problema ureche

22-10-2013
andbalalau
Nu este medic/terapeut
andbalalau
Buna ziua, tocmai m-am capatat cu o raceala saptamana trecuta, si mi s-au infundat urechile..pe rand...in primele 2 zile dreapta, apoi de o saptamana incoace stanga.Am fost la orl si a zis k timpanul este rosu si am luat analgezice, si antibiotic UNASYN de 375 la 12 ore. Acuma sa mai desfundat insa am senzatia de ureche infundata, iar la audiograma a iesit la stanga mai scazut, adiq de la 0 la 10 db, cel de acolo a spus ca e din cauza racelii, nasul meu este inca infundat cat de cat, oare dupa ce se desfunda nasul trece si senzatia cu urechea
3 comentarii
0
22-10-2013, ora 16:07
yoomyk_m
Nu este medic/terapeut
yoomyk_m
Buna ziua stimabile doctor!
am citit mesajele de pe forum insa nu am gasit un 'caz' ca al meu.
a inceput in ur, a cu 3 ani cand am luat un tratament pt plamani (fara a avea ceva la plamani, doar preventiv mi s-a administrat deoarece am avut contact cu o persoana cu TBC) iar la sf tratamentului m-am ales cu o secretie permanenta in gat. Am asociat-o cu fumatul. Insa de anul trecut cand a dat frigul am avut o usoara durere a urechii stangi, in special dimineata, urmata de ochiul stang putin unflat.Nu a durat mai mult de 5-6 zile si mi-a trecut. Nu i-am dat importanta, spunand ca este din cauza curentului. Insa anul acesta timp de o saptamana a reaparut acea durere a urechii urmata insa de ociul unflat si de durere la arcata simtind cum coboara spre maxilar. pe zi ce trecea mai intesa era durerea(tin sa specific ca in ureche simteam ca o presiune iar ochiul, arcada, tampla exact precum durerea de masea...sacaitoare). Am fost la medicul de familie si i-am explicat, aceasta mi-a dat amoxacilina 3 zile si flamenix. Si otocalm luasem eu de la farmacie. Ieri am terminat antibioticul insa azi mi-a aparut iar durerea..si pe langa aceasta si o durere intensa in gat urmata de: cerul gurii alb iar cu cat cobor spe 'omulet' se ingalbeneste, omuletul este rosu inconjurat de venisoare rosii iar in spatele acestia am o 'biluta, buba' ff rosie. Acum inteleg k durerea din ureche nu este din cauza curentului ci din cauza gatului..ma sperie ff tare aceasta situatie si nu stiu unde sa ma duc exact pt a primi diagnosticul corect si tratamentul corespunzator, sau ce sa fac.
V-am spus toata aceasta povestioara pt a face o legatura sau...poate ma insel eu, cand consider ca se poate trage de la tratamentul pt plamani iar in tot acest timp nedadand importanta sa se fi 'dezvoltat' ceva in gat, nu mai siu ce sa fac caci in rma tratamentului cu antibiotice sa agravat situatia in gat.

Va multumesc pt atentia acordata si rabdare.
0
22-10-2013, ora 21:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. tratamentul pentru tbc... putea sa afecteze tractul digestiv...imlicit sistemul imunitar
2 durerile descrise secaseamana si cu ceva probleme dentare pe acea parte
3 examenul la un medic orl si stomatolog...este obligatoriu...altfel riscati sa faceti tratamente gresite...care afecteaza si mai mukt tractul digestiv.
4. un medic naturist...va poate ajuta cu un regim corect alimentar si tratament naturis pentru refacere totala dupa acel tratament
0
22-10-2013, ora 23:12
yoomyk_m
Nu este medic/terapeut
yoomyk_m
Va multumesc ff mult la stomatologie am fost foarte recent tocmai pt un control amanuntit...si este k...am uitat sa specific insa k simt de repetate randuri cum imi curge cva lichid din urechi nu foarte abundent.
Inca o data multumiri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.