probleme cu genele

31-05-2011
bj
Nu este medic/terapeut
bj
Buna ziua,

Acum cateva zile m-am scarpinat mai tare la ochiul stang si mi-au intrat genele in ochi. M-am gandit ca e normal sa ti se intample asta, mai ales dupa ce te scarpini mai tare. Cel putin jumatate de ora nu am putut sa mai deschid ochiul si imi lacrima (si asta mi s-a parut normal deoarece era logic sa lacrimeze ochiul). Ma ustura tare si m-am chinuit sa vad care sunt genele intrate in ochi, desi nu se vedea mai niimic. Mi-a trecut intr-un final, dar de atunci ma ustura ochii si sunt ff sensibili. Ce-i drept, ii simt sensibili de ceva timp. Azi dimineata m-am trezit si m-am scarpinat putin la ochi (scarpinat normal cand te trezesti) si imediat am inceput sa plang si sa ma usture ochii. In clipa urmatoare nu mai puteam sa vad nimic si ma dureau ochii daca stateam cu ochii inchisi. In concluzie, nu era bine nici cu ochii deschisi si nici cu ochii inchisi. Eu inteleg ca este normal sa plangi si sa te usture ochii daca te scarpini, dar nu inteleg de ce am devenit atat de sensibila. Am incercat picaturi de ochi si nu vad nicio schimbare. Defapt, am incercat de mult timp cu picaturi de ochi, dar daor pt ca sunt mai sensibila de ceva timp cu ochii.
1 comentarii
0
11-06-2011, ora 09:24
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Eu recomand ca prima masura, in cazul contactului cu un corp strain, spalare cu ser fiziologic sau daca nu avem la dispozitie ser fiziologic, apa curata si apoi, instilarea de lacrimi artificiale, 1 picatura in amandoi ochii; poti sa faci si o conjunctivita, sau corpul strain se poate fixa in cornee sau in conjunctiva, asa ca este necesar consultul oftalomologic( trebuie intoarsa pleoapa superioara si examinata); numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.