Problema la ambii ochii

11-01-2014
alystarmen
Nu este medic/terapeut
alystarmen
buna ziua am si io o problema, totul a inceput cand am inceput sa port ochelarii, din inconstienta timp de 1 an si 5 luni de zile ochelarii i-am purtat numai pe varful nasului si in tot acest timp de 1 an si 5 luni de zile m-am uitat numai peste ei, si de vreo 5 luni am niste dureri foarte mari in spatele ochiilor si in parti, si cred ca mi-am fortat nervii globului ocular, simt ca si cum mi s-ar fi rup ochiul din cap, parca as avea doi ochii de sticla pusi in loc la ochii mei, parca nu as mai vedea cu toata privirea sa va zic asa mi s-a format ochiul ca un "glob'si imi tremura mai tot timpu in parti, m-am gandit sa fac un rmn sau o ecografie oculara dumneavostra ce spuneti :(, ma macina durereriile in fiecare zi, numai pot :(, va rog io frumos ajutati-ma :(, ce sa fac :(
7 comentarii
0
11-01-2014, ora 23:28
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Cea mai bună recomandare este să mergeţi la Oftalmolog. În funcţie de ce gaseşte pe acolo, poate aprofunda evaluarea medicală şi vă poate scăpa cel mai repede de aceste neplăceri. Nu vă jucaţi cu vederea. imaginaţi-vă cât poate fi de greu fără ea...
0
12-01-2014, ora 10:18
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Te amuza sa ti raspunda non stop lumea, nu? Eu una am obosit
0
12-01-2014, ora 11:13
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Fiecare are câte o suferinţă sau... mai multe. e bine să avem înţelegere fiindcă explicaţiile pot fi utile şi altora. Cu drag...
0
12-01-2014, ora 14:31
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Sa stiti ca i-am raspuns de nenumarate ori si i-am dat sfaturi chiar in privat si nu a dat semne ca ma asculta pe mine sau pe altcineva

Am zis sa incere
1. Oftalmolog schimbat ochelari, lentile de contact si neaparat examen camp vizual poate e o problema aici
2. Neurolog poate e paralizie muschi globi oculari?
3. Radiografie sa turceasca din motivul hipofiza marita - poate presa pe nervii optici si iar duce la probleme de camp vizual
4. Ct exista si ocular. Cerebral. Rmn cerebral. Poate e o tumora pe undeva
5. Poate suport psihologic sau psihiatric daca nu se gaseste nimic in neregula?

Eu zic ca am fost amabila si am dat idei pertinente. De cel putin cateva ori. Si nu numai eu. Dar as vrea sa ajut in continuare. Sa mi zica. Am fost la oftalmolog si nu mi a dat lentila sau ochelarii sau nu au fost buni. Am fost la neurolog. Mi a zis asa si asa. Ceva. Dar eu vad aceeasi intrebare iar si iar fara a fi completata in vreun fel. Ca putea sa zica ce a inercat si nu a iesit si ce alta idee mai avem. Ca ne storceam creierii. Dar daca nu se incearca nimic nimic?
0
12-01-2014, ora 14:58
alystarmen
Nu este medic/terapeut
alystarmen
si uneori parca am niste stelute in fata ochiilor :(
0
12-01-2014, ora 15:09
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Pai incearca ce ti am zis si zi ne la ce concluzii au ajuns medicii si vedem apoi. Doar din ce descrii nu se poate ajunge la un tratament
0
12-01-2014, ora 15:34
alystarmen
Nu este medic/terapeut
alystarmen
multumesc frumos :(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ochelari care pot reduce progresul miopiei la copii
  • Ai nevoie de ochelari? Cum să-ți testezi singur vederea!
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  • Prescripție ochelari - explicații termeni OD, OS, CYL, SPH
  • Când ai nevoie de ochelari?
  • Efectele ochelarilor pe termen lung - ne strică sau ne îmbunătățesc vederea?
  •