Probleme abdominale:(

02-07-2010
didita
Nu este medic/terapeut
didita
In luna februarie a acestui an au inceput durerile in partea superioara a stomacului, exact in capul pieptului. Au fost vreo 4 zile in acea luna cand nu am putut dormi noptile deloc. Am mers la medic si am facut o ecgrafie ebdominala si totul a iesit bine. Incepand ca luna martie durerile nu au mai fost din acelea mari insa a am ramas cu senzatia de arsura chiar durere ca sa zic asa in aceasta zona. De asemenea am mai observat ca atunci cand mananc mai mult se intampla ceva ciudat, adica mi se umfla mai tare partea inferioara stanga a abdomenului inferior (burta in partea stanga ca sa zic asa) si ma si inteapa uneori. Am incercat sa fiu atenta cand apar aceste dureri si mi-am dat seama ca la cateva ore dupa ce mananc. Chiar si asa dintr-o data in timpul zilei. Menţionez ca scaunul il am normal, nu am facut febra sau alte simptome ci exista doar aceste dureri sau arsuri care ma deranjeaza permanent de cateva luni:( Stiu ca ar trebui sa fac o gastroscopie dar imi este foarte frica si ma gandeam sa incep cu niste analize de sange poate se vede ceva acolo. Dar rugamintea mea este daca din ceea ce am scris este ceva care ar trebui sa ma ingrijoreze tare. Va multumes frumos.
2 comentarii
0
02-07-2010, ora 22:15
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Numai endoscopia spune foarte clar despre ce este vorba.Fa-ti curaj si fa-o, sa stii ca nu e asa rea cum se spune, eu am facut-o fara anestezie si nu e cine stie ce si dureaza si putin. Mergi la un medic cu experienta. Din sange poti sa faci analiza pentru depistarea helicobacter pylori si cred ca si lipaze sau amilaze, dar nu sunt sigura de astea doua din urma, parca arata indicatori ai pancreasului. Dupa ce te lamuresti poti reveni sa ne spui, daca tot persista problema, desi un gastroenterolog bun iti da solutia optima. Sanatate!
0
02-07-2010, ora 22:38
didita
Nu este medic/terapeut
didita
Multumesc foarte mult pentru raspuns. Asa este, trebuie sa-mi fac curaj pentru endoscopie sau gastroscopia asta. Dar cred ca o sa mai astept putin sami strang niste banisori sa merg la un medic particular ca ce este in spitale, de acolo iesi mai rau decat ai venit. Multumesc inca o data. Noapte buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.