probleme cu genunchiul

15-09-2011
laura georgiana
Nu este medic/terapeut
laura georgiana
Am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta.Am practicat multe sporturi in timpul liceului si a facultatii si acum ma dor foarte tare picioarele in special genunchiul stang care imi pocneste foarte des atunci cand fac o miscare brusca si ma si doare in acelasi timp.Stiu ca am si reumatism dar fac diferenta intre durerea de la reumatism si cea din momentul in care imi pocneste genunchiul.Multe persoane mi au zis ca sa nu am probleme cu meniscul pt ca ma doare in zona aceea, eu zic ca e o problema la rotula pt ca asa simt, uneori cand merg simt ca nu e la locul ei si trebui sa mi pocneasca ceva inauntru si simt ca s a asezat la loc.ma puteti ajuta macar cu un raspuns orientativ?Multumesc frumos!
1 comentarii
0
18-09-2011, ora 17:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu se pune decat rarissim problema artritei (imflamatie aticulara, asa-zisul reumatism articular acut sau a altor maladii inflamatorii reumatologice autoimune) ci a artrozei, adica a distrugerii articulatiei ca urmare a solicitarii sportive excesive.
Nu prea exista solutii, in afara limitarii drastice a eforturilor fizice, in vederea prezervarii maximale a "capitalului articular".
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul