Problema serioasa?

21-02-2009
Mjöllnir
Nu este medic/terapeut
Mjöllnir
Buna ziua.
Tin sa mentionez de la inceput ca sunt o persoana care analizeaza in detaliu problemele si nu am un obicei din a exagera atunci cand nu exista probleme.
Tulburarea mea sta in felul urmator (voi prezenta si un antecedent in cazul in care se poate stabili ca necesar):
1.Antecedent: Anul trecut prin luna august am suferit de o toxiinfectie alimentara (prezentat cu cianoza periorala si la extremitati, hipotensiune arteriala, temperatura 35, diaree, varsaturi) pentru care am fost internat la terapie intensiva. Calciul in acea perioada la analize a fost: calciul ionic 3.99 mg/dL si cel seric 8.74 mg/dL.Dupa 5 zile am fost externat datorita evolutiei favorabile.
In decembrie, in perioada dintre Craciun si Anul Nou mi-au iesit pe fata, in jurul ochilor si cu precadere pe frunte foarte multe bubite mici sub piele. Am luat Claritine cate una pe zi, timp de 5 zile si mi-au trecut.
2. Totul a fost bine pana pe data de 5.02.2009 atunci cand singurul exces in alimentatie, din acest an cel putin, au fost doua batoane de snickers si cateva piscoturi asezonate cu creme cu lapte (prafuri din comert Oetker, acestea din urma consumate in cantitate moderata). Dupa amiaza spre seara am simtit o usoara mancarime la nivelul gatului careia nu i-am acordat mare atentie. Pe la miezul noptii inainte de culcare am facut un dus rece, cum am inceput sa ma obisnuiesc a face, deci nu a fost un mare efort din partea mea. In timpul noptii spre dimineata, data de 6.02.2009, am simtit mancarime si in jurul abdomenului si nu numai. M-am trezit la ora 6 sa constat ca am un fel de urticarie ce consta in pete mari rosii pe interiorul bratelor si la axile, la incheieturile mainilor, pe dosul palmelor, pe la coate, pe gat, pe abdomen, la anus, la stinghii in zona genitala, in spatele genunchilor. Mai mult parca pe unde au fost lipite hainele de corp si nu a respirat pielea. M-am speriat putin pentru ca nu avusesem vreodata o astfel de forma de urticarie acuta, nestiind nici factorul ce a determinat asta. (Tin sa mentionez ca inca din zilele precedente dupa fiecare scaun aveam mancarimi la nivelul anusului.) Am inceput sa tin regim cu orez fiert, cartofi fierti si in jur de ora 9 dimineata am luat un antihistaminic Claritine. M-am spalat si pe la pranz au trecut de tot. Tot atunci m-a luat si somnul si m-am culcat. In timpul somnului mi-a aparut din nou pe antebratul drept la incheietura cotului, mai intai sub forma de puncte rosii si mai apoi marindu-se intr-un interval de o ora. Nu am acordat multa atentie si am iesit la o plimbare. Spre seara in jurul orei 20 mi-au aparut si la gat cu mancarime insistenta, cam pe unde venea gulerul tricoului. Am incercat sa nu intru in panica, am baut apa, am mancat si m-am culcat. In timpul noptii m-am trezit pentru a merge la baie moment in care am descoperit ca revenise peste tot corpul avand de aceasta data si pe frunte si pe gat si pe dupa urechi sub forma de pete mari, iar pe abdomen, la zona inghinala, si pe antebrate aveau o culoare intensa rozalie pe fond alb-galbui.
Am mers direct la urgente, aceasta fiind la ora 1 dimineata, data de 7.02.2009, vineri, unde mi s-a administrat Calciu gluconic intravenos, si Hemisucccinat de hidrocortizon pe langa un Clorfeniramin luat oral. T= 36, 5 si TA= 150/100. Am fost diagnosticat cu "Urticarie acuta probabil alimentara". Mi s-a dat o reteta cu Hemisuccinat de Hidrocortizon iv la 12 ore, calciu gluconic 1/zi (pe care l-am luat oral), Claritine 1 dimineata si Zyrtec seara, acestea pentru un timp de 2 zile. pana luni, cand as fi gasit pe cineva la Dermatologie. Vineri noapte spre Sambata si Sambata seara inclusiv, m-a durut capul si in diminetile respective urmatoare lor m-am trezit obosit. Am simtit gatul inflamat si Sambata seara mi-am pus termometrul; temperatura de 37, 2 si 37, 4 in interval de doua ore, dupa care mi-a trecut. Deja duminica nu mai aveam deloc semne de urticarie.
Pana luni imi trecuse deci, scaunul a iesit normal dar putin si cu efort, avand in vedere cat mancasem. Acolo mi s-a dat sa fac analize de sange si de scaun, pe langa care am solicitat si urina. Rezultatele sunt urmatoarele:
HEMATOLOGIE
Hemoleucograma:
Hemoglobina medie 30.1 (27-33/g/dl)
Leucocite 5.7 (4-9 mii/mmc)
Hematii 5.35 (4-6.5/mil/mmc)
Latime distributie hematii 14.3 (11-16%)
Hemoglobina 16.1 (12.0-18.0/g/dl)
Latime distributie trombocite 15.5 (8-18/%)
Hematocrit 48.2 (38-54%)
Volum corpuscular mediu 90 (72-100/micromc)
Trombocite 209 (150-500 mii/mmc)
Volum mediu trombocite 8.7 (6-11 micromc)
Conc. hemoglobina medie 33.4 (31.5-36%)
Trombocitocrit 0.182 (0.2-0.5%)
Neutrofile 48.7 (30-70%)
Nr. neutrofile 2.76 (1.2-6.8 mii/mmc)
Limfocite 40.7 (30-60%)
Nr. limfocite 2.31 (1.5-3.5 mii/mmc)
Monocite 8.4 (0-10%)
Nr. monocite 0.48 (0.2-1.00 mii/mmc)
Eosinofile 1.1 (0-4%)
Nr. eosinofile 0.06 (0-0.7 mii/mmc)
Bazofile 1.1 (0-1.3%)
Nr. bazofile 0.06 (0-0.1 mii/mmc)
Granulocite imature 0.2 (0-2.5%)
Nr. granulocite imature 0.01 (0-0.25 mii/mmc)
Limfocite atipice 2.6 (0-4.5%)
Nr. limfocite atipice 0.15 (0-0.5 mii/mmc)
Monocite imature 0.0 (0-1.1%)
Nr. monocite imature 0.00 (0-1.1 mii/mmc)
Nr. limfocite imature 0.00 (0-2.5 mii/mmc)
Celule imature 0.1 (0-2.5%)
Nr. celule imature mari 0.02 (0-0.3 mii/mmc)
Celule imature mari 0.3 (0-3%)
BIOCHIMIE:
Calciu 8.20 (8.4-10.2 mg/dl)
Fosfataza Alcalina 96.00 (53-128)
GGT 22.00 (0-55 U/l)
Magneziu 2.00 (1.6-2.6 mg/dl)
TGO 21.00 (0-37 U/l)
TGP 30.00 0-45 U/l)
Uree 20.00 (15-43 mg/dl)
Glicemie 70.00 (70-115 mg/dl)
URINI:
Acid Ascorbic neg (negativ mg/dl)
Bilirubina neg (negativ mg/dl)
Corpi Cetonici 50 (negativ mg/dl)
Densitate 1.015 (1.010-1.025)
Leucocite neg (negativ)
Glucoza norm (negativ mg/dl)
Urobilinogen norm (normal mg/dl)
Nitriti neg (negativ)
pH 5 (4.8-7.4)
Proteine neg (negativ mg/dl)
Sange neg (negativ/ Eritro/ul)
SEDIMENT: Hematii 2-3 (1-3/camp)
Celule epiteliale Rare
Cilindri absenti
Mucus absent
BACTERIOLOGIE:
Antigen GIARDIA lamblia-ELISA 0.12 (0-0.3/D.O.)
PARAZITOLOGIE
Examen coproparazitologic
Chisti Lamblia Absent
Oua de paraziti Absent
Helicobacter Pylori Absent

Cu aceste rezultate, joi pe data de 13.02.2009, am fost trimis acasa cum ca nu am nimic si sa iau Calciu lactic "in lunile cu R" pentru ca il am scazut. Bine atunci...
Am ramas la regim in toata aceasta perioada, intrucat am un anumit disconfort in partea dreapta a abdomenului. Nu ma doare nimic, am palpat atent si destul de adanc zona, desi pare ca e umflat, am senzatia de balonare si simt nevoia de usurare. Foarte rar apare cate o miscare in partea dreapta. Acum insa imi chioraie in partea din stanga jos a abdomenului. De atunci pana acum desi mananc destul, scaunul este normal ca si consistenta, dar iese subtire si foarte putin in cantitate. Apar si ceva alimente nedigerate. Acum cateva zile am avut un scaun mai tare cu un mucus alb si tot putin in cantitate. Mi-a aparut si o senzatie slaba de sete, desi beau cel putin 2 litri de apa plata pe zi.
Datorita simptomelor am fost si la ecograf unde am facut pentru toata zona abdominala.
Acolo ce a iesit in evidenta au fost Colecistul - hipoton si un conglomerat mineral punctiform la rinichiul drept. Am fost diagnosticat deci cu Dischinezie biliara hipotona pentru care mi s-a dat un tratament cu MagAnghinar, am inlocuit calciul cu Osteocare si completate cu ceaiuri de galbene, mustele, menta si sunatoare. Pentru senzatia de constipatie mi s-a dat Ibutin.
Am deja doua zile de tratament si simptomele intestinale sunt aceleasi, flatulatia este prezenta si scaunul este la fel cum am precizat. Pe alocuri mai apar pete rozalii fara prurit care dispar dupa o vreme. Simt ca parca trebuie sa ma usurez si nu pot, de parca ar exista un impediment, un dop sau ceva. Stau in dubiu daca trebuie sa iau Ibutin sau nu pentru ca am citit prospectul si am observat ca nu este indicat in cazurile de ocluzii mecanice sau enterite inflamatorii.
Intrebarile mele sunt:
Ce problema poate fi?
Pot sa iau Ibutin fara rezerve?
Am 27 de ani, sunt din Suceava. Carui medic competent sa ma pot adresa?
4 comentarii
0
22-02-2009, ora 09:02
Mjöllnir
Nu este medic/terapeut
Mjöllnir
Oricare alt medic din alt judet, doar sa stiu ca isi ia functia in serios si este competent.
0
23-02-2009, ora 05:10
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Aceste pete observ ca iti apar noaptea, dupa ora 20, le observi spre dimineata, iei Claritine, tii regim si iti trec, dar cum te bagi in asternuturi apar iar.Ai cumva in casa un animal de companie cu care dormi? Trebuie sa te adresezi unui cabinet de alergologie pentru a face cateva teste.Ibutin este bun pentru ceea ce spui tu ca ai.Daca nu este cabinet de alergologie la Suceava poti veni cu trimitere la Iasi.Numai bine!
0
23-02-2009, ora 08:49
Mjöllnir
Nu este medic/terapeut
Mjöllnir
Nu, nu am animale de casa, insa pe cand am fost copil am facut un test alergologic la Iasi si mi se depistasera alergii la praf si la mucegai (ultimul fiind putin prezent prin casa, insa nu mi-a cauzat probleme respiratorii); pe atunci aveam probleme cu un astm bronsic. Ma apucasem de sport, arte martiale si mai recent de lucrul cu greutatile, culturism. Nu pot spune ca dupa am mai avut vreo problema. Probabil lipsa de sport intens de vreun an de zile isi spune cuvantul.
Voi incerca la alergologie la Iasi pentru ca aici din pacate nu prea exista laboratoare in care sa existe incredere, ca o parere generala, nu numai personala.
In prezent evolutia este favorabila.

Va multumesc pentru raspuns.
0
27-07-2011, ora 19:11
agri
Nu este medic/terapeut
agri
Mjöllnir: Ai aflat ce ai avut pana la urma ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.