Problema: sputa mucoasa cu punctulete maronii

08-07-2008
appollo_440
Nu este medic/terapeut
appollo_440
De aproximativ 1 luna elimin o sputa mucoasa din cand in cand in sputa sunt niste punctulete mici maronii...dimineata la prima expectoratie sputa este galbuie apoi devine mucoasa...nu tusesc...ma fortez sa tusesc ca sa elimin sputa mucoasa care se strange la baza gatului...alte simptome nu am...nu obosesc... nu am febra...respir bine...nu slabesc...de fumat am fumat pana acum 1, 5 luni m-am lasat...poate avea ceva legatura??...ma intreb ce ar pute fi???
7 comentarii
0
11-07-2008, ora 00:00
terapeut
Nu este medic/terapeut
terapeut
Organismul tau incepe sa elimine depunerile din plamani, datorate fumatului. Succes!
0
11-07-2008, ora 00:00
appollo_440
Nu este medic/terapeut
appollo_440
Sa fie asta???...bine ar fi...si cat mai continua??..cum spuneam respir foarte bine...in plus merg la fotbal in fiecare saptamana..fug ca 1.5 ore..nu obosesc...pofta de mancare am...tot timpul as manca cate ceva...ma trzesc uneori si la 4 dimineata si imi e foame...dar sputa asta mucoasa transparenta si aerata...uneori cum ziceam are punctulete maronii galbui..care parca sunt inchise intr-o membrana...oricum ma enerveaza destul de rau
0
12-07-2008, ora 00:00
terapeut
Nu este medic/terapeut
terapeut
Stii ce culoare capata filtrul de la tigari dupa ce le fumai? Ce zici de nuanta petelor maronii la care te referi? In functie de durata perioadei in care ai fumat, curatarea poate dura cateva luni pana la un an, sau chiar mai mult, depinde de organism. Daca te deranjeaza sau te simti rau, pentru linistea ta poti merge la un consult medical, eventual solicita un examen de sputa.
0
17-07-2008, ora 00:00
appollo_440
Nu este medic/terapeut
appollo_440
waw...atat de mult dureaza curatarea...abia acuma cand vad ce mizerii scot din mine imi dau seama cat de rau am facut ca am fumat...oricum posibil sa fie si o bronsita sau ceva catar bronsic...ca eu tot timpul cand racesc fac bronsita..ca amigdale si polipi nu mai am de la 6 ani...ideea e ca nici nu trebuie sa tusec si reusesc sa scot sputa mucoasa din gat...exista posibilitatea ca sputa sa fie de la sinusuri...ca nasul il am cam tot timpul semiinfundat
0
26-07-2008, ora 00:00
elvis_ss
Nu este medic/terapeut
elvis_ss
.sunt speriat deoarece am indurat multe in spital si inca mai am urmari
buna ziua numele meu este MIHAI ELVIS am 25 de ani si in speranta//ca cineva imi va raspunde dupa zecile de incercarii de a primi rapuns la marea mea nelamurire va scriu si dumneavoastra si rog din inima sa ma ajutati cu un raspuns, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , deci, , , , , , , , , , , , , , , , , , , Nam fumat si nici nu fumez nu consum bauturi alcoolice in schimb mam trezit cu aceasta mare problema.in urma cu 2 ani a trbuit sa stau internat in Italia in spital 4 luni cu diagnosticul bronsita polmonara, noduli tuberculari in stare foarte foarte avansati cei din primul spital mau trimis dupa 2 luni jumate la al 2 spital pt operatie miracol dupa nenumarate bronhoscopi si biopsi au reusit sami salveze plamanul bolnav gasind un tratament care ma ajutat sa scap NUMAI ca dupa un an de la iesire din spital si de la terminarea tratamentului inca mai
am urmstosrele probleme
+am momente cand respir si nu imi ajunge aerul ca si cum am o punga in cap (deci trebe sa foortez si sa trag puternic aer in piept pt ami reveni)
+racesc foarte repede (in cida faptului ca am luat tot timpul vitamine si tot timpul am luat tratament pentu racela de la farmacie in speranta ca imi va trece odata pt totdeauna acesta problema )
+cand racesc mai tare si stranut ma doare tot organismul si respir tare grei
-precizez ca nu tot timpul nu continu respir greu am momente mai accentuate cand racesc
-analizele miau iesit tot timpul bune iar doctorii spun ca totul e in ordine numai ca eu am mereu aceste probleme
Dupa un an de tratament nentrerupt ultimul diagnostic este urmatorul FIBRONODULAR STABILIZAT CALCIFICARI BILARE mi sa spus ca nu sufar de (asma)insa eu tot am problemele pe care vi leam scris am si imagini cu aceei noduli din interiorul palamanilor
Nam fumat si nici nu fumez nu consum bauturi alcoolice
va rog din inima sa ma ajutari si sami spuneti ce sa fac
in momentul de fata merg la sala de sport si consum proteine pt masa musculara produse care nu contin steroizi
-e bine ca merg la sala si consum proteine e bine ca fac sauna cu aer cald si abur deoarece nu am mari schimbari in bine de cand merg la sala e la fel respir greu si OBOSESC REPEDE
-e posibil sa primesc adrese ale persoanelor care au avut probleme sau au probleme asemanatoare ?
--VA ROG DIN INIMA SAMI RASPUNDETI - CA SA STIU CE SA FAC SI DACA TREBUIE SA MAI CONTINUI CU SALA DE FORTA SI DACA POT SA MAI CONSUM ACESTE PROTEINE INDICATE DE ANTRENOR( nitrix, synxus 6 , creatine in mare este indicat sa iau produse pt cresterea masei musculare ?) VA MULTUMESC SI SA DEA DUMNEZEU SANATATE //
0
27-07-2008, ora 00:00
terapeut
Nu este medic/terapeut
terapeut
Parerea mea este ca ar fi bine sa faci miscare in mod moderat, astfel incat sa eviti efortul care te oboseste si fara produse pentru cresterea masei musculare! Ce nevoie ai tu de asta, de fapt? Ce incerci sa obtii prin cresterea masei musculare? Problemele la plamani - din punct de vedere energetic - au legatura cu probleme emotionale legate de stima de sine, iubire si acceptare. Acestea fiind rezolvate, nu vei mai avea nici simptomele fizice... Deci cel mai bun tratament ar fi sa iti faci o introspectie, sa afli raspuns la intrebari cum ar fi "de ce fac asta?"...care este scopul? Unde vreau sa ajung? Ce imi doresc? Ce imi lipseste?..."
0
16-05-2009, ora 23:24
ADYTUL
Nu este medic/terapeut
ADYTUL
Buna.
Am si eu o mica mare problema.

De mai bine de 1 an am flegme in gat, si orice as face nuse rup deloc acolo stau parcas prinse cu superglue, (cred ca am bucati de flegme de 1 an acolo ).
Am luat antibiotice, ceaiuri si ce mia mai dat doctorii de fam dar degeaba. nimic, nu se duc.
Cine ma poate ajuta si pe mine las ruga sami dea un PM
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.