problema neurologica sau nu

27-04-2007
istra
Nu este medic/terapeut
istra
de vreo trei saptamani ma confrunt cu o problema destul de serioasa. simtomele mele sunt: ameteli sau mai bine zis dezechilibrari in pozitia in picioare, cate o data durere de cap la ceafa, senzatia de alb in fata ochilor ( am senzatia ca imi dau ochii peste cap), furnicatorui (gadilaturi )la ceafa umeri maini si picioare) si palpitatii. inclin sa cred desi nu bag mana in foc ca totul provine de la o miscare brusca a capului pe spate pe care am facut-o incercand sa lovesc o minge la un meci de fotbal. in acel moment nu am simtit dect o arsura timp de cateva secunde in zona gatului la ceafa. simtomele au aparut dupa vreo 2 zile.de atunci am fost consultat de doi doctori neurologi chiar am fost internat la sectia de neurologie pentru investigatii. analizele la sange si urina sunt in limite exceptie facand calciul total care este putin sub limita, de asemenea radiografia cervicala si tomograful la cap par in regula.ambi medici sunt de parere ca nu sut robleme din pnct de vederee neurologic (raspund a toti stimulii). sunt destul de derutat in acest moment deoarece ma simt destul de slabit si fara chef de viata dar aici mai pot interveni si efectele medicatiei din spital. am luat diclofenac ca antiinflamator si mai multe sedative. tin sa precizez ca toate medicamentele de circulatie pe care le-am luat gen tanakan sau biobil imi provoaca o stare de agitate si presiune in tample.
1 comentarii
0
28-04-2007, ora 00:00
DrMihaelaB-neurolog
Identitate neconfirmată
DrMihaelaB-neurolog
Avand in vedere ca simptomatologia a aparut dupa un traumatism cervical esti suspect de o disectie vertebrala. Adreseaza-te neaparat unui chirurg cardiovascular pentru o angiografie pe "4 vase", dar mai ales pe arterele vertebrale sau, mai simplu, trebuie sa faci un echo Doppler cervico-cerebral (dar cu un aparat foarte bun).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.