Problema halena incredibila tratata cu Tinizol?

29-10-2013
revanger
Nu este medic/terapeut
revanger
Halena a fost primul simptom pe care l-am avut. Am ajuns in stadiul in care imi mirosea si mie. In jur probabil nici nu-mi imaginez.

Am facut: doctor stomatolog, ORL pe urma gastro ( am facuto endoscopie ), analize din gura de stomac hp tot ce se poate. La endoscopie a iesit HP pozitiv cronic ( desi eu nu am avut niciodata dureri de stomac ). Am luat tratamentul si HP in principiu nu a mai iesit nici in scaun si nici in sange. Nu am repetat endoscopia tratamentul a fost de 10 zile + 90 de zile Emanera si Ranitidina.

Dupa ce am terminat tratamentu ( in timpul tratamentului halena s-a mai redus ) halena a revenit. La fel, puternica. Fara motiv. Daca mancam din 3 in 3 minute parca era mai ok.

S-a transmis si la iubita ( exact acelasi miros ) si imi e teama ca pe cale sexuala(orala) s-a transmis si ei. Am mers la medicul ginecolog si ne-a dat Tinizol o doza ( 4 tablete ).

Dupa ce am luat Tinizol, a doua zi, a incetat sa mai miroase ( dintr-o data! ).

Ma manca curiozitatea si incertitudinea. AM incercat vreo 6-7 medici, am fost la controale de m-a durut capul. Am facut endoscopii si analize DAR: De ce a trecut de la TINIZOL??? E a patra zi cand pur si simplu nu mai miroase. DELOC.

Pe urma: Imi e teama ca ce am avut s-a transmis sexual. La iubita la secretii vaginale i-a iesit pnm frecvent deci o infectie. Medicul ginecoloc pe langa Tinizol i-a prescris si ovule local. Simptomele de jos, din pacate, nu s-au ameliorat cu Tinizolul. Eu nu am nimic dpdv sexual.
2 comentarii
0
08-10-2014, ora 20:29
Irish27
Identitate neconfirmată
Irish27
Tinizolul este un chimioterapic bun pentru tratamentul unui anumit tip de gingivita produsa de niste agenti patogeni despre care se cunoaste ca sunt sensibili, in general, la tinizol.
Trebuie sa stii ca, de obicei, halena are cateva cauze majore frecvente:
1. prima si cea mai des intalnita - halena cauzata de igiena necorespunzatoare a dintilor
2. amigdalita cronica criptica (cazeoasa) - poate produce uneori un miros infiorator din cauza resturilor alimentare stagnante in criptele amigdaliene si intrate in descompunere.
3. afectiuni gastrice - mai ales asociata cu boala de reflux gastro-esofagian
4. sinuzite (secretiile se scurg de obicei pe peretele posterior al faringelui)
Din toate astea, cel mai des, Tinizol e inclus in schema de tratament pt eradicarea Helycobacter Pylori (deci probleme gastrice) si foarte rar, unii medici stomatologi, se gandesc sa il recomande pentru gingivite.
Nu poti lua la infinit Tinizol ca sa-ti rezolvi problema halenei. E destul de toxic hepatic. Iti propun sa mergi la stomatolog sa-ti faci o igienizare riguroasa (care sa includa obligatoriu detartraj minutios si periaj profesional), dupa care sa incepi o cura cu apa de gura cu clorhexidina (Corsodyl are cea mai mare concentratie) nu mai mult de 2-3 saptamni dupa care pauza 1 saptamana si reiei inca 2-3 saptamani.
Iti va rezolva problema mai simplu si mai putin costisitor pentru organismul tau (dar NU fara o igienizare profesionala inainte).
Repeta controalele la 6 luni si, cand e nevoie, refa igienizarea si nu permite gingivitei sa mai apara. Spala-te corect pe dinti si de minim 2 ori pe zi (obligatoriu seara) si nu lasa placa bacteriana sa se depuna (De fapt, mirosul provine din produsii de metabolism excretati de bacteriile ce compun placa bacteriana, cata vreme ea e indepartata, dispar si mirosurilem - straduieste-te sa faci un periaj corect (intreaba-ti dentistul fara jena cum sa faci asta) si-o sa vezi rezultatele).
0
05-03-2019, ora 20:37
7andrafir
Nu este medic/terapeut
7andrafir
Revanger au trecut 5 ani de cand ai postat acest mesaj. Te rog din suflet, daca ti-ai rezolvat problema, spune-mi si mie cum ai reusit. Pur si simplu nu mai pot!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combaterea respirației urât mirositoare
  • O combinație de bacterii este responsabilă pentru mirosul foarte urât al respirației
  •