Prima data cand mi se intampla: maxilar umflat si dureros

11-11-2007
dienutzaaa
Nu este medic/terapeut
dienutzaaa
As vrea sa imi ofere cineva cateva raspunsuri...Am 21 de ani si pana acum nu am prea avut probleme cu dintii {mici carii plombate la timp} acum cateva luni mi-a picat o plomba de la o masea si nu am acordat importanta deoarece era doar un coltisor...zilele trecute a inceput sa ma doara ingrozitor si am luat ketorol ca sa treaca...m-a lasat durerea dar peste noapte mi s-a umflat foarte tare toata partea...acum arat ingrozitor si am un discomfort continuu...am mers la medic si mi s-a spus ca am puroi si pt a rezolva problema trebuie sa mi se faca o incizie si sa dreneze puroiul.Problema e ca niciodata nu am trecut prin asa ceva si toti imi spun ca doare ingrozitor...ce m-ati sfatui sa fac?sa iau in continuare antibiotice ca sa se traga puroiul sau sa accept incizia?doare tare?:p Va multumesc :)
5 comentarii
0
11-11-2007, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
1. Ia antibioticul in continuare
2. incizia se face sub anestezie...
3. durerea...depinde de tipul de colectare a puroiului.poate sa nu doara absolut deloc(daca e mic) sau poate sa doara(daca e mare) dar nu intr-atat cat sa tesperi si dureaza fff putin
4. in afara de incizie trebuie facut si drenajul puroiului prin dinte

Sper ca ti-am explicat cata de cat despre asta...NU TE SPERIA !!!
0
20-11-2007, ora 00:00
rotarulenuta
Nu este medic/terapeut
rotarulenuta
te rog spunemi si mie ce antibiotic folosesti?sunt in acceasi situatie si mie frica de incizie am luat oxa de 500 iar acum folosesc dalacin c tot un antibiotic mai puternic am umflatura localizata sub barbie sper sasi dea drumul puroiul
0
20-11-2007, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Iti sugerez sa mergi la un medic si sa nu stai pentru ca infectia ta poate sa se extinda catre portiunea de sub limba si apoi poate sa devina o adevarata urgenta.S-ar putea ca incizia sa nu mai fie o necesitate in cazul in care puroiul "o sa curga prin dinte", asta dupa ce se scoate nervul.
0
20-11-2007, ora 00:00
rotarulenuta
Nu este medic/terapeut
rotarulenuta
va rog orice dar fara medici o sa mai incerc cu antibiotic pentru ca am consultat un medic iar abcesul nu e inca adunat trebuie sa mai iau antibiotic daca stiti si injectii spuneti le fac desi mie frica de ace dar la spital nu
0
22-11-2007, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
de la farma antibioticele se dau doar cu RETETA!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar aftele bucale?
  • MIT: Dacă mănânci dulciuri faci carii
  • Cariile de biberon
  • Respirația pe gură în timpul somnului ar putea crește riscul apariției cariilor dentare
  • Nanoparticulele pot ajuta la spargerea plăcii bacteriene și la prevenirea cariilor
  • Cariile de colet
  • Tehnica imagistică ce permite depistarea precoce a cariilor dentare
  • De ce dor dinții la rece, cald sau dulce?
  • De ce doare locul extracției?
  •