Probleme alaptare

02-05-2015
AnaMiraMarius
Nu este medic/terapeut
AnaMiraMarius
Buna ziua. Ma numesc Madalina si am 29 de ani. Am nascut de 3 saptamani o fetita la termen, dupa un travaliu indelungat, prin cezariana de urgenta, din cauza unui ineput de suferinta fetala.
A doua zi dupa operatie am avut sanii grei si plini, dar fetita nu sugea din cauza ca nu am avut sfarcuri. Si era si foarte lenesa. De cand am ajuns acasa, am inceput sa ma mulg cu pompa electrica (max. 90ml in total din ambii sani) si déjà nu mai pot colecta decat 20 ml in total. O pun si pe fetita la san, dar nici nu mai incearca macar sa traga si nici nu insist.
Mentionez ca beau ceai de stimulare a lactatiei si iau si Galafor Forte 3x2 capsule/zi.
Stiu din teoria medicala ca orice femeie daca vrea, poate sa alapteze. Sunt linistita sufleteste si nu vreau sa ma dau batuta sub nicio forma. Va rog sa ma ajutati daca se mai poate face ceva.
Va multumesc foarte mult anticipat!
2 comentarii
0
02-05-2015, ora 16:24
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Madalina eu din cate imi aduc aminte ca ne spunea doctora sotia sa ii bage sanul in gura la copil si sa stoarca sanul ca sa o faci sa suga singura.Daca nu suge suficient sau nu scoti cu pompa suficient poti avea mari probleme nu mai stiu exact cum este denumirea problemei.
0
25-05-2015, ora 20:56
scutecel
Nu este medic/terapeut
scutecel
Incearca sa folosesti un alt model de pompa, poate cea pe care o ai nu este potrivita pentru tine.
Comprese calde, masajul ajuta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristicile laptelui matern
  • Alimentația mamei în perioada alăptării
  • Sfaturi pentru alăptarea la sân
  • Pompele de sân
  • Alăptarea și cofeina
  • Probleme des întâlnite în alăptare
  • Alăptarea în sarcină
  • Alăptarea după cezariană
  •