Problema menstruatie

04-05-2015
Katty25
Nu este medic/terapeut
Katty25
Buna ziua. As dori daca se poate un raspuns la problema mea. Am avut un contact sexual neprotejat pe data de 4 aprilie, in ultima zi de ciclu menstrual. Durata ciclului meu este de 30 de zile. Mi-a intarziat ciclul cu 4 zile, am facut un test de sarcina si a iesit negativ. Simptomele specifice ciclului pe care le am tot timpul, mai exact sanii mariti si durerosi si dureri de burta, le am si acum dar mai reduse. Sanii nu imi sunt atat de durerosi ca de obicei iar durerile de burta nu sunt atat de sesizabile. In dimineata aceasta m-am trezit cu o scurgere albicioasa, branzoasa. As dori sa stiu, care ar putea fi cauza intarzierii. mentionez ca mai mult de doua zile nu mi-a intarziat niciodata. Am facut o programare la medicul ginecolog, dar abia peste o saptamana jumatate sunt proramata.Va multumesc din suflet.
8 comentarii
0
05-05-2015, ora 19:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Vedeti filmul acesta in liniste cap coada.

-*

1. In primul rand baiatul nu v-a protejat cu prezervativ si acum va faceti griji de sarcina.

2. In al doilea rand mai mult ca sigur ca v-a dat si candida care e transmisibila sexual chiar daca el nu are nici un fel de simptome. Nu cred ca ati luat antibiotice in ultimele zile.

Trebuie amandoi sa faceti tratament.

3. Dureaza destul de mult pina cand e programarea ta. Testul secretiei vaginale va dura si el. Daca ai putea sa mergeti la un ginecolog particular care eventual sa ii prescrie si lui tratament. El ar trebui sa mearga la Dermato Venerolog.

4. Intreaba-l ce boli a dat fostelor lui partenere. Macar asa ai putea stii ca e candida si ai putea sa mergi la farmacie sa iei tratament pt candida.

(*modificat de admin)
0
05-05-2015, ora 21:30
Katty25
Nu este medic/terapeut
Katty25
Eu m-am mai luptat cu tratarea candidei, inainte sa am contact sexual cu el, insa pana acum nu mi s-a intamplat sa imi intarzie menstruatia. Simptomele ce le am de obicei ianinte de venirea ciclului le simt, cum am specificat, dureri de san si de burta, dar nu apare menstruatia. Si desi am luat si tratament pentru aceasta am crezut ca s-a tratat, intrucat nu am avut niciun simptom ulterior care sa imi confirme ca nu s-a tratat. M-am programat la o clinica particulara, dar abia pe 13 mai, au reusit sa ma programeze.
0
06-05-2015, ora 13:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cred ca aveti o dereglare hormonala. De asta v-a intarziat menstruatia.

Daca puteti rezista cu candida fara tratament pina pe 13, atunci mergeti unde v-ati programat.

Daca nu, cautati o policlinica privata sau de stat unde sa va primeasca mai devreme si anulati prima programare.

Daca v-ati mai luptat cu tratarea ei, inseamna ca aveti reteta cu tratamentul. Puteti relua tratamentul cu conditia sa luati niste ovule care sa poata fi folosite si in timpul menstruatiei. Pentru ca tocmai trebuie sa va vina.

Cereti de la farmacie si tratament pt baiat.
0
06-05-2015, ora 13:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu uitati de dieta impotriva candidei ! Gasiti pe net articole.
0
06-05-2015, ora 15:36
Katty25
Nu este medic/terapeut
Katty25
Multumesc pentru raspuns. Am citit multe articole legate de candida, si nu am sesizat undeva sa spuna ca aceasta afectiune ar determina intarzierea menstruatiei. Plus ca eu am mai avut asa ceva si nu mi-a afectat menstruatia. Noi ne-am dori un copil, dar voiam sa stiu care este cauza intarzierii, sau posibila cauza pana la consult. Inca menstruatia nu a aparut si sunt la a6a zi de intarziere.
0
06-05-2015, ora 16:29
Maya12
Nu este medic/terapeut
Maya12
Se poate un raspuns si la intrebarea mea? :(


http://forum.romedic.ro/prod/Urgent!_Ma_poate_ajuta_cineva?_091268.html
0
06-05-2015, ora 16:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Katty25

Nu are legatura candida cu menstruatia.
Mai faceti un test de sarcina.
Poate cel dinainte a fost fals negativ.
0
06-05-2015, ora 18:19
Katty25
Nu este medic/terapeut
Katty25
Multumesc frumos. Ma indoiesc sa fi fost fals-negativ, ca l-am facut la 4 zile de la intarziere si la 4 saptamani de la contact. Am sa mai repet unul maine. Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • De ce întârzie menstruația?
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •