Prima zi de anticonceptionale

06-05-2010
arcoiris
Nu este medic/terapeut
arcoiris
As vrea sa incep sa iau pastile anticonceptionale...Am fost la un control ginecologic si medicul mi a recomandat un anumit tip de pastile...insa am uitat sa i pun o intrebare...Nu mai vreau sa astept pana la urmatoarea menstruatie pentru a le lua...Exista vreun risc daca incep sa le iau in oricare alta zi(cand nu am menstruatie)?Din cate am inteles daca le iau in acesta perioda trebuie sa astept minim 7 zile pt ca pastilele sa si faca efectul...Insa am nevoie de o confirmare in acest sens...multumesc anticipat...
2 comentarii
0
06-05-2010, ora 18:50
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
ca să şi facă efectul trebuie să le iei în primele zile 1-5 ale menstruaţiei- dacă le iei după ziua 1, adică 2, 3, 4, 5 atunci trebuie să te protejezi suplimentar. Aşa luându-le din senin rişti să ţi dereglezi organismul
0
06-05-2010, ora 18:53
adelinutza
Nu este medic/terapeut
adelinutza
vreau sa ma ajutati..am luat yasmin 7luni s luna aprilie le-am intrerupt nu am vrut sa le mai iau, am zis sa iau o pauza.pe 27 aprilie am avut un contact protejat dar prezervativul s-a rupt.prietenul mi-a zis ca nu a ejaculat, dar ca sa fiu sigura dupa 2 ore am luat postinor s apoi dupa 12 ore.pe 30 trebuia sa imi vina ciclu si a trecut o saptamana s nu mi-a venit.mentionez nu am avut acea scurgre..akm am o secretie alba si ma doare burta spatele mai rar dar ma dor..oare se pune problema de vreo sarcina?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •