Probleme cu gatul, posibil de la fumat

31-08-2013
sovignon
Nu este medic/terapeut
sovignon
Buna ziua, va supun atentiei o problema cu care, mai mult ca sigur, se confrunta multe persoane. Am 45 ani, si pina acum 5 ani, am fumat f mult, cca 1 pachet pe zi, si asta de la vreo 16 ani, deci aproape 25 ani de fumat. Am reusit sa ma las, asa cum spuneam, acum 5 ani, constientizand intr-un tarziu ca fumatul nu face tocmai bine. Problema este ca aceasta jena care o am in gat, a aparut cred ca de cca 10 ani, si este o jena singulara, in sensul ca nu am temperatura, dureri de cap sau alte simptome. Se manifesta in 3 situatii, si anume :
1) dimineata cand ma trezesc, ma doare gatul si elimin un mucus galbui, in amestec cu putin sange, nu mult. M-am uitat in zona gatului la oglinda cu o lumina puternica, dar nu se vede nimic umflat sau schimat la culoare, insa secretia, din zona amigdalelor imi dau seama ca provine.
2) cand merg in masina cu aer conditionat de asemeni ma doare in gat
3) de asemenea in timpul zilei aceasta jena se manifesta, dar la o intensitate mai mica ca in celelate 2 cazuri.
Mentionez ca pot sa beau orice cantitate de apa rece, si vara si iarna, si nu am probleme cu gatul, in sensul ca nu racesc, ragusesc sau sa fac rosu in gat.
De ce cred ca problema este de la fumat? Pentru ca, inainte cand fumam, aveam aceleasi simptome, insa cantitatea de mucus eliminata era cu mult mai mare, si chiar si jena din gat era mai accentuata.
Va multumesc anticipat pentru orice sfat, sugestie sau recomandare.
6 comentarii
0
31-08-2013, ora 22:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este obligatoriu consult ORL
trebuie exclysa o amigdalita cronica cu cazeum
sau o faringita cronica iritativa de la un reflux gastric
difera tratamentul radical
0
01-09-2013, ora 08:33
sovignon
Nu este medic/terapeut
sovignon
Mulţumesc pt răspuns. Excluse cele 2, adică nu se incadreaza la simptome?
0
01-09-2013, ora 21:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicul orl, dupa examen o sa confirme sau o sa excuda unul din aceste diagnostice
0
01-09-2013, ora 21:28
sovignon
Nu este medic/terapeut
sovignon
Multumesc, dar exista ceva naturist care sa mearga la orice afectiune a gatului? ma refer la propolis, sau alte tincturi din plante.
0
01-09-2013, ora 21:57
sovignon
Nu este medic/terapeut
sovignon
Ma refer in special la produsele apicole, cum se pot ele folosi in diferite forme? De ex. mierea cristalizata am auzit ca e buna, dar cum se poate folosi, se aplica in zona gatului asa cum e, sau se dilueaza ? Sau fagurele de miere capacit, la fel cum se poate aplica?
0
02-09-2013, ora 18:59
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
pai tu cand scuipi sange cauti leacuri babesti?...nu e normaol sa megi la medic cum te-a sfatuit si d-nul dr. mai sus?.eu as merge la medic fara intarziere.lasa medicina naturista si alternativa--intai trebuie sa ai un diagnosic si pe urma le poti combina daca tratamentul pe care il vei primi pemite.sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  •