Problema ORL

16-04-2017
nutsu22
Nu este medic/terapeut
nutsu22
Buna ziua, ma numesc Ionut am 22 ani acum aproximativ 2 luni si jumatate am avut niste dureri severe in gat, o durere incat reuseam cu o un mare efort sa inghit saliva sau mai ales sa mananc, amigdalele umflate una dintre ele acoperita cu niste punctuleste mici albe, toate acestea insotita de o febra de 39 care a ajuns la 36.5 in urmatoarele zile + o infectie dentara, am fost la medicul de familie care m-a diagnosticat cu amigdalita cronica, mi-a prescris antibiotic KLABAX daca tin bine minte 10 zile, dupa aproximativ 2 zile de la terminarea antibioticului durerea a disparut ma simteam foarte bine.Dupa cum am specificat mai sus au trecut 2 luni si de atunci problema este ca am o oarecare dificultate la inghitire, si simt ca am permanent mucus in gat cand il elimin are o culoare partial verzuie dar nu il pot elimina pe tot iar nasul il simt putin infundat fara secretii, amigdalele sunt la fel de umflate si de asemenea una dintre amigdale este inca acoperita de punctulete albe.Pe langa toate acestea, tot de 2 luni am si un ganglion in partea dreapta a gatului care este umflat, mobil, nedureros la atingere dar pe care il pot simti cand intorc capuc spre partea stanga.Ce ar putea fi?precizez ca durerea in gat este inexistenta.
2 comentarii
1
16-04-2017, ora 14:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am mai scris pe forum
persoanele care ajung sa aiba amigdalele mari si fac amigdalita pultaceee.sunt doar acele persoane care ori au probleme gastro-intestinale cu reflux gastro-esofagian ori sunt consumatori inraiti de acidulate, citrice, otet, lamai, mancaruri acre, grase tarziu inaine de culcare. lucri care duce a reflux gastro-esofagian in somn
cand acidul gastric ajunge in gat si irita si arde tot acolo
o mucoasa iritata... produce si senzatii neplacure, nu luneca asa de bine la inghitire. da senzatia de nod sau flegme..si normal ca imunitatea locala fiind afectata.. usor se lipesc diversi microbi
0
16-04-2017, ora 14:46
nutsu22
Nu este medic/terapeut
nutsu22
Va multumesc mult pentru raspuns Domnule doctor, problema mea e ca de cand nu lucrez mananc foarte des noaptea inainte de culcare pe la orele 1-2 posibil sa fie aceasta problema dar ce ma ingrijoreaza si mai tare este ganglionul care nu se dezumfla.Sarbatori pascale fericite si multa sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: