Problema Platfus

04-03-2017
MaximIon
Nu este medic/terapeut
MaximIon
Buna ziua.

Am varsta de 18 ani si am probleme cu Platfusul, nu pot merge correct, nu pot calca correct, "parca arunc piciorul pe asphalt", asta deoarece port si 46, deci am picior mare. Din cauza platfusului am dezvoltat si un genu valgum ( Picioare in X ). Aveti vreo solutie sa imi indrept mersul, poate niste pantofi ortopedici ma ajuta?
2 comentarii
0
04-03-2017, ora 14:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Platfusul (picior plat) reprezinta o forma de normalitate a piciorului: nu produce consecinte si nu necesita tratament.
De fapt, situatia sta total dferit decat v-o imaginati: din cauza genu valgus-ului piciorul s-a adaptat si s-a conformat ca un "picior plat".
Piciorul plat nu determina el insusi deviatia genunchiului, ci este doar adaptarea organismului dupa aparitia deviatiei genunchiului.
Prin urmare, pantofii ortopedici nu au nici o logica, iar mersul nu poate fi "indreptat" la 18 ani.
Nu am inteles insa un aspect capital: ce greutate/inaltime aveti?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
04-03-2017, ora 15:48
MaximIon
Nu este medic/terapeut
MaximIon
Buna ziua.

Am 1.92 si 78kg. Eu chiar resimt acest platfus. Parca am "caramizi" in picioare. Cat despre genunchi, daca incerc sa tin talpa mai arcuita cum ar fi normal, genunchii sunt in regula, dar cand tin talpa normal, mi se lasa bolta si genunchiul intr o parte putin. Aveti idee ce sa fac ca sa merg ok ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: