probleme ale nervului radial

43 comentarii 1 2
0
23-02-2011, ora 12:35
Dramba Georgian Adrian
Nu este medic/terapeut
Dramba Georgian Adrian
se poate lua si dupa 10 ani de la incident? isi mai poate face efectul sau sa ma ajute intr-un fel?
0
24-02-2011, ora 19:39
LAVINIA-LAVY
Nu este medic/terapeut
LAVINIA-LAVY
si eu am avut un accident rutier pe care l-am si prezentat, urmarile fiind aceleasi, vreau sa va zic ca in urma tratamentuluicu milgama ma simt exceptional, e adevarat ca conteaza si f mult asistenta medicala pt ca o operatie daca nu este facuta cum trebuie are si urmari nefavorabile, chiar daca a trecut atata timp nu aveti de ce sa va fie frica pt ca isi face efectul indiferent de timpul trecut de la incident. Multa sanatate si aveti incredere!
0
24-02-2011, ora 21:09
MAXIM EUGEN
Nu este medic/terapeut
MAXIM EUGEN
DRAGILOR, DRAGI! EU SUNT UN PACIENT LA FEL CA SI DVS. SI NU STIU DACA DUPA 10 ANI MAI POATE FI VIABIL TRATAMENTUL CU MILGAMMA. E FOARTE GREU DE SPUS, DAR MERITA INCERCAT. CAND E VORBA DE SANATATE INCERCI ORICE TRATAMENT. POSIBIL SA DEA REZULTAT. CEL MAI INDICAT ESTE SA INTREBATI UN MEDIC. EU AS INCERCA CU MILGAMMA INJECTABIL PT. 10 ZILE. SANATATE SI MULT NOROC!
0
25-02-2011, ora 16:23
Dramba Georgian Adrian
Nu este medic/terapeut
Dramba Georgian Adrian
am auzit despre acest medicament ca este un fel de vitamine oricum am sa ma duc la doctorita de familie sa mi-l dea, va multumesc tuturor de raspunsuri sper sa ma mai ajute cu ceva desi am mana refacuta in proportie de 80-90% dar stiti cum e, este deranjanta chestia cu incheietura "bleaga" la greutati mari cand le tii in mana pe orizontala...
0
12-10-2013, ora 03:24
rusca_m14
Nu este medic/terapeut
rusca_m14
Salut, Sunt Cristi
In urma cu 2 luni am avut un accident de masina din care am suferit de o fractura Humerus(pur si simplu a sarit o bucata intreaga din os de 1-2cm..) M-am trezit cu mana in aer si cotu/osu intors pe partea interioara a maini, din instinct am intors rapin mana la loc-ul eii..:(in timpu accidentului eram pe bancheta din spatele soferului)
Am fost operat si mi sa introdus placa de titan cu 6 suruburi-(tin sa precizez ca mi se pare o lucrare ratata.Adica mai exact
Osu de sus are 2 suruburu, bucata rupta nu a fixat-o la loc(e ceva distanta fata de osu principal), chiar mai mult are doar 1 surub in ea, 1 sta degeaba
Si mai 2 suruburi in osu de jos, din care 1 are inclinatie spre cot..Chiar acolo e.:((
Inainte de operatie puteam misca incheietura, dupa Nuu mai pot.
Nu pot nici indrepta mana, inca mai e si umflata in cot + bucata de os rupta are joc, o simt cand ating pe interior la mana si ceva ma ustura la incheietura din cot..Posibil surubu stramb sau bucata rupta de os(varfu de jos).
La un timp ma dureau muschii de la gat si cand incerc sa indrept mana din Cot Surpriza-
-NUU pot, ma doare si parca ma retine (ceva) placa cred...(Merge indreptata doar undeva 70%.)
Din spusele DR-ului - Cica nervu Radial a fost atins de aschile/fragmentele rupte in urma accidentului..(dar eu puteam misca incheietura inaainte de operatie...ciudat.)
+ El a, mai trebuit sa intinda Nervu pentru introducerea placi cu suruburi..
Acum am pareza totala Nerv Radial la incheietura si degete, cu furnicaturu la degetu mare si degetu aratator.
La incheietura/cot sunt inca destul de umflat+simt o piele in zona cotului spre incheietura/degete ca de Porc..:(
Muschiu din umar imi este lasat in jos..
Urmeaza Problemele - De 2 saptamanii fac doar teste VGA, EMG, ma consulta diferiti DR..Sunt internat la Casa Austria Timisoara, Din cauza placi nu pot face nici RMN si + Umflatura din Cot se banuie ca e un focar de infectie intern si ca nici nu suporta corpu placa, ori cum, curand vor sa ma Re-opereze si sa scoata placa..pentru un RMN amanuntit.
Medicamente am luat -Milgamma, injectabile si pastile, Alanerv, Proxi Retard si mai 1 injectabil care din pacate nu il mai retin, dar a costat destul de mult..
Mana o pot misca ffoarte putin, mai exact din cot..atat.si In apa pot face miscari mai precise in afara de incheietura si degete(Pot doar strange punm-ul in interior, la fel si incheietura), osul in 8sap nu e 100% lipit, inca se mai vad goluri negre pe radiografie.
Primele 3 sap am avut ghips taiat cu fasa pe toata mana
Dupa orteza cu ceas si cam de la 6 sap nu am mai suportat sa pun nimic..nu stiu cat e de bine e doar cu mana llibera.(ziua o port intr-o fasa prinsa la gat)
Noaptea inca mai am dureri, nu gassesc pozitia si cate o data mai imi sare osu, tre sa o relaxez si i-si revine singura.
- - Need Help - Doresc sa ma refac 100%
0
30-10-2013, ora 09:09
vargai
Nu este medic/terapeut
vargai
Buna si eu in urma cu 3 luni am suferit o fractura cominutiva 1/3 medie humerus stang cu lezarea nervului radial, am fost operata mi s-a pus osteosinteza cu placa +7suruburi, am stat 10 sapt in gips apoi am inceput recuperararea (electrostimulare+kineto) dar mana e in forma de gat de lebada.Am mers la un medic neurolog mi-a facut ENG si a spus ca e nevoie de interventie explorare de nerv de catre un medic plastician urgent, altfel nu imi revine mana caci nervul nu reactioneaza deloc.Medicul ortoped care m-a operat spune ca nervul nu este sectionat ci era prins intre oase dar ea l-a scos si l-a pus la locul ei si un 6 luni ar trebui sa se vindece.Sunt tare dezorientata si speriata, am doar 25 de ani nu vreau sa raman cu mana paralizata.Va rog mult cine poate sa ma ajute cu sfaturi
0
11-12-2013, ora 20:51
vargai
Nu este medic/terapeut
vargai
Buna dragilor, revin cu noutati, de 1 saptamana imi misc mana, ridic incheiatura perfect.
0
08-08-2014, ora 18:41
Marian 35
Nu este medic/terapeut
Marian 35
buna seara tuturor! in urma cu 19 luni am suferit o fractura de humerus drept, s-a intervenit chirurgical, s-a pus placa cu 6 suruburi, dupa operatie totul a fost ok, imi puteam misca mana perfect. in urma cu o luna si o saptamana m-am operat a doua oara pt.ca aparuse o infectie pe langa placa metalica si trebuia indepartata neaparat. dupa operatie surpriza, nu imi mai pot extinde inchietura maini si nici degetele, de strans pot strange dar de extins nu, le pot extinde doar stand cu palma pe masa, la fel si degetul mare. astazi am facut un EMR, rezultatul fiind urmatoru: LEZIUNE A NERVULUI RADIALDREPT CEL MAI PROBABIL IN 1/3 DISTALA A BRATULUI-DENERVARE SEVERA ACUTA, SLAB ACTIVA.

NOTE:RADIAL DREPT-CULEGERE DIN EXTENSOR PROPRIU INDEX DR-SUB COT SE OBTIN RASPUNSURI MOTORIICU AMPTITUDINE SEVER REDUSA, IAR DEASUPRA COTULUI, ATAT LA IESIREA NERVULUI DIN SANTUL HUMERAL, CAT SI IN SANT NU SE OBTIN RASPUNSURI MOTOTII(SUB REZERVA EDEMULUI BRATULUI SI A PLAGII POSTOPERATORII CARE INTERFERA CU POSIBILITATATILE DE STIMULARE).cONDUCERE SENZITIVA NORMALA, CU AMPLITUDINE REDUSA A RASPUNSULUI SENZITIV.
EMG. EXTENSOR COMUN DEGETE si brahioradial drept-rare potentiale de fibrilatie -nu se obtin unitati motorii la incercarea de contractie voluntara.


rog pe cine a trecut prin asta sa imi spuna cam ce trebuie sa fac si cat de grav este afectat nervul radial. momentan sunt pe antibiotice, iau ALAnerv si am inceput sa fac si gimnastica de recuperare. Multumesc anticipat tuturor.
id-ul meu de mess marianpaul_marianpaul
0
08-08-2014, ora 19:00
Marian 35
Nu este medic/terapeut
Marian 35
revin cu un comentariu. ca si tratament iau Milgamma, am inceput cu 10 zile injectabil si dupa pastile. cu antibioticele am terminat, la fel si cu Alanerv.fac si electrostimulare si masaj + exerciti.. Rog nu ignorati aceste postari!
0
13-09-2014, ora 11:19
vargai
Nu este medic/terapeut
vargai
Buna, din pacate revin pe acest site din nou cu probleme.Cum v-am scris anul trecut am recuperat 100% pareza de nerv radial si mi-am folosit mana parca niciodata nu s-ar fi intamplat nimic.Anul acesta m-am operat din nou pt extragerea placii si a suruburilor intrucat osul s-a consolidat 100%, dar a intervenit din nou pareza de nerv radial postoperatorie.Am inceput acceasi procedura de anul trecut, masaj, kineto, curenti exponentiali si mai nou si electrostimulare.Sper sa imi revin la fel de bine precum anul trecut, avand in vedere ca la 2 zile de la operatie fac pumn si mentin mana la aceeasi nivel, dar nimic mai mult de 6 saptamani.
Daca cineva a mai patit a doua pareza la nerv radial va rog sa imi scrieti.

Marian35 stai linistit ca va fi bine, trebuie ft multe exercitii si enorm de multa rabdare.
0
10-11-2015, ora 16:09
vio0781
Nu este medic/terapeut
vio0781
Salut, sunt Viorel din Galati.Scriu aceste lucruri din cauza cand eram disperat si plangea inima in mine am citit pe acest sait.in luna februarie 2015 am avut un accident la ski, din acel accident m-am ales cu o FRACTURA COMINUTIVA 1/3 MEDIE CU DISTALA HUMERUS STANG CU PAREZA NERV RADIAL STANG si sunt norocosul unei placi reconstructie si 10 suruburi.dupa accident la rugamintile mele mi s-a dat voie sa vin in Galati sa ma operez aici aproape de casa, afland ca este venit un doctor de la Bucurecti la noi la sp. Militar.lund legatura cu el si vazand radiografia mi-a spus sincer ca nu are scule pentru operatia mea.indrumandu-ma la sp judetean Galati sau la Bucuresti.clar am ales Bucuresti, in cele din urma m-am operat la Sp. Floreasca la doc. sef otopedie 3 Cristescu Ioan. Dupa operatie la o zi am vb cu doctorul si mi-a spus ca a fost fractura urata si am avut norac ca nervul a fost doar torsionat cica stetea pe aschiile humerusului dar mia spus ca este posibil sa mai fie si rupt ceva spire din el.dupa 6 zile de la operatie am fost externat si m-am reintors la Galati la medicul Marina de la sp. militar GL., la 3 saptamani am fost la buc. mi-a scos atele, NERVUL TOT NIMIC, am inceput recuperarea incepusem sa imi revin cu exerciti DAR NERVUL TOT NIMIC, incepusem si un tratament cu MILGAMA M, ACTOVEGIN SI TIOSSEN 3luni.recuperare faceam impulsuri.impachetari cu parafina, exercitii si bazin.Si cu ajutorul lui d-zeu la 7-8 luni de la accident sunt refacut complet 100%, nu am menajat-o deloc mana am luctar-o in toate modurile. daca este cineva interesat sau sau un sfat nu ezitati sa ma intrebati -*.numai bine

(*modificat de admin)
0
12-02-2017, ora 00:26
Angelicque
Nu este medic/terapeut
Angelicque
Și eu am suferit un accident rutier in urmă cu trei luni și am fost diagnosticată cu fractură 1/3 distala diafiza humerus drept cu paralizie nerv Radial drept. S-a intervenit chirurgical, s-a practicat neuroliza, reducerea și osteosinteza cu placa blocată și 8 șuruburi blocate+1 șurub neblocat VCO1942.Astăzi, la trei luni de la intervenție( cu imobilizare brațului timp de 27 de zile), mi s-a recomandat să fac un EMG(Electromiografie) iar rezultatul este : Neuropatie severă nerv radial drept cu afectare axonală importantă, fără denervare activă. Vă rog dacă poate cineva să ma ajute cu orice informație legata de acest diagnostic, dacă iși mai revine nervul sau dacă trebuie intervenit chirurgical.Menționez că am recomandări pt băi galvanice, kinetoterapie, electrostimulare și masaj pe care le urmez.Vă mulțumesc.
0
23-08-2017, ora 16:47
dan-89
Nu este medic/terapeut
dan-89
Angelicque, nu sunt medic, dar din ce stiu eu doar daca nervul este sectionat se recurge la interventie chirurgicala.Al tau a fost lezat profund, nu doar teaca nervului si de asta revenirea va fi mai lenta. Eu am avut o leziune numita neuroapraxia, adica ce mai usoara forma de leziune de nerv, si cu toate astea nervul mi-a revenit in proportie de 90% doar la 6 luni de la accident.Nu trebuie sa disperi, nervul daca nu este sectionat isi revine sigur cu timpul.
Adaugă un comentariu / răspuns
43 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: