Problema molar - trebuie extractie?

14-09-2013
MirceaAndrei
Nu este medic/terapeut
MirceaAndrei
Bună dimineaţa,
De aproximativ 1 an de zile am infecţie la o măsea.
Îmi miroase mereu gura de la acea măsea.
M-am prezentat la stomatolog, iar acesta mi-a spus că trebuie extrasă măseaua, însă de frică am amânat intervenţia.
Pot apărea complicaţii la nivelul acelei gingii dacă nu mă prezint la medic pentru extracţie?
Precizez că măseaua are o gaură în mijloc din care tot curge puroi în gură.
P.S.:
Uitati si o radiografie realizată în data de 23.11.2012:

http://s9.postimage.org/l9d0fr9in/Fotografie0011.jpg
3 comentarii
0
14-09-2013, ora 09:07
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, Dupa cum vi s-a zis, maseaua are indicatie de extractie. Puroiul dreneaza prin masea, dar exista posibilitatea sa va umflati ( sa se formeze abces ) si atunci veti avea mai mult de suferit. Daca insa nu se umfla, infectia din os, din jurul dintelui se va extinde si pierdeea osoasa va fi mai mare... pe langa factorul infectios ce exista permanent, cronic in os. Asa ca extractia trebuie facuta, fiind o interventie ce se face cu anestezie locala de catre chirurg sau chiar stomatologul dumneavoastra. Bafta!
0
14-09-2013, ora 20:14
MirceaAndrei
Nu este medic/terapeut
MirceaAndrei
Pierderea osoasă, reprezentând întinderea infecţiei către dinţii învecinaţi măselei cu pricina?
0
14-09-2013, ora 23:34
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Pierderea osoasa inseamna "topirea" osului de catre procesul infectios, proces infectios ce trebuie curatat ( chiuretat ). Extinderea infectiei se poate face catre dintii vecini cat si in alte directii ( radiografia nu poate indica toate planurile ). Asa ca trebuie sa scapati de masea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce doare locul extracției?
  • Senzori care detectează mirosul neplăcut din gură
  • Sfaturi pentru a scăpa de respirația urât mirositoare
  • Combaterea respirației urât mirositoare
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  • O combinație de bacterii este responsabilă pentru mirosul foarte urât al respirației
  •