probleme cu copilul

26-05-2011
anapiru
Nu este medic/terapeut
anapiru
buna ziua sa-mi spuna si mie cineva cum sa fac sa fac fata baiatul meu care are 16 ani, am fost plecati in spania si el acolo a mers la scoala 4 ani la inceput a fost greu ptr el pana sa acomodat dupa cateva luni a inceput sa-i placa ma rog era mai usor decat aici anul asta era cls a9a si am facut prostia sa venim acasa in luna ianuarie pe baiat la-m dat laici la scoala cls a8a sunt constienta ca este ff greu ptr el, tatal lui a plecat iar la munca in spania ptr ca aici nu a gasit nimic, de cand a plecat tatal nu ma mai inteleg cu baiatul meu am impresia ca-i este rusine cu familia lui cu persoanele din afara casei e super toata lumea are o impresie buna de el acasa e cu totul diferit nu face absolut nimic ex sa-si stranga farfuria sa-si faca ordine sa fie ordonat el nu face nimic stie ca ma enervez si face doar contra mea vb urat cu mine cand vreau sa stau de vb cu el nu asculta zice sa-l las in pace cate odata are tendinta sa ridice mana la mine toate discutiile cu el degenereaza in cearta cand ai zic sa stam si noi de vb zice, , cu cine eu de vb cu tine, , ? ma simt prost si incepe cearta ai place sa fie servit si sa i se aduca la nas toate alea, pana sa venim in tara nu era asa facea chiar si mancare cand eram la munca si el ramanea singur acasa, nu pleaca la discoteca, nu pleaca departe de casa dar daca-i spun sa nu plece el pleaca face totul doar contra mea. ce sa fac?imi este frica sa nu intre in anturaje rele la cate se intanpla la noi an tara mi-e frica mai ales ca nu e tatal lui acasa
4 comentarii
0
26-05-2011, ora 17:12
anapiru
Nu este medic/terapeut
anapiru
daca-l las sa faca doar ce vrea el e ok, daca ii zic ceva e de rau am observat ca atunci cand se enerveaza da cu pumnii an pereti repet asa ceva nu facea cand era tatal lui acasa.eu ca fiecare parinte ii vreau binele iar pe el nu-l intereseaza are impresia ca tot ce face el e bine, si la scoala e dezastru..pleaca din ore, ride, raspunde urat intra la ore dupa profesori etc, daca ma duc eu la scoala nu-l intereseaza nici nu ma baga in seama.cum sa fac sa fie bine daca el nu vrea?
0
26-05-2011, ora 23:17
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,

mamica draga,
daca-mi amintesc,
noi doua...ne-am mai scris.
Ziceti ca,
daca-l lasati in pace...totul e ok...PAI, LASATI-L IN PACE...
ROG, ROG, ROG...
Parere:
(va scrie TOT o mama)
a facut de toate prin Spania si nu-i convenea, iar acum ajuns acasa..mai ales ca nu-i nici tatal lui...CAUTA cumva sa "se razbune".

- DE CE il provocati?
- cautati fara sa stie sa-i vedeti si sa aflati de prietenii lui;
- nu-i reprosati NIMIC, dar absolut nimic, : ca n-a facut, ca n-a dres, ca n-a adunat etc...daca le puteti face, faceti-le daca NU
si VA CRED.
.lasati-le mai incet, cand va linistiti..le veti face..
- NU cu raul sau cu PEDEAPSA..se mai pot corecta, LA VARSTA ASTA..credeti-ma...

Poate, ca sa faceti fata situatiei,
mergeti dvs, la un medic, medicul de familie si cereti ceva de linistire, de calmare sau cereti chiar la magazilne naturiste..se dau fara reteta...linistiti-va intai dvs si...apoi, veti vedea ca...si LUI ii va fi mai bine.
Intrebare:
- de ce ati mers la scoala sa-l faceti de ras:
- poate are vreo iubita? v-ati gandit la asta?
- NU puneti raul in fata;
- daca vreti sa aflati de scoala, vb.la telefon cu diriginta si rugati-o de confidentalitate...asta NU inseamna ca, imediat ce aflati ceva ce NU a facut sau a FACUT rau sau gresit...sa-i si reprosati..

VETI VEDEA CA..o sa-l apropiati...
- NU cereti sa vb. cu el..cand NU vrea..l-o fi refuzat vreo fata si e suparat;
- intrebati-l: ce plan ai pt. finele saptamanii?...si daca raspunde urat (ex. ce te intereseaza?)...faceti-va ca nu-l auziti..

Sfat:
- E TARE, TARE...GREU..DAR..DUPA CATEVA LUNI, IMI VETI DA DREPTATE...ca ati procedat bine.
- spuneti-i ca poate sa-si aduca prietenii si fete si baieti acasa, ca veti face..de ex.gogosi sau..etc...(ca sa-i cunoasteti)...si indiferent ca vor da muzica la maxim..sau ca va vor cere sa plecati putin la plimbare, NU faceti o tragedie din asta...
VA VOR APRECIA..si-i vor spune:
"AI GRESIT...AI O MAMA DEOSEBITA"...si iata ati castigat si prietenia colegilor lui,...e mare lucru...rabdarea

"Dăruieste-i întelepciune si răbdare.
O, grea este crucea răbdării, si greu îi este să nu fie covârsit de ea."

O noapte linistita cu rabdare si intelepciune, va doresc.
0
27-05-2011, ora 12:18
anapiru
Nu este medic/terapeut
anapiru
buna ziua, da am mai vorbit si sa stiti ca-mi prinde bine sa stau de vorba cu cineva, ma-ti intrebat de ce am fost la scoala, nu am fost sa-l fac de ras am fost chemata de diriginte si ma chemat in fiecare miercuri si normal ca am fost pentru binele copilului, iar cu prietenul lui nu sunt deacord pentru ca vine dintr-o fam dezorganizata, si fratele acetuia a facut inchisoare, , nu stiu pentru ce, , zice-ti sa-l las in pace asta inseamna sa fiu de acord cu ce face el, nu-mi place sa nu ma bage in seama, da poate sunt eu prea stresata, si ce trebuie sa-l las in voia lui ?atunci va face ce vrea el si cand vrea el fara sa-i mai pese de noi, si asa.dv ma sfatuiti sa fiu mai nepasatoare dar fiind vorba de un adolescent oare e bine?nu stiu eu intreb
0
27-05-2011, ora 13:23
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
v-am scris pe adresa dvs,
nr meu de telefon...
ati vazut?
astept doar un "bip" si va voi suna...

O zi buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum îi spun copilului că este adoptat?
  • Creșterea nivelului de testosteron îi face pe adolescenți să fie nerăbdători
  • Ajutor pentru mamele care nu reușesc să stabilească legătura emoțională cu nou-născutul
  • Trăirile pozitive din adolescență pot influența sănătatea și starea de bine la maturitate
  •