probleme cu digestia

26-10-2008
happysmilingtw
Nu este medic/terapeut
happysmilingtw
buna ziua! as avea o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv si v-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta. la ultimele analize mi-a iesit in sange helycobacteri pylori. urmez un regim alimentar de cand ma stiu bazat mai mult pe legume, fructe, fara mancaruri grase, insa cam haotic. nu am ore fixe la care mananc.
problema este ca in ultima vreme, nu mai scap de diaree. sunt zile in care nu am scaune deloc, iar in altele am pana la 3 scaune ( unul normal - la inceput, al 2lea mai moale, iar al 3lea devenind deja scaun cu apa, iar a doua zi totul revine la normal. sau se intampla sa am numai scaune cu apa. ) lucrul acesta a devenit pt mine un cosmar, pt ca iau contraceptive orale si tb sa am grija ca pastila sa fie absorbita fara sa intervina alte procese. ce ma puteti sfatui sa mananc sau cum ar tb sa imi organizez mesele in asa fel incat sa nu mai am probleme? sau ar tb sa urmez vreun tratament?
va multumesc.
3 comentarii
0
27-10-2008, ora 07:38
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
pai, la scaune moi fructele nu-ti sant un aliat.Incearca sa mananci mai mult alimente care te-ar ajuta sa ai un scaun mai tare gen biscuiti, covrigei, grisine, banane, pilaf, ceai de mentasi sa eviti strugurii, merele, perele, prunele.
0
27-10-2008, ora 15:14
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Helycobacter este un microb care provoaca boli ale stomacului.Este destul de greu sa scapi de el si poate fi periculos, este provocator de cancer.Si eu il am, nu am reusit sa scap de el(cred)dar am reusit sa-l fac negativ, dupa un tratament drastic cu antibiotice.In legatura cu scaunele moi cred ca 'morena1' ti-a dat cel mai bun sfat.
0
01-11-2008, ora 15:46
G_CIPI
Nu este medic/terapeut
G_CIPI
TOCMAI AM FOST DIAGNOSTICAT ZILELE ACESTEA CU ULCER DUODENAL.
AM PRIMIT TRATAMENT SI MI S-A SPUS SA TIN REGIM, CEEA CE SI FAC DEALTFEL.
INSA AM FOARTE MARI PROBLEME CU CONSTIPATIA. MEDICAMENTELE PE CARE LE-AM PRIMIT NU PREA REZOLVA ACEASTA PROBLEMA.
IN ACEST CAZ, AVAND ULCER POT SA URMEZ PROGRAMUL COLONIX?
CE-MI RECOMANDATI?
ASTEPT UN RASPUNS...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sfaturi pentru o bună digestie
  •