probleme cu amigdalele si zona din jurul acestora

12-10-2009
tandresse
Nu este medic/terapeut
tandresse
Buna ziua. va rog foarte mult sa aveti bunavointa si rabdarea sa imi cititi mesajul, pentru ca nu stiu cum sa imi rezolv problema si ce sa fac, nici nu stiu exact care e problema pe care o am.Acum cca 4 luni am facut o faringo-amigdalita, pe care am incercat sa o tratez la indicatiile medicului orl cu eritromicina, pastile, 5 zile, si vit C. Dupa tratament, in ultimele 2 zile, mi-au iesit niste pete rosii pe burta, care mi-au disparut apoi in 2-3 zile. Ma simteam relativ bine, in sensul ca nu ma mai durea gatul deloc, dar in cca o saptamana am inceput sa am diverse simptome, stare de slabiciune, intepaturi in gat, depuneri albicioase pe limba, dureri slabe in gat, urechi sau mandibula. Am fost la doctorita de familie si mi-am facut o serie de analize la recomandarea acesteia, intre care si exudat lingual si faringian si analize la sange, toate au iesit bune.Mi-am scos o masea din dreapta sus, care nu mai putea fi salvata si care incepuse si ea sa ma doara, iar dupa extraxtie doctorul mi-a spus sa iau antibiotic cateva zile pt ca am avut puroi la radacina maselei. Am luat augmentin 2 zile si am mers apoi la o consultatie orl pt ca aveam diverse simptome in gat, senzatia de corp strain, arsura. Doctorul mi-a spus ca e de la puroiul de la masea si mi-a mai recomandat pt inca cateva zile augmentin, in total adunandu-se cca 8 zile de tratament cu augmentin, timp in care am simtit in continuare acele mici arsuri in zona de sub cerul gurii si nu ma simteam bine, in sensul ca problemele mele persistau in ciuda tratamentului/Am fost la o noua consultatie la un doctor stomatolog, pentru ca nu intelegeam cum e cu puroiul acela la masea, am facut raza in zona mandibulara, nu mai stiu exactr denumirea, si spre marea mea surprindere, doctorul mi-a spus ca nu am puroi de la masea si ca probabil am facut un fel de alergie la atatea antibiotice si sa opresc tratamentul cu ele.Din pacate era ultima zi de tratament, asa ca oricum faptul era consumat. Intre timp m-am mutat in Italia si am mers si aici la un doctor pentru o consulatie, pentru ca aveam senzatia de arsura in gat si limba cu depuneri albe si galbene. Am facut si aici analizele, exudar, chiar zi ecografie la gat dar toate au iesit bune. Am ramas in continuare cu simptome care ma jeneaza zi de zi, simt ca si cum as avea coji de seminte in gat, uneori pe limba sau cerul gurii, si simt ca as avea unele zone umflate undeva sub limba sai intre maxilare, mai mult in partea dreapta. Am incercat sa vad in oglinda cum arata gatul meu, si acum cateva zile am reusit sa vad undeva in spatele omusorului, ca am o vena mica mai ingrosata si o zona care pare iritata, iar in spatele amigdalei este o zona umflata. M-am ingrijorat foarte tare, mai ales ca de atatea luni nu am reusit sa ma mai vindec si am avut tot felul de simptome. Mentionez ca inainte de toate acestea, probleme cu gatul am mai avut in copilarie, dar treceau mereu dupa tratamentul recomandat. Va multumesc ca ati avut rabdare sa imi cititi mesajul si sper sa pot gasi si eu o solutie la problema mea, de asemenea sper din suflet sa nu fie ceva f grav.
8 comentarii
0
12-10-2009, ora 16:05
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Alopatia nu are cum sa va vindece la problemele pe care le aveti si v-a daunat numai, cum se intampla de obicei.

Arsurile le aveti intradevar de la medicamente. Consultati un medic homeopat (in Italia sunt destui) sau daca nu aveti nici o sansa completati formularul de aici, poate va ajute eu, cel putin paleativ.
Remedii homeopate puteti cumpara peste tot:
home.arcor.de/scarface7/anamnesa.doc
0
12-10-2009, ora 20:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Problema la faringe urca de la Stomac..
consultati un medic Gastrolog.. tineti un regim alimentar strict.
si faceti tratament local.. gargara si antiseptice locale.
0
13-10-2009, ora 00:26
tandresse
Nu este medic/terapeut
tandresse
Multumesc mult pentru raspunsuri. Domnule doctor, intentionam saptamana asta sa caut un cabinet orl pt o noua consultatie, dar in urma a ceea ce mi-ai scris se pare ca trebuie sa caut un medic gastrolog. Totusi as vrea sa va spun de exemplu simptomele mele din ultimele zile, respectiv: senzatia ca am ceva pe limba, sau in gat, sau pe cerul gurii, nevoia de a curata aceste zone, dureri slabe in mandibula, uneori senzatia ca mi se infunda urechile. In continuare se vede acea vena micuta mai ingrosata in spatele omusorului, iar in spatele amigdalei drepte se vede ca si cum ar mai fi o amigdala mica acolo umflata folosesc acest termen ca nu stiu altfel cum sa ma exprim.In partea stanga nu am putu observa daca e la fel, dar zona pare iritata. Mai am uneori senzatia ca limba mi-ar fi umflata, la baza, sau ca ar fi ceva umflat sub ea sau intre cele 2 maxilare. Aproape non-stop am diverse simptome de acest fel, de foarte mult timp incoace. Va cer parerea si sfatul si va multumesc anticipat, imi cer scuze pentru insistenta.
0
13-10-2009, ora 10:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. Tu descrii simptomele locale...
dar sa nu uiti ca organizmul este un Integru si nu se imparte pe bucati...
tot ce se intampla pe tractul digestiv.. influenteaza indirect priin sistemul nervos vegetativ... tot organizmul.. si direct, prin reflux gastroesofagian.. influenteaza esofagul si faringele si limba!
0
13-10-2009, ora 14:26
tandresse
Nu este medic/terapeut
tandresse
Va multumesc pentru raspuns, va rog frumos imi puteti spune, pana ajung la o consultatie de specialitate, in ce consta regimul alimentar strict pe care trebuie sa il tin si cu ce sa fac gargara si eventual ce altceva imi recomandati sa fac?
0
13-10-2009, ora 17:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NImic.. rece, acidulat si acru( fructe( grefe, lamaie, portocale).. muraturi, otet.
Gargara se face cu ceaiuri( salvie, musetel, galbenele)
apa calda cu dicarbonat de sodiu sau sare de bucatarie
Bioparox sprei cate 2 puf in nas si doua in gat din 4 in 4 ore
0
13-10-2009, ora 19:57
tandresse
Nu este medic/terapeut
tandresse
Revin cu o alta intrebare, intr-ucat am citit tot pe net ca simptomele mele s-ar putea asocia si cu probleme ale inimii. Am uitat sa mentionez ca doctorita de familia a zis ca am tensiunea prea mica, dar nu a insistat asupra acestui aspect. Cand ies afara mise intampla sa am senzatia de ameteala si uneori chiar simt mici intpaturi in piept partea stanga. Aceste ameteli au fost periodice, de cateva luni incoace. Am uitat sa le mentionez pt ca m-am tot concentrat pe zona amigdale-gat. Oare e posibil ca si senzatiile de pe limba, cerul gurii... un fel de furnicaturi sau senzatia ce am ceva ca niste coji ar putea fi datorate tot unor probleme cu circulatia sau inima? Imi cer scuz de insistenta si va multumesc pt raspunsuri. De cateva luni tot incerc sa aflu ce am si inca nu am rezolvat problema. Acum nu mai stiu nici la ce medic sa merg.
0
13-10-2009, ora 21:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
incpi cu medicul gastrolog.
duoa care mergi si la Cradiologie !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: