Problema transpiratie excesiva

12-06-2018
Popescu07
Nu este medic/terapeut
Popescu07
De un an jumate am problema cu transpiratia la axile.Transpir mereu cand e frig, cald nu conteaza vremea cu un miros urat iar deodorantele si antipespirantele nu isi fac efectul.Am fost la diferiti doctori care mi-au recomandat unele antipespirante, geluri de dus si am incercat si tratamentul prin ionofereza toate fara efect.Am facut si unele analize care arata ca nu am probleme cu tiroida.Ultima solutie am incercat toxina botulinica la axile, prima data la un cabinet de infrumusetare am dat 1000 lei nu a avut niciun efect am renuntat sa mai incerc o perioada pana mi-am dat seama ca poate pretul scazut fata de altele sa fii fost vina posibil o cantitate prea mica, o solutie cu mai putin efect.Si asa am incercat si a doua oara dupa o perioada mai lunga am dat 1700 lei la un cabinet de dermatologie si de aceasta data tot nu a avut efect am zis ca nu are efect la mine.Ma gandeam sa fac operatie dar mie teama ca nu isi va face efectul si ma voi trezi cu cateva cicatrici si cu o transpiratie compesatorie.Pana acu 2 saptamani cand am auzit ca la astfel de interventi se folosesc 2 flacoane de toxina botulinica si ma gandesc ca la celalalte 2 interventi sa nu fii folosit 2 nu imi aduc aminte exact dar nu cred si daia nu avut.
Transpiratia excesiva a debuta intr-o perioada in care vroiam sa slabesc si alergam pe stadion foarte mult in tricou chiar daca era frig sau cald.Si chiar am slabit 15 kilograme pana am inceput sa transpir mult si m-am lasat.Ma gandesc ca asta e principalu motiv pentru care am inceput sa transpir mai ales ca a doua zii dupa ce am alergat eram la servici stateam pe scaun si ma luat un frig o senzatie ciudata din cap pana in picioare.Am cauta pe net de ce am inceput sa transpir facand legatura cu alergatul, slabitu si nu am gasit nimic.Si chiar nu stiu ce as putea face?Vreau sa tratez aceasta transpiratie dar daca nu se poate as vrea sa o ascund.
Ma gandeam sa mai incerc odata aceasta metoda cu toxina botulinica in alta parte unde e mai scump dar mie teama sa nu isi faca efectul.Am inteles ca la unele persoane foarte putine nu isi face efectu doar la cei cu probleme de sanatate care nu le am sau dupa mai multe interventi se fac niste anticorpi in organism.Nu cred ca sunt atat de ghinionist.Dar nici nu stiu unde as putea face?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce unii oameni transpiră mai mult decât alții
  • Remedii și sfaturi pentru transpirația abundentă, exagerată
  •