probleme cu mucisorii la bebe de11 luni

14-02-2011
mihaelamami
Nu este medic/terapeut
mihaelamami
pt. dl.dr. flueraru.
buna ziua, in speranta ca ma putetu ajuta, va expun problema noastra.
am un baietel de 11 luni, caruia ii curge nasul de la varsta de6luni jumate dupa cea luat viroza de la sora lui, iar ea dela gradi.ei i-a trecut repede, dar el si la ora actuala are problema asta. a avut si o otita. nu a facut febra decand ii curge nasul decat de 2 ori si nu prea mare. am fostcu el la orl la bv.i-am facut tratament cu augmentin, nasic, betabioptal, aerosoli si nimic. problema persista. intre timp i-am descoperit un streptococc hemolitic si in nas si inn gat, i-am dat ospen, dar nasul tot curge. pur si simplu nu mai stiu ce sa mai fac. va rog mult daca aveti un sfat pt. mine...starea lui generala e f. buna. cum sascapam de muci? va multumim.
13 comentarii
0
14-02-2011, ora 11:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nasult trebuie spalat cu ceai de musetel cald si aspirat cu batista bebelusului cat mai des posibil..inainte de masa si inainte de somn.
cautati Colargol si puneti cate 2 pic la 8 ore 10 zile
0
14-02-2011, ora 12:19
mihaelamami
Nu este medic/terapeut
mihaelamami
va multumesc mult. o zi buna.
0
16-02-2011, ora 14:39
mihaelamami
Nu este medic/terapeut
mihaelamami
buna ziua dle.doctor.
va deranjez din nou...in legatura cu puiul de 11 luni caruia ii curge nasul de3 luni.
1. se poate pune problema polipilor la varsta lui?
2. ce temperatura recomandati in camera lui?
3. pot sa il scot afara fara probleme?
4.faptul ca nu facefebra deloc e un semn bun sau o imunitate scazuta?
va multumesc din suflet.
0
16-02-2011, ora 17:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. da. toti copii au polipi de la nastere pana la 10-11 ani
2. 22-24 si cu umeditate normala
3, da
4.e semn bun
0
23-02-2011, ora 12:34
mihaelamami
Nu este medic/terapeut
mihaelamami
buna ziua, dle.dr.
va deranjez iar cu o intrebare.
baietelul are urechiusele inrosite- de fapt nu toata urechea- portiunea din mijoc, pavilion auricular?
ideea este ca imi e teama sa nu fie vreun semn de otita. eu i-am pus apa oxigenata in urechi sa vad daca cumva fierbe ceva pe acolo, dar nu se intampla nimic. nu ma lasa sa il apas pe urechi, dar daca il apas totusi nu plange.
credeti ca inroseala aceea e vreo problema?
va multumesc.
0
23-02-2011, ora 13:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu este semn de otita. poate este prea cald in casa
0
24-03-2011, ora 17:10
mihaelamami
Nu este medic/terapeut
mihaelamami
buna ziua din nou.
de aceasta data doresc sa va multumesc pentru ca, datorita sfatului dvs. de a spala nasucul puiului cu ceai de musetel cald, am scapat de mucii care ne-au chinuit 4 luni. am scris acest mesaj si pentru toate mamicile care se confrunta cu astfel de probleme.
inca o data va multumesc si multa sanatate tuturor.
0
26-03-2011, ora 15:33
mihaelamami
Nu este medic/terapeut
mihaelamami
buna ziua.
va rog frumos sa imi dati un sfat..
am 26 de ani..
mi-am facut analiza aslo si mi-a iesit 400. nu stiu care ar putea fi cauza. amigdalele nu ma dor deloc. am avut vreo doua amigdalite pultacee dar acum vreo 10 ani. in schimb am in gat o flegma permanenta, pe care imi e tare greu sa o scuip.parca e lipita...precizez din nou ca nu ma doare nimic la nivelul fetei sau gatului, urechilor. totusi cand se intampla sa simt vreo jena in gat, fac imediat gargara cu apa sarata si trece rapid.
care credeti ca ar fi problema si ce tratament mi-ati recomanda?
va multumesc anticipat.o zi buna!

p.s.
m-au durut putin picioarele, am fost la medicul de fam., i-am zis si de rezultatul aslo si a spus sa iau antiinflamator-lemesil.dar pt. aslo nu a zis nimic. e normal?
0
26-03-2011, ora 17:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu e normal sa luati antiiflamatoare asa indicate de medicul de familie.
trebuie sa faceti consult la un medic REumatolog si sa aflati cauza acelor dureri.
ASLO aara ca ati avut o infectie cu streptococ. se fac cure de tratament cu moldamina cateva luni..
dar tot medicul reumatolog o sa va indice tratamentul corect dupa alte investigatii
0
27-09-2013, ora 09:38
loghin
Nu este medic/terapeut
loghin
buna ziua
am un baietel de 11 luni.inca de mic a facut otita si pana acum a facut de 4 ori.mai intai ii curge nasul si apoi face otita.ieri am terminat antibioticul si azi a inceput iar sa-i curga nasu mucisori verzi, tare imi este frica sa nu faca iar otita.ce pot sa-i pun in nas ca sa nu faca iar otita?va rog sa ma ajutati ca nu stiu ce sa mai fac.va multumesc.
0
28-09-2013, ora 06:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. si rinita si otitele trebuiesc tratate Numai la medici ORL
nicidecum la pediatru sau medicul de familie
2 pe forum gaditi mii de sfaturi cum se curata nadul, se fac inhalatii, aerosoli, tratament cu colargol s.a
3 regimul alimentar are mare rol in imunitate dar si in producerea mucusului din nas si ureche
cititi pe google despre Mucus...si ce alimente trebuie evitate
0
24-03-2015, ora 23:38
Any3
Nu este medic/terapeut
Any3
Buna ziua, fetita mea are 7 saptamani si avem probleme cu secretiile nazale, folosesc batista bebelusului si ser fiziologic fara efect se infunda si nu poate respira.Este recomandat sa vizitez medicul ORL sa o curat bine in nasuc sau ii va dauna? Multumesc!
0
26-03-2015, ora 20:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu dauneza curatatu dar vizita la ORL este obligatorie pentru a sti cauza si tratamentul corect
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita la copii - medicii pot identifica mai bine copiii care au nevoie de antibiotic
  • Care este cel mai eficient tratament pentru sinuzita acută la copil? (studiu)
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •