probleme cu memoria

09-11-2009
m_ionela
Nu este medic/terapeut
m_ionela
buna. am 28 ani si am probleme cu memoria.adica retin foarte greu si uit repede, chiar si lucruri simple, banale. am incercat cu lecitina, memoplus, ginkoprim.dar nu m-au ajutat. ce teste ar trebui sa fac? sau la ce medic sa apelez? sau a mai avut cineva aceasta problema...ce sfaturi puteti sa-mi dati.? multumesc!
4 comentarii
0
09-11-2009, ora 12:33
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
e posibil să fie probleme de atenţie- un fel de echivalent al ADHD de la copii, uşor neobservat în copilărie manifest acum la vârsta de maturitate. aţi putea consulta un psihiatru, fără nicio problemă
0
09-11-2009, ora 15:06
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Da, consulta un psihiatru si acesta iti va recomanda Ritalina sau ceva asemanator de la care vei uita si cum te chiama...
Consulta mai bine un medic homeopat, exista remedii excelente pt. astfel de probleme si aceste remedii nu au efecte adverse.

Dar scrieti pe ceva acest sfat ca sa nu cumva sa il UITI ! :-)
0
09-11-2009, ora 15:10
m_ionela
Nu este medic/terapeut
m_ionela
multumesc pt sfaturi.:-)
in special lui scarface.pt ultima replica
0
09-11-2009, ora 21:36
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Aslavital, ascolecitin, pirivin sint foarte bune pentru mamorie dar parerea mea este ca ar trebui sa vorbesti cu medicul de familie in privinta tratamentului inainte sa mergi la psihiatru. Eu am luat MEMOPLUS si e mai bine dar tu esti tinara si e prea devreme sa ai tulburari de memorie. SCARFACE are dreptate ca tratamentele naturiste sint bune su nu au efecte adverse.Am impresia ca si memoplus e produs natural. Incearca intii produse naturiste...Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fotografiile ne pot afecta memoria
  • Grupa de sânge ar putea influența pierderea memoriei
  • Curiozitatea influențează creierul să învețe și să memoreze mai bine
  • Optogenetica arată că memoria poate fi manipulată prin impulsuri luminoase (studiu pe șoareci de laborator)
  • Amintirile despre durerile nașterii sunt influențate de intensitatea lor (nu de durata) și de epidurală
  • Exerciții de memorie
  • În ce mod ajută stresul memoria
  •