Problema cu amigdale neinflamate

10-07-2012
dumitruf
Nu este medic/terapeut
dumitruf
Buna ziua,
Acum o saptamina am fost diagnosticat cu faringita. Toate bune, medicul de familie mi-a prescris ospexin si xeforapid timp de 6 zile.Am respectat tratamentul, insa durerile din git au disparut partial, mai exact amigdalele ma dor ca si cind ar fii inflamate. Am fost la control iar medicul mi-a spus ca nu am nici gitul nici amigdalele inflamate. Am incercat cu mai multe medicamente gen decasept, hexoral spray si nu au avut nici un efect, amigdalele ma dor foarte tare la inghitire plus secretii nazale. Medicul de familei a mai spus ca in legatura cu secretiile nazale asi fii facut ceva alergie, de cind ma stiu nu am avut alergii, iar durerea amigdalelor ar fii de la spondiloza(la virsta de 23?) Mi sa prescris flamexin, dar care nu prea isi face efectul.
6 comentarii
0
10-07-2012, ora 09:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuei sa stii ca bolile de nas, gat si urechi..se trateaza cat de cat corect numai la ORL
din motivul ca ORL.. face studiul acestor boli 6 ani.. medicii de familie 3 luni
2 o faringita poate fi si de la secretiile nazale care coboara si irita faringele dar poate fi si de la refluxul gastric care urca din stomac si tot irita faringele
clin sa cred ca tratamentul luat pentru presupusa faringita NU a fost corect
daca ai probleme gastrice.. si mai ie si flamexin.( care irita mucoasa gastrica ). NU are cum sa.ti treaca gatul
gasesti pe forum sute de postari cam ce regim tre sa tii alimentar si ce tratament local tre sa faci pentru gat
0
10-07-2012, ora 17:54
iusty
Nu este medic/terapeut
iusty
BUNA ZIUA!
Am picioarele in forma de paranteze de la genunchi in jos, imi afecteaza echilibrul si mersul.Se poate face o operatie pentru indreptarea acestora ???
Daca da, cat dureaza recuperarea ? (zile)
0
11-07-2012, ora 16:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este de domeniul Ortopediei
cred ca se poate si dureaza cateva luni bune recuperarea
0
14-07-2012, ora 23:07
dumitruf
Nu este medic/terapeut
dumitruf
Am cautat pe tot forumul si am gasit doar probleme cu amigdale inflamate. Eu nu am amigdalele inflamate, nu stiu ce sa mai fac, medicul de familie zici ca e turc de-a binelea, el imi prescrie moldamin pentru sindrom post streptococic dar nici macar nu spune pe cite saptamini. Acum mai am si tuse. Nici macar nu a vrut sa auda de trimitere la orl.
0
16-07-2012, ora 08:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
toate acele tratamente cu inhalatii, gargara, aromoterpie, tab de supt.. sunt valabile si in cazul tau
trebuei sa ajungi la ORL neaparat
0
23-07-2012, ora 15:04
dumitruf
Nu este medic/terapeut
dumitruf
Am fost la ORL si am facut analiza secretie nazofaringiana de unde sa depistat ciuperca Candida albicans, iar doctorul de ORL mi-a prescris fluconazol. Tot medicul ORL a dorit sa ma trimita la infectioase insa am dorit sa incep tratamentul cu fluconazol.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Amigdalele, folosite în teste de laborator pentru analiza efectului medicamentelor asupra celulelor imune
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •