebuia sa te protejezi suplimentar cu prezervativ daca ai avut contact sexual...continua sa le iei.sper ca ai inceput cu cele 6 pilule caramizii, continui cu cele 5 pilule albe si termini folia cu cele 10 pilule galbene..indiferent daca-ti vine sangerarea sau nu, nu opresti administrarea pilulelor, le iei corect, cam la aceeasi ora, de preferat seara la culcare..faci pauza de 7 zile si din a 8-a zi incepi o noua folie..repet, fara sa tii cont de menstruatie, nu conteaza cand iti vine, tu respecti orarul corect al contraceptivului.
0
03-07-2011, ora 18:25
cristinaradu
Nu este medic/terapeut
cristinaradu
le iau la acceasi ora in fiekre seara..am inceput cum ati spus dvs..in legatura cu contactul sexual este ok am grija...ma bucur ca nu este nmc grav ca leam luat asa fara sa fiu la menstruatie.va multumesc.o seara buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul