probleme cu gatul

02-02-2011
darius88
Nu este medic/terapeut
darius88
buna seara..am si eu o problema :in urma cu 2 luni de zile am fost diagnosticat cu stafilococ auriu si mi s-a prescris zinnat.punctele albe de puroi erau pe partea stanga.de vreo 3 saptamani a inceput ceva sa imi trosneasca la inghitire si se aude chiar se simte la palpare da acste trosnituri se aud doar cand intrept capul spre stanga...am fost din nou la orl de unde m-au trimis la boli interne akolo am fost diagnosticat cu esofagita de reflux am urmat tratamentul si degeaba..problema mare care este:am inteles ca la un moment dat laringele s-ar putea osifica si din cauza aceasta sa trosneasca.tin sa precizez ca fumez cam de 3 ani un pachet de tigari pe zi...oare sa fie problema aceasta cu trosniturile de la un eventual cancer??sau tot de la stafilococul auriu care inca mai este activ???cred ca daca ar fi fost vb de vreun cancer doctorul ar fi observat probleme mai mari acolo in gat...cu respect, darius...astept un raspuns va rog mult de tot.
4 comentarii
0
02-02-2011, ora 21:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa fiti foarte atent si sa clarificati de unde vin acele zgomote.
1 de la coloana cervicala, cand rotiti capul
2 de la masilar si articulatia temporomandibulara.. cand mestecati
3 de la laringe.. cand bolul alimentar trece spre esofag.?
fiecare are alta abordare
este sigur ca nici unul din aceste cauze NU ma duc cu gandul la cancer
0
03-02-2011, ora 22:09
darius88
Nu este medic/terapeut
darius88
da domnul doctor dar nu imi trosneste cand intorc capul spre stanga numai cand am capul intors spre stanga si inghit abia atunci imi trosneste si da aveti dreptate imi mai trosneste si maxilarul...nu stiu...eu cred ca ar tb sa ma las de fumat dar cum???c este foarte greu sincer/.oare ce mai tb sa fac in afara de vointa???...cu respect...o seara buna...si cred ca, trosniturile au loc atunci cand bolul alimentar trece spre esofag...
0
04-02-2011, ora 06:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e un zgomot produs la articulatiile cartilaginoase a laringelui
NU este o problema, NU afecteaza sanatate
nu.i mai atrage atentia si nu te mai gandi la el.
0
04-02-2011, ora 17:30
darius88
Nu este medic/terapeut
darius88
va multumesc mult de raspunsul prompt.cel mai bine ar fi sa ma las de fumat dar sa vad cum..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Utilizarea irațională a antibioticelor și răspândirea Stafilococului auriu meticilinorezistent
  • E voie să faci sport dacă te doare în gât?
  • Cum să-ți relaxezi rapid gâtul
  • Celulele imune pot proteja împotriva infecției cu stafilococ
  • Escherichia coli și Staphylococcus aureus, distruse în lumină de intensitate scăzută
  • De ce vaccinurile antistafilococice nu funcționează la oameni?
  • Cercetătorii au evaluat eficiența lidocainei pentru durerile cervicale
  •