Probleme Cu Genunchiul Drept

16-08-2014
CRM25
Nu este medic/terapeut
CRM25
Buna ziua domnul doctor...nici nu stiu cu ce sa încep...
In urma unor traumatisme mai vechi am jucat si volei m-am ales cu probleme la genunchiul drept.in timp am facut kinetoterapie si fizioterapie pentru a mai ameliora durerea si tumefacţia genunchiului...
Anul trecut in vara am cazut cu bicicleta detul de tare si am avjuns la ortopedie II la Dr. C.I. dansul mai trimis la RMN unde a descoperit ca am displazie femuro-patelara dreapta, coronaropatie outerbridge II condil femural intern. Mi-a recomand diverse tratamente antiinflamatoare iar in martie 2014 mi-a facut o interventie artroscopica la genunchiul drept.. am sa scriu daca e necesar ce au făcut in timpul intervenţiei.care din pacate a fost un real esec fiindca genunchiul meu dupa 1 de la operaţie a fost si mai rau a început sa umfle si sa doară f tare.am respectat protocolul de recuperare adica kinetoterapie dar... nu am nici un rezultat, mi-a făcut si infiltraţii cu Hyalgan si dupa ele a fost si mai rau mi sa blocat genunchiul. după intervenţie nu am avut voie sa calc pe picor o luna.
Acuma momentan medicul; mi-a întrerupt kinetoterapia si la începutul lunii trebuie sa repet RMN... menţionez ca am o redoare a genunchiului nu pot sa fac genuflexiuni nici macar cele usoare, din culcat pe burta nu pot indoi mai mult de 90 de grade...nu mai zic ca ma doare cand urc si cobor scarile...nu mai pot sa merg pe bicicleta ca mie frica sa nu cad... medicul mi-a propus operaţia de osteotomie pt ca am picioarele in X.. v-am relatat puţin din problema mea...
Am 26 de ani 1.70 m si si 70 de kgnschiul
Întrebările mele sunt:
1. Daca fac aceasta operatie o sa ma ajute?
2. Am nevoie de niste sfaturi!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •