Probleme cardiace? | Forumul Medical ROmedic

Probleme cardiace?

08-03-2016
Cosmyn87
Nu este medic/terapeut
Cosmyn87
Buna ziua,

De vreo 3 luni de zile ma confrunt cu niste stari foarte ciudate.Pe scurt: totul a inceput cu o ameteala brusca din senin.Am avut tensiunea 90-50 atunci dar mi-am revenit.Din acea zi, vreo luna jumatate m-au tinut ameteli doar la miscarea capului.Am fost diagnosticat cu sindrom vertiginos.Am facut un RMN la recomandarea medicului neurolog unde a iesit totul bine.A verificat si vasele de sange cu angio RMN.ORL-istul a spus ca ameteala nu e din cauza urechii, caz in care ar trebui sa fie rotator vertijul).Am facut si o radiografie cervicala unde s-a descoperit o rectitudine cervicala.Simptomele nu au mai fost asa de mari cand, acu o saptamana, la o miscare de trunchi(o simpla intoarcere), ametelile au revenit.De altfel au aparut si atacurile de panica si o anxietate mare.In aceste 3 luni am avut de vreo 4 ori palpitatii in stare de repaos, scurte, vreo 4 batai fara niciun alt simptom.Am inceput sa simt inima batand, nu aritmic, ci doar o senzatie ca o simt mai tare.Vineri am avut iara o scadere de tensiune 90-50 si iara ameteli care s-au linistit dupa un magneziu fiola.De atunci am o teama ca ar putea fi ceva probleme cu inima, cu toate ca in afara de ameteala alte simptome nu am, nu am dureri, greata sau altele.Zilnic am luat tensiunea si era buna, chiar si pulsul.E foarte ciudat ca la efort ma simt bine si dispar ametelile indiferent ca intorc capul sau nu.Cu toate astea am momente de 'atacuri' de ameteli si poate si un mic atac de panica in acel moment.De obicei ameteala apare la intoarcerea capului sau trunchiului si dispar la asezarea pe un scaun sau pat.Mai sunt momente cand parca am urechile infundate, daca masez zona de sub ureche am senzatii de ameteala.Pana acuma am facut 4 EKG-uri care au iesit bine, la spital si medicul de firma.Am facut o programare la cardiologie dar pana ajung acolo, as dori o parere daca aceste simptome sunt din cauza inimi sau intradevar e un sindrom vertiginos.Ca si tratament iau Betaserc 24mg.Mentionez ca am facut si analize de sange care au iesit bine.

Multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici