probleme cu memoria, nu ma pot concentra, uit foarte repede

07-06-2011
adina cristina
Nu este medic/terapeut
adina cristina
buna ziua am probleme cu memoria, nu pot sa ma concentrez, uit foarte repede, nu pot sa memorez, am dureri de cap din ce in ce mai mari, pe zi ce trece parca raman fara cuvinte, cand port o discutie cu o persoana pe moment am impesia ca, imi zboara cuvintele din cap, nu stiu ce sa fac am o fetita de 7 ani nici cu ia nu mai sunt in stare sa vorbesc.
6 comentarii
0
07-06-2011, ora 18:55
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
consult neurologic de urgenta.multa sanatate.
0
07-06-2011, ora 21:52
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Sau psihiatric daca aveti si simptome de anxietate, oboseala cronica sau stres prelungit.
La o varsta mai tanara (daca aveti copil de 7 ani presupun ca aveti sub 40 de ani sau oricum maxim 45) de obicei acestea sunt cauzele problemelor de concentrare, atentie si memorie. La varste mai avansate, pot fi probleme neurologice.
0
09-06-2011, ora 09:45
adina cristina
Nu este medic/terapeut
adina cristina
as putea sa iau pastile pentru memorie ?
0
09-06-2011, ora 09:47
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Nu cred ca va vor ajuta, caci nu aveti un deficit primar de memorie, el este secundar altei cauze- anxietate, stres etc
0
09-06-2011, ora 10:01
adina cristina
Nu este medic/terapeut
adina cristina
buna ziua ce credeti ca ar trebui sa fac ?eu v-am mai scris un mesaj pe adresa dv, nu stiu daca l-ati vazut, eu nu sunt in tara si aici nu pot sa ma duc la un psihiatru nu stiu foarte bine limba, am fost la un medic general i-am spus ca am dureri de cap foarte mari si probleme cu memoria mi-a dat o reteta pentru ameliorarea dureri si atat.Va multumesc.
0
09-06-2011, ora 11:47
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Va pot da o consultatie telefonica; sigur nu e la fel de eficienta ca cea directa, dar facem ce se poate. Aici aveti datele mele de contact. www.romedic.ro/carmen-vochescu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce uităm?
  • Fotografiile ne pot afecta memoria
  • Grupa de sânge ar putea influența pierderea memoriei
  • Curiozitatea influențează creierul să învețe și să memoreze mai bine
  • Optogenetica arată că memoria poate fi manipulată prin impulsuri luminoase (studiu pe șoareci de laborator)
  • Amintirile despre durerile nașterii sunt influențate de intensitatea lor (nu de durata) și de epidurală
  • Exerciții de memorie
  • În ce mod ajută stresul memoria
  • Uitarea are un rol la fel de important ca memoria
  •