probleme ciclu menstrual

04-06-2017
eugenia-iuliana
Nu este medic/terapeut
eugenia-iuliana
Buna, ma numesc Iuliana, am 42 ani si sunt casatorita de 16 ani.De 10 ani locuiesc on Spania.Nu am copii pana in prezent desi in urma investigatiilor facute nu s-a descoperit cauza infertilitatii.Acum problema mea este alta.Pe data de 29 aprilie mi-a venit menstruatia dar intr-o cantitate f. mica fata de cum eram obisnuita inainte.Mai precis inainte aveam menstruatie 6-7 zile in cantitati destul de mari(peste 60-70ml)De data aceasta a venit foarte putin(cateva picaturi/zi, noaptea nimic) dar ca numar de zile tot 7 a tinut.Dupa a 7-a zi s-a oprit o zi pentru ca mai apoi sa inceapa o sangerare ciudata(rosu aprins, curat si fara miros) si care nu se mai oprea.Pe data de 11 mai am mers la ginecolog deci cam in a 13-a zi de la debutul menstruatiei.In urma consultului ginecologic nu s-a descoperit nici o problema.Am facut analize pentru anemie si de asemenea au iesit bune.Pentru oprirea hemoragiei mi s-a prescris PROGEVERA 10mg cate 1/zi incepand fix din 11 mai pana pe 25 mai adica 15 zile mentionand ca in 3-4 zile ar trebui sa se opreasca sangerarea iar apoi dupa terminarea tratamentului sa astept sa-mi vina urmatoarea menstruatie.Intr-adevar dupa 4 zile s-a oprit.Pe 21 mai am avut o scurgere maronie(1 pic) si pe 22 mai de dimineata inca una.Pe 25 mai am facut ecografie transvaginala in care nu s-a descoperit nici o problema ginecologica.In final nu stiu ce as putea avea, Trebuie sa merg la medicul de familie sa-mi dea trimitere la endocrinolog probabil.Ce vreau sa mai specific este faptul ca pana in prezent nu mi-a aparut menstruatia, sant in a 36-a zi sau a 14-a zi de la mica scurgere care am avut-o pe 21 mai.Niciodata nu am avut intarzieri mai degraba venea mai devreme.Va rog daca puteti sa-mi dati o parere si un sfat la ce as putea avea, Momentan nu pot sa ajung la medic pentru ca aici in Spania totul dureaza f mult iar eu trebuie sa vin in Romania in concediu.Va multumesc si astept un raspuns.
1 comentarii
0
07-06-2017, ora 10:47
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

fara analize si un control nu se poate pune un diagnostic in mediul virtual; pot fi diferite cause insa care se pot exclude in urma analizelor si investigatiilor necesare pentru a depista ce se intampla in organismal dvs. Am putea sa va spunem ca ar putea fi o variant sau alta insa nu ar fi correct si acurat doar din descrierea dvs sa va dea cineva un diagnostic. va recomandam sa consultati un medic si sa efectuati analizele recomandate pentru a avea un diagnostic, fiecare organism este diferit si reactioneaza diferit la facturi precum stresul, varsta, stilul de viata, aparatul endocrine etc

O zi buna,
Echipa Medicala Marie Stopes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.