prima pastila in a 7 zi de ciclu?

22-06-2009
monelu
Nu este medic/terapeut
monelu
Buna ziua,

doresc sa imi aman ciclul menstrual luand anticonceptionale, dar din pacate am uitat sa le iau in prima zi de ciclu asa cum scrie pe prospect, iar acum sunt intr-a 7 zi. As dori sa stiu ce se intampla daca iau prima pastila astazi? Mentionez ca vreau sa imi aman menstruatia neaprat pt ca imi vine fix in perioada in care mi-am rezervat concediul la mare!! Sunt constienta ca va trebui sa ma protejez suplimentar, dar pot sa incep administrarea azi?
5 comentarii
0
23-06-2009, ora 19:42
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Poti, dar 7-10 zile protejeaza-te suplimentar cu prezervativ sau prin abstinenta.
0
25-06-2009, ora 22:16
elenaelena
Nu este medic/terapeut
elenaelena
Buna ziua doresc sa imi aman ciclul menstrual pt ca o sa merg in august la mare si o sa imi vina exact in acea perioada.Mentionez ca iau Rigevidon.Ce pot sa fac ca sa imi intarzie
0
25-09-2009, ora 18:25
x2
Nu este medic/terapeut
x2
Buna ziua,

As dori sa stiu daca dupa ce am luat 4 luni Logest, schimb anticonceptionalele, sunt in continuare (la fel de) protejata? Stiu ca exista protectie "insuficienta" doar la prima folie de anticonceptionale, insa la mine va fi a 5-a (schimband doar felul anticonceptionalelor). Va multumesc anticipat!
0
26-09-2009, ora 11:47
eu_miky
Nu este medic/terapeut
eu_miky
Buna ziua!
Am si eu o intrebare, va rog...iau yasmin d 3 ani.Acum dupa ciclu, cand trebuia sa iau din nou, am uitat sa iau exact prima pastila..si am luat-o dupa vreo 15 ore...trebuie sa folosesc metode suplimentare d protectie?k asa scre in prospect, insa vad ca a amai avut cineva o intrebare aseamanatoare si ati spus ca nu.Si Iinca ceva..este neaparat obligatorie pauza la anticonceptionele?si de cat este aceasta?
Va multumesc mult!
0
28-09-2009, ora 10:07
crina5
Nu este medic/terapeut
crina5
cervuginul poate impiedica efectul logestului?astept raspuns pls.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Modul de administrare al contraceptivelor orale combinate
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  •