proba adler

15-11-2008
adialex
Nu este medic/terapeut
adialex
se intampla destul de des ca in scaunul copilului sa gasesc bucatele rosii, destul de moi, amestecate cu scaun; (de multe ori m-am gandit ca poate fi rosie); am dus la laborator o proba pt testul adler, care a iesit negativ; problema e ca nu a tinut cele 3 zile de regim, si ma intrebam daca proba este relevanta; ce alte teste ar trebui sa fac pt a vedea daca scaunul copilului chiar este amestecat cu sange sau sunt doar resturi alimentare;
mentionez ca starea copilului(3 ani) este buna, are pofta de mancare, etc;
multumesc
1 comentarii
0
16-11-2008, ora 08:55
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Acest test este foarte bun pentru detectarea sangelui in scaun.Parerea mea este ca acest copil nu are nimic si ceea ce vezi tu in scaun sunt rezultatele digestiei alimentare.Repeta proba Adler si daca va iesi tot negativa, asta-i rezultatul.Daca ar avea hemoragii prin scaun si starea lui generala ar fi influentata.Deci repeta testul.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul