Probleme cu gatul

02-07-2012
inclusiveu
Nu este medic/terapeut
inclusiveu
Buna ziua! Eu sunt protopsalt (cantaret bisericesc de rang superior) si de vreo 3 ani am probleme cu gatul. Problemele nu sunt mari, am multa mucoasa in gat si de multe ori desi imi dreg vocea, nu scap de ele si nu pot canta bine din cauza asta. Am incercat de-a lungul timpului mai multe pastile, dintre care si Bromhexin cu Aerius.. nu m-a ajutat pana acum nimic. Va rog sa ma ajutati, deoarece m-am saturat sa imi fie afectata vocea mereu.
3 comentarii
0
02-07-2012, ora 21:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problemele de acest gen sunt legate de tractul digestiv
gasiti aici pe forum multe recomandari despre regimul alimentar corect si tratamentul local pentru gat cu inhalatii, gargara, aromoterpie.
daca doresti sa poti canta.. trebuie sa renunti pentru toata viata la Bauturi acidulate, fructe citrice, muraturi, otet.s.a
0
11-07-2012, ora 15:23
andreia1912
Nu este medic/terapeut
andreia1912
buna ziua, intervin si eu cu o problema dc pot primi un raspuns.ma chinuie o sputa foarte greau de eliminat...eu asa o simt ca o sputa dar ma gandesc ca ar putea fi si alceva ce nu mi permite sa inghit normal dar nici sa respir normal..am o respiratie greoaie...de multe ori am senzatia ca atunci cand beau apa, ca trebuie sa si faca loc...iar in spatele omuletului simt ca si cum ar fi un os care are o preminenta putin iesit inafara.si cerul gurii usor umflat...sa va spun si cate ceva de locul meu de munca..trebuie sa vorbesc foarte mult...si sa stau numai pe scaun, sunt fumotoare si sunt ingrijorata de cazurile atat de dese in aparitia cancerlui...ar putea fi acestea simptome care sa anunte ceva rau???
0
11-07-2012, ora 16:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este nevoie de consult la ORL. gastrologie si pneumoftizio.. ca sa afli la ce nivel este problema
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.