problema dermatologica | Forumul Medical ROmedic

problema dermatologica

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Ma numesc Filip Alina, 27 ani din Baia Mare si de 5 luni ma comfrunt cu o boala pe care nu o pot depista. De orice ma ating partea atinsa mi se inroseste, se umfla si ma doare. Dupa ~4 minute pata rosie dispare. Aceste simptome le am pe toata suprafata corpului. Mi-am facut analize si mi-a iesit streptococ B-hemolitic, infectie urinara, infectie vaginala si chisti de lamblia. Am facut tot felul de tratamente dar nici o ameliorare. Mi-am tratat infectiile dar fara rezultat. Nu stiu ce sa mai fac, poate ma puteti ajuta voi. Am fost la diferiti medici dar nici unul nu mi-a putut spune ce tratament sa iau si ce boala este. Un medic din Cluj mi-a pus diagnosticul de urticarie recidivanta. Daca a-ti auzit de asemenea simptome va rog din suflet sa ma ajutati. Petele sunt foarte inestetice si dureroase. Va stau la dispozitie cu orice informatie legata de simptomele pe care le am.
4 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Am cerut sfatul D-nei Prof dr.Anca Zbranca, medic primar dermato-venerologie, colaboratorul nostru pe patologie dermatologica.
-
Daca "petele "apar la presiune, dovada ar fi ca si talpile sunt dureroase sau daca purtati o geanta grea pe umar faceti leziuni dureroase in banda. Daca aceste simptome sunt prezente, atunci este vorba despre o "urticarie la presiune".(Testul se face cu "saculeti de nisip" de cite 7 kg. legati unul de altul si pusi pe umar ca la carausi.Sub sfoara de legatura, dupa 3-7 ore apare banda de presiune).
Tratamentul se face cu antihistaminice de doua ori pe zi, de exemplu Aerius dimineata si Clorfeniramin seara, pe durata foarte lunga de timp, 3-6 luni si antiinflamatorii de tipul aspirina, indeometacin.In cazurile rebele se poate administra cortizon. NUMAI SUB SUPRAVEGHERE MEDICALA !!!!
Urticaria la presiune este o boala cronica dar se tine bine in friu cu antihistaminice, insa tratamentul ar putea fi "pe viata", asemanator pacientilor cu diabet sau hipertensivilor, etc.
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Am primit e-mailul de la d-voastra si va multumesc foarte frumos.
As dorii in continuare (va rog sa-mi scuzati insistenta) sa ma lamuriti asupra mai multor probleme.
Din ceea ce mi-ati scris pot sa va spun ca, calcaiele si nici talpile nu ma dor, iar daca port o geanta pe umar sau daca ma apasa un obiect mai greu pe corp imi raman urme (se formeaza ca un fel de canal ) dar nu se umfla sau sa ma doara.
Cum a inceput totul. Intai corpul a inceput sa ma manance fara sa am nimic pe el, nici o buba, nici o alta pata, pur si simplu ma manca in orice circumstanta. Dupa asta mi-au pararut niste pete pe corp care mi s-au spus ca este scabie. Da, intradevar am unblat cu o rochie imprumutata si sunt sigura ca de acolo am molipsit-o.Am tratat-o nu mai am nimic. Scarpinandu-ma in urma mancarimii partea scarpinata mi se inosa, mi se umfla si ma durea. Daca ma scarpinam cu trei degete, urmele erau trei dungi rosii umflate si dureroase. Dupa cateva minute dispareau. O data cu umflarea, rosire apare si o incalzire a petei, o senzatie de arsura a locului agresat.
Sunt foarte curioasa care sunt cauzele acestei boli mai bine zis ce fel de boala este. Am consultat foarte multi medici si studiu pe cont propriu la Biblioteca Judeteana, dar nici unul nu poate sa imi dea un diagnostic. Am cheltuit foarte multi bani. Sunt disperata. In cartile pe care le-am citit m-am regasit cel mai bine cu descrierile facute cu eczema de contact si mai ales cu urticarie liniara.
Eu inca nu am copii si intentionez sa raman insarcinata cat de repede dar nu am curaj in conditiile de fata. Nu stiu ce sa ma fac. Chiar nimeni nu poate sa ma ajute? Infectiile pe care le am streptococ B-hemolitic, infectie urinara, lamblii pot sa dea asemenea reactii?
In ultimul timp mancarimile au disparut, asta ma linisteste dar restul reactiilor imi apar in continuare.
V-as ruga daca nu par prea insistenta sa ma lamuriti daca puteti. Poate imi puteti spune si alte lucruripe care eu nu le stiu.
Va multumesc din sufletca a-ti fost asa de buni si amabili. Sunteti niste oameni extraordinari dand sfaturi fara sa pretindeti nimic in schimb. Dumnezeu sa va ajute!
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Postez emalul D-nei conf dr.Anca Zbranca fara a modifica nimic:
-
"Fara a fi vazuta si explorata aceasta pacienta nu poate fi ajutata mai mult.
Trebuie internata intr-o clinica universitara, avind bilet de trimitere de la medicul de familie.E cel mai probabil vorba de urticarie, si dermografism, greu de explicat mecanismul unei persoane fara cunostinte de imunologie...Sunt urticarii in care tratamentul este cronic, ( am raspuns la aceasta intrebare) si urticarii fara cauze evidente.Poate fi ajutata sa inteleaga ca daca diagnosticul este intr-adevar de urticarie trebuie sa fie continuu sub antihistaminice si ca exista si antihistaminice care se pot lua pe perioada graviditatii. "
0
26-03-2008, ora 00:00
shimi
Nu este medic/terapeut
shimi
Iti propun o solutie de compreomis. foloseste mai putin detergent cand iti speli prosoapele. vezi care e rezultatul :) 90 la suta ca asta e problema
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.